Փաշինյանը հատուկ հրահանգ է իջեցրել իրավապահներին, թե մի բան գտեք, այդ կնոջ բերանը փակեք. Արմինե Օհանյանը՝ իր դեմ վարույթի մասին
Օրեր առաջ Նիկոլ Փաշինյանը հրահանգավորեց կամ տեղեկացրեց հանրությանը, որ իմ հանդեպ քրեական վարույթը կարճվելու է՝ և այն, որ դրա նախօրեին ինձ Քննչական կոմիտե են կանչել` ընդամենը «տեղեկացնելու», որ վարույթը կարճվում է, գրել է «Հրապարակ» օրաթերթի գլխավոր խմբագիր Արմինե Օհանյանը։
«Երեկ վերջապես ստացա դատախազ Կարեն Իսրաելյանի որոշումը, որ ՔԿ քննիչի զեկուցագրի հիման վրա որոշել է իմ նկատմամբ քրեական հետապնդում չհարուցել․․․
Այսինքն, հիմա այլևս նախաքննական գաղտնիքի սահմանափակում չկա և ազատ եմ ներկայացնելու, թե ինչ է տեղի ունեցել իրականում: Ուրեմն, ես 18 տարի շարունակ` ամեն օր խմբագրականներ եմ գրում: Ենթադրում եմ, որ երբ իմ քննադատությունը զայրացրել է «վսեմաշուք վարչապետին», հատուկ հրահանգ է իջեցրել իրավապահներին, թե մի բան գտեք, այդ կնոջ բերանը փակեք և դատախազությունում սկսել են կարդալ իմ խմբագրականները` այնտեղ որևէ հիմք գտնելու համար, որ գործ հարուցեն: Եվ վերջապես. 2024 թ. դեկտեմբերի 12-ին «Սիրիացի զինյալների չափ էլ չկաք» վերնագրով խմբագրականում ինչ-որ բան են նշմարել և 25 թ. հունվարին վարույթ հարուցել` հանձնարարելով Քննչական կոմիտեին քննել այն և որոշել` քրեորեն պատժելի արարք կա՞ արդյոք հրապարակախոսական բնույթի այդ տեքստում:
Վարույթի նյութերն, ի դեպ, 100 էջից ավելի են և այն տևել է 1 տարի 3 ամիս: 1500 նիշանոց հոդվածը տասնյակ կաբինետներում կարդացել են, ապա ուղարկել են փորձաքննության` դատալեզվաբանական և դատահոգեբանական (ենթադրում եմ, որ պարզեն, թե կարդացողների հոգեբանության վրա ինչպես կարող էր այն ազդել): Եվ եթե փորձագետները որևէ տողի մեջ «տեսնեին» «բռնություն գործադրելու հրապարակային կոչեր, բռնությունը հրապարակայնորեն արդարացնելու կամ քարոզելու փորձեր», ապա վարույթը ոչ թե կկարճեին, այլ ինձ արդեն մեղադրանք առաջադրված կլիներ, որից վստահ եմ` ոչ ոք չէր զարմանա: Բարեբախտաբար փորձագետները` Ա. Հարությունյանը և Հ.Ղուկասյանը, որոնք իմ 1500 նիշանոց տեքստի մասին 13 էջանոց եզրակացություն են գրել և այդ փորձաքննությունը տևել է ուղիղ մեկ տարի, եզրակացրել են, որ իմ տեքստում չկա կոչ, թեև տեղ են թողել («այդ հարցերի պարզաբանումը դուրս է լեզվաբան-փորձագետի հատուկ գիտելիքների շրջանակից»), որ եթե հրահանգը շատ կոշտ լինի, այնուամենայնիվ, մեղադրանքն առաջադրեն:
Ինձ թվում էր... ես հույս ունեի, որ ինձ հատկապես չսիրող մի արարած, ասենք` նրանցից մեկը, ում մենք քննադատում ենք, դիմում է գրել դատախազություն` հաղորդում է տվել «հանցագործության մասին» և վարույթն այդ հիմքով են նախաձեռնել: Պարզվեց` ոչ: Հենց գլխավոր դատախազությունն է դիմել ոստիկանություն, ապա Քննչական կոմիտե` վարույթ նախաձեռնելու առաջարկով: Ինչը եւս մեկ անգամ հաստատում է, որ այս վարույթի հետևում հենց Նիկոլ Փաշինյանն է կանգնած:
Ինչ ասեմ` զարմացած չեմ մարդկային ստորության, ապերախտության, չարության և ամեն գնով իշխանություն պահելու ագահության հերթական ապացույցից: Շատ բան եմ տեսել իմ կյանքում` և մանր բանսարկուներ, և մեծ գիշատիչներ, և իրենց թույնից ու չարությունից խեղդվող սրիկաներ, և հիշողությունն ու հոգեկան հավասարակշռությունն իսպառ կորցրած խղճուկ էակներ...

«Пашинян дал правоохранителям специальное указание: найдите что-нибудь и закройте рот этой женщине» — Армине Оганян о производстве против неё
Главный редактор газеты «Грапарак» Армине Оганян заявила, что, по её мнению, премьер-министр Никол Пашинян дал правоохранительным органам указание найти основания для возбуждения дела против неё.
«Несколько дней назад Никол Пашинян фактически проинформировал общественность о том, что уголовное производство в отношении меня будет прекращено. А накануне меня вызвали в Следственный комитет лишь для того, чтобы "сообщить", что производство закрывается», — написала Оганян.
По её словам, она получила решение прокурора Карена Исраеляна о том, что на основании рапорта следователя принято решение не возбуждать в отношении нее уголовное преследование.
Оганян отметила, что теперь ограничения, связанные с тайной предварительного следствия, сняты, и она может изложить свою версию произошедшего. Она заявила, что на протяжении 18 лет ежедневно пишет редакционные статьи и предполагает, что её критика «разозлила премьер-министра», после чего, по её мнению, правоохранителям было дано указание найти повод для возбуждения дела.
Журналистка утверждает, что поводом стала её редакционная статья от 12 декабря 2024 года под заголовком «Вы даже до уровня сирийских боевиков не дотягиваете», после чего в январе 2025 года было инициировано производство и поручено Следственному комитету проверить, содержит ли текст признаки уголовно наказуемого деяния.
По словам Оганян, материалы дела превысили 100 страниц, а проверка длилась один год и три месяца. Статья объёмом около 1500 знаков была направлена на судебно-лингвистическую и судебно-психологическую экспертизы. Эксперты пришли к выводу, что в тексте отсутствуют публичные призывы к насилию или его оправдание, в связи с чем уголовное преследование не было начато.
Она также заявила, что инициатором производства выступила Генеральная прокуратура, которая обратилась в полицию, а затем в Следственный комитет с предложением начать процесс. По её мнению, это «ещё раз подтверждает», что за этим стоял Никол Пашинян.
В завершение Оганян отметила, что не удивлена произошедшим и выразила уверенность, что «и это тоже пройдёт».