Փաստաբան Հարություն Հարությունյանը դատավորների էթիկայի հանձնաժողովից ազատման դիմում է գրել
ինչպես գիտեք, ՀՀ դատական օրենսգիրք ՀՀ սահմանադրական օրենքում կատարվել են փոփոխություններ (իմ կարծիքով նաև՝ թիրախային փոփոխություններ, քանի որ այն ազդում է բացառապես ինձ վրա), ինչն ինձ կանգնեցրել է երկընտրանքի առջև՝ մնալ Դատավորների ընդհանուր ժողովի էթիկայի և կարգապահական հարցերով հանձնաժողովի անդամ, թե զբաղվել փաստաբանությամբ։
Չնայած նրան, որ այդ փոփոխությունները հակասահմանադրական են՝ առնվազն սահմանափակող նորմին հետադարձություն տալու մասով և այդ մասով կհաջորդի համապատասխան իրավական գործընթաց, միևնույնն է, այս պահին պետք է ընտրություն կատարել։
Լինելով ազատ և անկախ մասնագիտության տեր՝ հայցելով անխտիր բոլոր դատավորներից յուրաքանչյուրի ներողամտությունը, տեղեկացնում եմ, որ այսօր հրաժարական եմ ներկայացնելու Դատավորների ընդհանուր ժողովի էթիկայի և կարգապահական հարցերի հանձնաժողովի ոչ դատավոր անդամի պաշտոնից։

Адвокат Арутюн Арутюнян подал ходатайство о выходе из состава Комиссии по этике судей
Как вам известно, в конституционный закон Республики Армения были внесены поправки (на мой взгляд, целенаправленные, поскольку они затрагивают исключительно меня), которые поставили меня перед дилеммой: оставаться ли членом Комитета по этике и дисциплине Общего собрания судей или заниматься адвокатской деятельностью.
Несмотря на то, что эти поправки являются неконституционными, по крайней мере, в части ретроактивного аннулирования ограничительной нормы, и в этом отношении последует соответствующий правовой процесс, выбор все же необходимо сделать сейчас.
Будучи свободным и независимым профессионалом, я прошу прощения у всех судей без исключения и настоящим сообщаю вам, что сегодня я ухожу с должности неюридического члена Комиссии по этике и дисциплине Общего собрания судей. Отставка – это начало новой борьбы, целью которой является построение независимой судебной системы.