Սա նաև արհամարհանք է վրաց ժողովրդի նկատմամբ. Լիլիթ Գալստյանը՝ Իլյա Երկրորդի հուղարկավորությանը Վեհափառի չմասնակցելու մասին
24/03/2026 17:10
Երեկ Վրաստանը վերջին հրաժեշտը տվեց Իլյա Երկրորդին։ Եռօրյա սգով վրաց ժողովուրդը իր ցավն ու ակնածանքը դրսևորեց պատրիարքի նկատմամբ՝ միաժամանակ իր խոնարհումը բերելով 326-ից պետական հռչակված իր կրոնի ու եկեղեցու նկատմամբ։ Սա նաև գնահատական էր վրաց ինքնության պահպանման գործում եկեղեցու ունեցած անուրանալի դերին, ինչպես նաև հանգրվան՝ վերաիմաստավորելու ազգային համախմբման կարևորությունը, ԱԺ ամբիոնից հայտարարեց «Հայաստան» խմբակցության անդամ Լիլիթ Գալստյանը։
«Պատրիարքի հուղարկավորությանն ու Սուրբ Պատարագին Ամենայն Հայոց կաթողիկոսի ներկայությունը բնական էր և պատշաճ։
Բայց քաղաքական և պարզ մարդկային խոհեմության փոխարեն ՀՀ իշխանությունները հերթական անգամ ընտրեցին անթույլատրելին՝ մեր օրերի տարեգրության մեջ արձանագրելով նվաստացման և ամոթի ևս մեկ էջ։
Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Երկրորդին քննիչը չարտոնեց մեկնել Հայաստանից։ Սա՝ պաշտոնապես, բայց մի՞թե ակնհայտ չէ, որ չարտոնեց անձամբ Փաշինյանը, քանզի նա է կառավարությունը, միաժամանակ՝ «գլխավոր դատախազը», «հոգևոր բարենորոգիչը», կադրերի բաժնի վարիչն ու քրեական գործեր կարճողը...
Վաղուց Հիչկոկի չավարտվող սարսափի ու մղձավանջի ֆիլմ հիշեցնող մեր իրականության մեջ այլևս ոչինչ չի զարմացնում։
Եվ այնուամենայնիվ, չեմ կարող ցավով և ամոթով չարձանագրել, որ այս կամայական և ապօրինի որոշումը ոչ միայն Հայ Առաքելական եկեղեցու նկատմամբ փոքրոգության ու վրեժխնդրության հերթական քայլն է, այլև արգահատելի վերաբերմունք՝ եղբայրական վրաց ժողովրդի և նրա կորստի նկատմամբ։
Սա նաև դիվանագիտական կարճատեսության ցցուն ու աններելի ակտ է՝ տարածաշրջանում դարավոր բարեկամ երկրի՝ սեփական եկեղեցու բացառիկությունը գնահատող վրաց ժողովրդի հանդեպ։
Սա նաև արհամարհանք է հայ ժողովրդի ավանդույթների և արժանապատվության նկատմամբ։
Այնքան կանխատեսելի ու պարզունակ եք, որ ձեզ թվում է, թե Վեհափառի կամ եպիսկոպոսների դեմ հարուցված քրեական վարույթներով կարող եք խոչընդոտել Եպիսկոպոսաց կամ այլ ժողով։ Կամ ձեր մտքի ծայրով անցնում է, թե ինկվիզիցիայի կամ 37 թվականի խայտառակ ու մաշված մեթոդներով կարելի է սասանել 1700-ամյա հայ եկեղեցին կամ մեր հավատը նրա նկատմամբ։
Եվ գիտե՞ք՝ ինչն է ցավալի․ չեք գիտակցում, թե ինչ հարված եք հասցնում երկրի վարկանիշին՝ տարբեր միջազգային հարթակներից հերյուրանքներ տարածելով եկեղեցու, նույնն է՝ մեր հասցեին։
Իսկ իշխող ողջ վարչախմբում չի գտնվում գեթ մեկը, որը համարձակություն կունենա ընդվզելու այս ոչ քրիստոնեական, ոչ քաղաքական, ոչ դիվանագիտական, ոչ պետական քինախնդիր վարքի դեմ...
Ուրախ ավտոբուսում աշխարհը հավերժական ճոճք է թվում, բայց փորձեք ընկալել դրանից դուրս գտնվող իրողություններն ու աշխարհը, ուր ոչ մի ներողություն կամ ծնկաչոք աղոթք չի ջնջի ձեր մեղքերը»,-հայտարարեց Լիլիթ Գալստյանը։

«Это также проявление пренебрежения к грузинскому народу»: Лилит Галстян о запрете Католикосу всех армян участвовать в похоронах Илии II
24/03/2026 17:24
Вчера Грузия простилась с Илией II. В течение трех дней грузинский народ выражал свою скорбь и уважение к патриарху, одновременно отдавая дань своему государственно признанному с 326 года религиозному наследию и Церкви. Это также было оценкой незаменимой роли церкви в сохранении грузинской идентичности, а также поводом переосмыслить важность национального единства, заявила с трибуны парламента член фракции «Армения» Лилит Галстян.
«Присутствие Католикоса всех армян на похоронах патриарха и на Божественной литургии было естественным и надлежащим.
Но вместо политической и элементарной человеческой благоразумности власти Армении в очередной раз выбрали непозволительное, вписав в летопись наших дней еще одну страницу унижения и позора.
Следователь официально не дал разрешения на выезд Верховного Патриарха и Католикоса всех армян Гарегина II. Но разве не очевидно, что решение лично принял Пашинян? Ведь он одновременно является правительством, «главным прокурором», «духовным реформатором», руководителем кадрового отдела и тем, кто закрывает уголовные дела…
В нашей реальности, которая давно напоминает незаканчивающийся фильм ужасов Альфреда Хичкока, ничто уже не удивляет.
Тем не менее я с болью и стыдом должна констатировать, что это произвольное и незаконное решение не только является очередным актом мелочной мести против Армянской Апостольской Церкви, но и демонстрирует пренебрежительное отношение к братскому грузинскому народу и его утрате.
Это также вопиющий и непростительный акт дипломатической близорукости по отношению к грузинскому народу, который на протяжении веков ценит исключительную роль своей Церкви.
Это также проявление пренебрежения к традициям и достоинству армянского народа.
Вы настолько предсказуемы и примитивны, что вам кажется, будто уголовные дела против Католикоса или епископов могут помешать проведению Епископского или любого другого собрания. Вам даже не приходит в голову, что методами инквизиции или позорными практиками 1937 года можно поколебать 1700-летнюю армянскую церковь или веру народа в неё.
И знаете, что особенно болезненно? Вы не осознаёте, какой удар наносите репутации страны, распространяя клевету о Церкви на различных международных площадках — это удар по нам самим.
И среди всей правящей команды нет ни одного человека, который осмелился бы противостоять этой нехристианской, неполитической, недипломатичной и государственной мести…
В "весёлом автобусе" мир кажется вечными качелями, но попробуйте осознать реальность за его пределами — мир, где ни одно извинение или смиренная молитва не смоет ваших грехов», — заявила Лилит Галстян.