Տեղահանված մեր քույրերի և եղբայրների նկատմամբ ատելություն իշխանության կողմից չկա, ընդհակառակը՝ կա հոգատարություն, խնամք ու աջակցելու պատրաստակամություն. Գալյան
23/03/2026 14:31
Խնդրում եմ այլևս չփորձեք մեկնաբանել այնպես, որ տեղահանված մեր քույրերի և եղբայրների նկատմամբ որևէ ձևով կարող է ատելություն գեներացվել իշխանության կողմից. լրագրողների հետ ճեպազրույցում նշեց ՀՀ արդարադատության նախարար Սրբուհի Գալյանը՝ անդրադառնալով մետրոյում միջադեպին, երբ Փաշինյանը երեխայի ներկայությամբ բղավում էր արցախցի կնոջ վրա՝ պնդելով, որ նրանք «փախել» են։
«Նախորդ շաբաթ ներառականության մասով մեծ միջոցառում ունեցանք, որը նվիրված էր տեղահանված մեր քույրերի և եղբայրների պաշտպանությանը։ Այնտեղ շատ մարդիկ կային, որոնք հաստատվել են Հայաստանում և օգտվում են սոցիալական ծրագրերից։ Այդ ամենում ես ոչ թե ատելություն նկատեցի իշխանության կողմից կամ, առհասարակ, վարած քաղաքականությունից, այլ ընդհակառակը՝ հոգատարություն, մեծ խնամք ու մեծ պատրաստակամություն աջակցելու»,- ասաց նա։
Նախարարը նշեց, որ չի ցանկանում որակումներ տալ՝ Արցախից տեղահանված կնոջ և երեխայի իրավունքների խախտում կա՞ր, թե՞ ոչ․ «Ես դրա իրավունքն էլ չունեմ, բայց եթե չեմ սխալվում, հաջորդիվ վարչապետը հրապարակում է արել այդ միջադեպի հետ կապված, և կարող եք, օրինակ, մեջբերել վարչապետի հրապարակումը»։
Ճշտող հարցին՝ «Դուք ի՞նչ կանեիք, եթե այդ միջադեպից հետո վարչապետը ներողություն խնդրեր, ինչպես խնդրել է այդ կնոջից, արդյոք կներեի՞ք», Գալյանը պատասխանեց․ «Ես կմտածեի՝ ինչ անել և նույնն էլ խորհուրդ եմ տալիս այդ կնոջը։ Ես չեմ կարող որևէ որակում տալ այն երևույթին, որը տեղի է ունեցել, և գնահատականը միջադեպին տվել է հենց վարչապետը, ավելին չեմ կարող ասել»։

Власть не испытывает ненависти к нашим перемещённым сёстрам и братьям, напротив — проявляет заботу и готовность поддерживать — Галян
23/03/2026 14:56
«Прошу больше не пытаться комментировать так, будто власть каким-либо образом может испытывать ненависть к нашим перемещённым сёстрам и братьям», — заявила министр юстиции Армении Србуи Галян в беседе с журналистами, комментируя инцидент в метро, когда премьер-министр Никол Пашинян в присутствии ребёнка кричал на женщину из Арцаха, утверждая, что они «сбежали».
«На прошлой неделе мы провели крупное мероприятие, посвящённое защите наших перемещённых сёстёр и братьев. Там присутствовало много людей, которые обосновались в Армении и пользуются социальными программами. В этом я не увидела никакой ненависти со стороны власти или в её политике, напротив — проявлялась забота, внимание и готовность оказывать поддержку», — отметила министр.
Галян подчеркнула, что не желает давать оценку, были ли нарушены права женщины и ребёнка, перемещённых из Арцаха: «У меня нет на это права, но, если я не ошибаюсь, премьер опубликовал пост, касающийся этого инцидента, и вы можете, например, процитировать публикацию премьер-министра».
На уточняющий вопрос: «Что бы вы сделали, если бы после инцидента премьер попросил прощения, как он это сделал перед этой женщиной — простили бы вы?» Галян ответила: «Я бы обдумала, что делать, и точно так же советую поступить этой женщине. Я не могу давать оценку самому событию, оценку инциденту дал премьер, и я не могу сказать больше».