Անկախության հռչակագիրը մեր պետության ծննդյան վկայականն է, դրանից հրաժարվելը հերթական անվտանգային խնդիր է. Գոհար Մելոյան (Տեսանյութ)
Անկախության հռչակագիրը մեր պետության ծննդյան վկայականն է. գրել է «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության անդամ Գոհար Մելոյանը և կից տեսանյութում մանրամասնել.
«1990 թվական, օգոստոսի 23, պատմական օր. Հայաստանի ԽՍՀ գերագույն խորհուրդը, արտահայտելով Հայաստանի ժողովրդի միասնական կամքը, հռչակեց միասնական պետականության հաստատման սկիզբը: Անկախության հռչակագրի ընդունման օրն էր։
Անկախության հռչակագիրը մեր պետականության ակունքն է, հիմնաքարը, մեր պետության ծննդյան վկայականը։ Այսօր ՀՀ վարչապետն Անկախության հռչակագիրն անվանում է կոնֆլիկտածին փաստաթուղթ. քաղաքական ուժ, որը երեք պատերազմ բերեց ավերիչ հետևանքներով՝ Արցախի կորուստ, տարածքային կորուստներ՝ օկուպացիա, անգամ իրենց իսկ նկարագրած քարտեզում և հազարավոր հայրենակիցների կորուստ»,-նշել է նա:
Մելոյանը շեշտում է՝ կոնֆլիկտածին է հայտարում, որովհետև Ադրբեջանը հրահանգավորել է հրաժարվել Սահմանադրության նախաբանում Անկախության հռչակագրին հղումից, իսկ դա նշանակում է հրաժարվել պետականության իրավական հիմքերից:
Մելոյանը շեշտում է, որ օրերս Սահմանադրության նախագծի աշխատանքային տարբերակի արտահոսք եղավ, որում, ինչպես Ադրբեջանը թելադրել էր, Սահմանադրության նախաբանն այլևս չկա։
«Սա հերթական անվտանգային խնդիրն է։ Այժմ թիրախավորված է մեր երկրում իրավական անվտանգությունը, իսկ իրավական անվտանգության առաջնային խնդիրը երկրի սահմանադրական կայունությունն է և սահմանադրական կարգի պահպանումը»,- նշում է «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության անդամը։
ՀՀ-ն ունի իրավական անվտանգության թե՛ արտաքին, թե՛ ներքին մարտահրավերներ ու այսօր առերեսվում է դրանց։
«Արդյո՞ք մենք համաձայն ենք թույլ տալ այս քաղաքական ուժին հարվածի տակ դնել ու միջազգային հարթակներում բարձրացնել Հայաստանի Հանրապետության՝ որպես պետականության, որպես ինքնիշխան միավոր հետագա գոյի հարցը»,-եզրափակում է Գոհար Մելոյանը։

Декларация о независимости — это свидетельство о рождении нашего государства, и отказ от неё создаёт очередную угрозу безопасности — Гоар Мелоян (видео)
«Декларация о независимости — это свидетельство рождения нашего государства», — написала член партии «Сильная Армения» Гоар Мелоян и подробно объяснила в прилагаемом видео.
«23 августа 1990 года, исторический день: Верховный Совет Армянской ССР, выражая единое волеизъявление народа Армении, объявил о начале формирования единого государства — была принята Декларация о независимости.
Декларация о независимости — это фундамент и краеугольный камень нашей государственности, свидетельство о рождении нашего государства. Сегодня премьер-министр называет Декларацию «конфликтным документом». Это политическая сила, принесшая три войны с разрушительными последствиями: потерю Арцаха, оккупацию территорий, тысячи погибших соотечественников», — подчеркнула Мелоян.
Она отметила, что документ объявлен «конфликтным», потому что Азербайджан настоял на исключении из преамбулы Конституции упоминания Декларации о независимости, что фактически означает отказ от правовой основы государства.
«Это очередная угроза безопасности. Сейчас под прицелом находится правовая безопасность страны, а ключевая задача правовой безопасности — сохранение конституционного порядка и стабильности», — добавила Мелоян.
Она подчеркнула, что Армения сталкивается как с внешними, так и с внутренними вызовами правовой безопасности.
«Согласны ли мы позволить этой политической силе поставить под удар и на международных площадках подвергнуть сомнению существование Республики Армения как государства и суверенного образования?» — завершила своё обращение Гоар Мелоян.