Կոռնիձորում Արցախի ֆոնին լուսանկարված արցախցիներին ոստիկանության փոխգնդապետը հորդորել է «գնալ հանձնվել և այդ եղանակով իրենց կարոտն առնել». Փաստաբան (Տեսանյութ)
23/03/2026 15:35
Արցախցի փաստաբան Ռոման Երիցյանը ֆեյսբուքյան եթերում արցախցիներին ուղղված ատելության խոսքի ևս մեկ միջադեպ է ներկայացրել։
Փաստաբանը նշում է, որ օրեր առաջ արցախցի մի քանի երիտասարդներ, որոնք Տեղ և Գորիս համայնքներում շինարարությամբ են զբաղվում, գնացել են Կոռնիձոր և լուսանկարվել Հակարիի կամրջի և Արցախի ֆոնին։
«Մի քանի լուսանկար են արել, տեսագրություն... պատճառը կարոտը քաղելն է»,- նշում է փաստաբանը՝ պատմելով, որ վերադարձի ճանապարհին ԱԱԾ-ականները կանգնեցրել են նրանց, առգրավել հեռախոսները, փաստացի զրկել փաստաբանի հետ կապ հաստատելու հնարավորությունից և մոտ մեկ-երկու ժամ հետո տեղափոխել են ոստիկանություն՝ վարչական պատասխանատվության ենթարկելու նպատակով, բայց բավարարվել են միայն նախազգուշացումով և դրամական տուգանք չեն կիրառել։
«Այստեղ էականն այն է, որ ոստիկանության բաժնում ոստիկանության բարձրաստիճան պաշտոնյաներից մեկը հետաքրքրվել է՝ որն է եղել լուսանկարվելու պատճառը։ Տղաները ասել են, որ այդ եղանակով իրենց կարոտն են ընդամենը քաղել՝ լուսանկարվել Արցախի ֆոնին։ Ինչին ի պատասխան պաշտոնյան, որը փոխգնդապետի կոչումով է եղել, ասել է՝ «դե եթե կարոտ էիք քաղում, էնա գնացեք հանձնվեք, ու էտ եղանակով ձեր տուն վերադարձեք ու ձեր կարոտը քաղեք»։
Այդ ոստիկանության պաշտոնյան վաղ թե ուշ իրավական պատասխանատվության է ենթարկվելու իր այդ ատելության խոսքի, խտրականության ու ստորության համար», - հայտարարեց Ռոման Երիցյանը։

Подполковник полиции посоветовал молодым арцахцам, сфотографировавшимся на фоне Арцаха в Корнидзоре, «пойти сдаться и таким образом утолить тоску — адвокат» (видео)
23/03/2026 16:18
Арцахский адвокат Роман Ерицян в прямом эфире в Facebook представил ещё один случай разжигания ненависти в отношении арцахцев.
По словам адвоката, несколько дней назад несколько молодых арцахцев, занимающихся строительными работами в общинах Тех и Горис, поехали в Корнидзор и сфотографировались на фоне моста Хакари и Арцаха.
«Сделали несколько фотографий, видеозапись… причина — утолить тоску», — отметил адвокат, добавив, что на обратном пути их остановили сотрудники СНБ, изъяли телефоны, фактически лишили возможности связаться с адвокатом, а спустя примерно один-два часа доставили в полицию для привлечения к административной ответственности, однако ограничились предупреждением и штраф не применили.
«Здесь важно то, что в отделении полиции один из высокопоставленных сотрудников поинтересовался причиной фотографирования. Ребята ответили, что таким образом просто пытались утолить тоску — сфотографировались на фоне Арцаха. В ответ чиновник, имевший звание подполковника, сказал: "Ну если скучали, тогда идите сдавайтесь, таким образом вернётесь домой и утолите свою тоску"».
«Этот сотрудник полиции рано или поздно будет привлечён к юридической ответственности за свои высказывания, содержащие язык ненависти, дискриминацию и унижение», — заявил Роман Ерицян.