«Գնում ու լինում եք անկախ պետությո՞ւն, թե՞ լինում եք Ադրբեջանի քաղաքացի». Արարատ Միրզոյանը պահանջում է կոնկրետացնել, թե ինչպես է իրականացվելու Արցախ վերադարձի իրավունքը
23/03/2026 12:54
ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը խնդրում է՝ երբ խոսում են Արցախ վերադարձի իրավունքի մասին՝ կոնկրետացնել, թե ինչպես է դա իրականացվելու։
«Ենթադրենք, այնտեղ դռները բացում են ու ասում՝ եկեք, այստեղ էլ այն մարդիկ, ովքեր ուզում են գնալ, գնում են։ Խնդրում եմ ասեք՝ արդյո՞ք գնում ու լինում եք անկախ պետություն, թե՞ լինում եք Ադրբեջանի քաղաքացի Ադրբեջանի անձնագրով, գնում եք դպրոց, որտեղ հայերեն չկա ու նման տասնյակ հարցեր»,- լրագրողների հետ զրույցում ասաց նա։
Միրզոյանի խոսքով՝ այս հարցի պատասխանից շատ մեծ բան է կախված։
«Կարո՞ղ է պարզվի այդ մարդկանց նշաձողը տասնյակ անգամներով ցածր է այն նշաձողից, որի մասին մենք էինք խոսում, վախենամ՝ հենց այդպես էլ պարզվի, դրա համար այդ մարդիկ որևէ կերպ չեն կոնկրետացնում»,- ասաց նա։

«Вы едете и станете независимым государством или становитесь гражданином Азербайджана?» — Арарат Мирзоян требует уточнить, как будет реализовано право на возвращение в Арцах
23/03/2026 13:19
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян призывает при обсуждении права на возвращение в Арцах конкретизировать, каким образом оно будет осуществляться.
«Предположим, там открывают двери и говорят: «Приходите». И люди, которые хотят поехать, поедут. Прошу уточнить: едете ли вы и станете независимым государством или становитесь гражданином Азербайджана с азербайджанским паспортом, идёте ли вы в школу, где нет армянского языка, и ещё десятки подобных вопросов?», — заявил он в разговоре с журналистами.
По словам Мирзояна, от ответа на этот вопрос зависит очень многое.
«Возможно, выяснится, что планка этих людей в десятки раз ниже той, о которой мы говорили. Боюсь, именно так и окажется, поэтому эти люди никак не уточняют детали», — добавил министр.