«Գնում ու լինում եք անկախ պետությո՞ւն, թե՞ լինում եք Ադրբեջանի քաղաքացի». Արարատ Միրզոյանը պահանջում է կոնկրետացնել, թե ինչպես է իրականացվելու Արցախ վերադարձի իրավունքը
23/03/2026 12:54
ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը խնդրում է՝ երբ խոսում են Արցախ վերադարձի իրավունքի մասին՝ կոնկրետացնել, թե ինչպես է դա իրականացվելու։
«Ենթադրենք, այնտեղ դռները բացում են ու ասում՝ եկեք, այստեղ էլ այն մարդիկ, ովքեր ուզում են գնալ, գնում են։ Խնդրում եմ ասեք՝ արդյո՞ք գնում ու լինում եք անկախ պետություն, թե՞ լինում եք Ադրբեջանի քաղաքացի Ադրբեջանի անձնագրով, գնում եք դպրոց, որտեղ հայերեն չկա ու նման տասնյակ հարցեր»,- լրագրողների հետ զրույցում ասաց նա։
Միրզոյանի խոսքով՝ այս հարցի պատասխանից շատ մեծ բան է կախված։
«Կարո՞ղ է պարզվի այդ մարդկանց նշաձողը տասնյակ անգամներով ցածր է այն նշաձողից, որի մասին մենք էինք խոսում, վախենամ՝ հենց այդպես էլ պարզվի, դրա համար այդ մարդիկ որևէ կերպ չեն կոնկրետացնում»,- ասաց նա։

“Are you going and becoming an independent state or becoming a citizen of Azerbaijan?” – Ararat Mirzoyan demands clarification on Artsakh return right
23/03/2026 14:46
Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan has called for clarity on how the right of return to Artsakh will be implemented.
“Let’s say they open the doors and say, ‘Come,’ and people who wish to return go there. Please tell me – are you returning as an independent state, or are you becoming a citizen of Azerbaijan with an Azerbaijani passport? You attend schools where there will be no Armenian language. There are dozens of similar questions,” he said in a conversation with reporters.
According to Mirzoyan, much depends on how this question is answered.
“Can it be that the bar for these people is dozens of times lower than the bar we were talking about? I’m afraid that if it turns out that way, this is precisely why these people don’t specify in any way,” he said.