ԵՄ-ՀՀ խորհրդարանական գործընկերության կոմիտեի նիստում ներկայացվել են վիզաների ազատականացման ուղղությամբ աշխատանքները
Մարտի 19-ին տեղի է ունեցել ԵՄ-ՀՀ խորհրդարանական գործընկերության կոմիտեի հինգերորդ նիստը, որին մասնակցել է ներքին գործերի նախարարի տեղակալ Արմեն Ղազարյանը: Այս մասին հայտնում են ՆԳՆ-ից։
Քննարկվել են ՀՀ-ԵՄ գործընկերության նոր օրակարգին առնչվող հարցեր։ Անդրադարձ է կատարվել վիզաների ազատականացման գործընթացում արձանագրված առաջընթացին, այդ թվում՝ կարճաժամկետ վիզաների տրամադրման ուղղությամբ իրականացվող աշխատանքներին, ինչպես նաև ենթակառուցվածքային ծրագրերին։
Արմեն Ղազարյանը ներկայացրել է վիզաների ազատականացման գործընթացի հիմնական փուլերը՝ երկխոսության մեկնարկից մինչև Գործողությունների ծրագրի ստացումը և դրա իրականացման ուղղությամբ ձեռնարկվող գործնական քայլերը։ Մասնավորապես, անդրադարձ է կատարվել հայկական կողմին տրամադրված Գործողությունների ծրագրի բովանդակությանը՝ ընդգծելով սահմանված հենանիշները և դրանց կատարման շրջանակում իրականացվող օրենսդրական ու ինստիտուցիոնալ բարեփոխումները։
Կարևորվել են փաստաթղթերի անվտանգության բարձրացման նպատակով պետություն-մասնավոր գործընկերություն ձևաչափով իրականացվող ծրագրերը, միգրացիայի և սահմանների համալիր կառավարման ռազմավարությունների մշակումը, ինչպես նաև ապաստանի համակարգի թվայնացման գործընթացը։
Իրավապահ ոլորտում իրականացվող բարեփոխումների համատեքստում Արմեն Ղազարյանը նշել է, որ իրականացվող փոփոխությունները միտված են ոչ միայն համակարգի վերակազմակերպմանը, այլև ոստիկանության գործունեության ժամանակակից չափանիշների ներդրմանը։
Ներքին գործերի նախարարությունը վիզաների ազատականացման գործողությունների ծրագրի արդյունավետ իրականացման ուղղությամբ որդեգրել է համակարգված մոտեցում՝ ընդգծել է փոխնախարար Արմեն Ղազարյանը։

На заседании комитета парламентского партнерства ЕС-Армения была представлена работа по либерализации визового режима
Состоялось пятое заседание Парламентского комитета по партнерству ЕС-Армения, в котором принял участие заместитель министра внутренних дел Армен Казарян. Об этом сообщает пресс-служба МВД.
Обсуждались вопросы, касающиеся новой повестки дня партнерства Армения-ЕС. Рассматривался прогресс, достигнутый в процессе либерализации визового режима, включая работу по выдаче краткосрочных виз, а также инфраструктурные программы.
Армен Казарян представил основные этапы процесса либерализации визового режима, от начала диалога до получения Плана действий и практических шагов, предпринятых для его реализации. В частности, обсуждалось содержание Плана действий, предоставленного армянской стороне, с акцентом на установленные ориентиры и законодательные и институциональные реформы, реализованные в рамках их осуществления.
Были особо отмечены программы, реализуемые в формате государство-частник для повышения безопасности документов, разработка комплексных стратегий управления миграцией и границами, а также процесс цифровизации системы предоставления убежища.
В контексте реформ, проводимых в правоохранительном секторе, Армен Казарян отметил, что осуществляемые изменения направлены не только на реорганизацию системы, но и на внедрение современных стандартов полицейской деятельности.
Заместитель министра подчеркнул, что Министерство внутренних дел приняло системный подход к эффективной реализации плана действий по либерализации визового режима.