Ատելություն, ներազգային պառակտում քարոզողները պետք է ենթարկվեն քրեական պատասխանատվության. Գառնիկ Դանիելյան
23/03/2026 17:39
«Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Գառնիկ Դանիելյանը գրել է. «Երեկ բոլորս ականատեսը եղանք մի ամոթալի տեսարանի, երբ Երևանի մետրոպոլիտենում Նիկոլ Փաշինյանը մատ էր թափ տալիս և բղավում լեգենդար հրամանատար, ՀՅԴ անդամ Մերուժան Մոսիյանի դստեր վրա՝ վերջինիս երեխայի ներկայությամբ։
Վարչապետի աթոռը զբաղեցնողի ցնցումները վկայում են մի բանի մասին․ շատ լավ հասկանալով, որ այլևս չունի հանրային աջակցություն՝ քննադատական խոսքի հանդիպելիս անցնում է սպառնալիքներին և վիրավորանքներին։
Այլևս չեն օգնում բեմադրված տեսարանները։ Մեր քաղաքացիները, մեծամասամբ, չեն ուզում խոսք փոխանակել մի ղեկավարի հետ, որը բերել է միայն աղետներ և կորուստներ։
Եվ հիմա, երբ աշխարհը տուրբուլենտության նոր շրջան է մտել, սա ծաղրում է մեզ և վարկաբեկում ողջ աշխարհի առաջ՝ ցուցադրելով իր սննդային նախընտրությունները։
«Աշխարհից անտեղյակ ամբոխի աչքում
Գետի քարն էլ մեկ է, գոհարն էլ մեկ է»․ Ջիվանի
Բազմիցս խոսել եմ այն մասին, որ արցախցիների հանդեպ ատելությունը համակարգված է և գեներացվում է այս իշխանությունների կողմից։ Սրանց մոտ աշխատող բլոգերներն ու ֆեյսբուքյան գրչակներն արդեն տարիներ շարունակ տարածում են ներազգային ատելություն։
Վարչակարգի ղեկավարի բերանից դուրս եկած «փախած» արտահայտությունը ամենևին պատահական չէր․ սա խոսույթ է, որը հնչել է մինչ այս էլ՝ ԱԺ նախագահի, ՔՊ-ական պատգամավորների կողմից։
Ակնհայտ է, որ արցախցիների հանդեպ ատելության քարոզը նպատակային է։ Ինչպես նախկինում, այնպես էլ այժմ՝ պնդում եմ, որ ատելություն, բռնություն, ներազգային պառակտում քարոզողները պետք է ենթարկվեն քրեական պատասխանատվության՝ կլինեն ֆեյսբուքյան օգտատերեր, թե պաշտոնյաներ։
Արցախցի մեր քույրերն ու եղբայրները պետք է իմանան, որ իրենք մենակ չեն՝ զգալով մեր ամենօրյա զորակցությունն ու աջակցությունը։

Те, кто пропагандирует ненависть и внутреннюю рознь, должны быть привлечены к уголовной ответственности — Гарник Даниелян
23/03/2026 18:46
Депутат фракции «Армения» Гарник Даниелян написал:
«Вчера мы все стали свидетелями позорной сцены в ереванском метрополитене: Никол Пашинян указывал пальцем и кричал на дочь легендарного командира, члена АРФД Меружана Мосияна, в присутствии её ребёнка.
Эмоции человека, занимающего пост премьер-министра, говорят о том, что, хорошо понимая отсутствие общественной поддержки, при столкновении с критикой он переходит к угрозам и оскорблениям.
Сценарии, разыгрываемые на публике, больше не действуют. Наши граждане, в большинстве своём, не хотят вести диалог с руководителем, который принес лишь бедствия и потери.
В то время как мир вступил в новый период турбулентности, данное лицо лишь высмеивает нас и дискредитирует перед всем миром.
«В глазах толпы, не знающей ничего о мире,
Камень в реке и жемчуг — одно и то же» — Дживани
Я многократно подчёркивал, что ненависть к арцахцам систематически формируется и поддерживается нынешней властью. Блогеры и авторы в социальных сетях, работающие на них, годами распространяют межэтническую вражду.
Выражение «сбежавшие», прозвучавшее из уст главы исполнительной власти, вовсе не случайно — аналогичные высказывания ранее звучали из уст спикера парламента и депутатов от «Гражданского договора».
Очевидно, что пропаганда ненависти к арцахцам носит целенаправленный характер. Как и раньше, так и сейчас я настаиваю: пропагандисты ненависти, насилия и межэтнического раскола должны нести уголовную ответственность — будь то пользователи социальных сетей или должностные лица.
Наши братья и сёстры из Арцаха должны знать, что они не одни, и ощущать нашу ежедневную поддержку и солидарность».