«Պատերազմ կլինի, եթե մեզ չընտրեք» Փաշինյանի հայտարարությունը հանցագործություն չէ, քաղաքական գնահատական է. նախարար
23/03/2026 13:41
Այդ մտքերի արտահայտումը, վստահ եմ, որ հանցագործություն չէ, սա քաղաքական գնահատական է. հայտարարեց Արդարադատության նախարար Սրբուհի Գալյանը՝ անդրադառնալով «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արծվիկ Մինասյանի հարցին՝ արդյո՞ք ընտրություններից առաջ իշխանության, այդ թվում գործադիրի ղեկավարի՝ «պատերազմ կլինի, եթե մեզ չընտրեք» հայտարարությունները հանցագործություն չեն։
«Ինչո՞ւ նույն ձևաչափով չենք անդրադառնում, թե ինչի մասին է խոսում ընդդիմությունը, ինչ բառապաշարով։ Ես չեմ մեջբերի, բայց վարչապետն ասել է, որ ընդդիմադիր ուժերը գնում են ՀՀ-ի և Ադրբեջանի հետ հաստատված խաղաղությունը վերանայելու քաղաքականությամբ, սա նշանակում է, որ գնում են պատերազմի դուռը բացելու ճանապարհով, և սա քաղաքական գնահատական է»,- ասաց Գալյանը։
Գալյանը պնդեց, թե ով կլինի իշխանություն, որոշելու է ժողովուրդը՝ ազատ և արդար ընտրությունների հիման վրա, և առաջարկեց համատեղ շարք սկսել՝ քաղաքացիներին ու քաղաքական ուժերին ասել, թե ինչ չի կարելի անել, օրինակ՝ ատելության խոսք չի կարելի ասել, խտրականությունը արգելված է․
«Բոլոր այդ նախաձեռնություններին պատրաստ եմ միանալ»։

Pashinyan’s statement “There will be war if you don’t elect us” is not a crime, but a political assessment – minister
23/03/2026 14:48
I am certain that expressing such thoughts is not a crime; it is a political assessment, stated Armenia’s Minister of Justice Srbuhi Galyan, responding to a question from Artsvik Minasyan, a deputy of the Armenia faction, about whether statements by government officials, including the Prime Minister – such as “there will be war if you don’t elect us” before the elections – constitute a crime.
“Why don’t we apply the same standard to the opposition and their statements, and consider the vocabulary they use? I won’t quote directly, but the Prime Minister said that opposition forces are pursuing a policy that revises the peace established between Armenia and Azerbaijan. This implies taking a path that could lead to war, and that is a political assessment,” Galyan explained.
Galyan emphasized that the people will decide who will hold power through free and fair elections, and proposed launching a joint initiative to inform citizens and political forces on what is prohibited – for example, that hate speech is not allowed and discrimination is prohibited.
“I am ready to join all such initiatives,” she added.