Մեկ տարեկան երեխայի սպանության դեպքով ևս մեկ քրեական վարույթ է նախաձեռնվել
Արաբկիրում 1 տարեկան երեխայի սպանության դեպքով նախաձեռնված քրեական վարույթի շրջանակում նախաձեռնվել է ևս մեկ քրեական վարույթ, այս մասին Aysor.am-ին հայտնել են ՀՀ գլխավոր դատախազությունից։
Վարույթը նախաձեռնվել է երեխայի դաստիարակության կամ խնամքի պարտականությունները չկատարելու կամ ոչ պատշաճ կատարելու դեպքով` Քրեական օրենսգրքի 247-րդ հոդվածի հատկանիշներով, որը միացել է նախորդ քրեական վարույթին:
«Կատարվում է նախաքննություն»,- հավելեցին Դատախազությունից։
Հիշեցնենք՝ մարտի 16-ին «Արաբկիր» բժշկական համալիր էր տեղափոխվել 1.2 տարեկան երեխա՝ «կլինիկական մահ» ախտորոշմամբ, ում այդ վիճակին հասցրել էր խորթ մայրը։
ՀՀ գլխավոր դատախազությունից Aysor.am-ին հայտնել էին, որ նա երկու ամսով կալանավորվել է։
ՆԳ նախարար Արփինե Սարգսյանը չէր բացառել, որ այդ դեպքով մեղադրանք կարող է առաջադրվել նաև ընտանիքի այլ անդամների։
Խորթ մոր կողմից ծեծի ենթարկված, հոսպիտալացված և ծայրահեղ ծանր վիճակում գտնվող մեկ տարեկան երեխան մարտի 21-ին մահացավ։

По делу об убийстве годовалого ребёнка возбуждено ещё одно уголовное производство
В рамках расследования дела об убийстве годовалого ребёнка в Арабкире возбуждено ещё одно уголовное производство, сообщили Aysor.am в Генеральной прокуратуре Армении.
Новое производство инициировано по факту неисполнения или ненадлежащего исполнения обязанностей по воспитанию или уходу за ребёнком по признакам статьи 247 Уголовного кодекса Армении, и оно объединено с предыдущим уголовным делом.
«Проводится предварительное расследование», — добавили в прокуратуре.
Напомним, 16 марта в медицинский комплекс «Арабкир» был доставлен ребенок в возрасте 1 года и 2 месяцев с диагнозом «клиническая смерть», в такое состояние его привела приёмная мать.
Генпрокуратура сообщила, что женщина арестована на два месяца.
Министр внутренних дел Арпине Саргсян не исключила, что обвинение может быть предъявлено и другим членам семьи.
Ребёнок, подвергшийся избиению приёмной матерью, госпитализированный в крайне тяжёлом состоянии, скончался 21 марта.