Հրապարակե՛ք 44-օրյայի զեկույցը. ակցիա՝ ԱԺ շենքի դիմաց
Ազգային Ժողովի շենքի դիմաց Արցախյան 44-օրյա պատերազմում զոհվածների, անհետ կորածների ծնողներն ու հարազատները, ինչպես նաև մի խումբ հասարակական գործիչներ բողոքի ակցիա են իրականացնում ՝ 44-օրյա պատերազմի հանգամանքներն ուսումնասիրող ԱԺ քննիչ հանձնաժողովի զեկույցի հանրայնացման պահանջով։
«Համահայկական ճակատ» շարժման հիմնադիր, հասարակական գործիչ Գևորգ Գևորգյանը հայտարարեց, որ հանձնաժողովի ստեղծման ժամանակ իշխանության ներկայացուցիչները խոստացել էին, թե լույս է սփռվելու բոլոր հանգամանքների վրա, լինելու են նաև դատական ակտեր և ձերբակալություններ, բայց այն այդպես էլ չհանրայնացվեց:
«Ասացին՝ զեկույցը ուշացել է, կարծես՝ զեղչերի խանութ լինի, որ ուշացավ ու այլևս չի գործում։ Հետո սկսեցին հայտարարել, թե այն «հույժ գաղտնի» է։ Ի՞նչն է հույժ գաղտնի, երբ մենք կորցրել ենք մի ամբողջ երկրորդ հանրապետություն, մեր հայրենակիցները բռնի տեղահանվել են, հազարավոր կյանքեր ենք կորցրել։ Մեր պետականությունն այսօր վերածել են բրոշի՝ կպցրել են իրենց դոշին։ Հայաստանի Հանրապետությունը իր ամբողջ մեծությամբ ու հզորությամբ ոչ ոք չի կարող «դոշին կրել»- նշեց նա:
Արցախցիների իրավունքների պաշտպանության խորհրդի անդամ Անաստաս Իսրայելյանն էլ նշեց, որ այսօր Ալիևի խոսույթն օգտագործվում է նաև Հայաստանի գործող իշխանությունների կողմից, ինչը, ըստ նրա, վտանգ է հայ ինքնության և արժանապատվության համար։
«Անդրանիկ Քոչարյան, դոշ էիր ծեծում։ Առավոտից երեկո ասում էիր՝ համբերեք։ Զոհվածների և անհետ կորածների ծնողներին ասում էիք՝ համբերեք։ Տունս, հայրենիքս կորցրած՝ այստեղ եմ, ու ինձ էլ եք ասում՝ համբերեք։ Համբերությանն էլ կա սահման, և այդ սահմանն անցել է։ Այսօր յուրաքանչյուրիդ պարտքն է դուրս գալ և հանրային, հիմնավորված ձևով ներկայացնել, թե ինչ պատճառներով է տեղի ունեցել Արցախի հանձնումը։ Այս պահի դրությամբ համար մեկ պատասխանատուն դուք եք»,- նկատեց Իսրայելյանը:
Ակցիայի նախաձեռնող խումբը 44-օրյայի զեկույցի հանրայնացման պահանջով նամակ հանձնեցին խորհրդարանի իշխանական և ընդդիմադիր խմբակցությունների ղեկավարներին:
Նրանք նաև հայտարարեցին, որ ակցիաները շարունակական են լինելու մինչև չհրապարակվի պատերազմի հանգամանքներն ուսումնասիրող քննիչ հանձնաժողովի զեկույցը:

«Опубликуйте отчёт о 44-дневной войне»: акция протеста перед зданием парламента
Перед зданием Национального собрания родители и родственники погибших и пропавших без вести в ходе 44-дневной войны в Арцахе, а также группа общественных деятелей, проводят акцию протеста с требованием обнародовать отчёт парламентской следственной комиссии, изучавшей обстоятельства этой войны.
Основатель движения «Всеармянский фронт», общественный деятель Геворг Геворгян заявил, что при создании комиссии представители власти обещали, что будут освещены все обстоятельства, будут представлены судебные акты и произведены аресты, однако отчёт так и не был обнародован.
«Сказали, что отчёт задержался, будто это магазин с распродажами — опоздал, и больше не действует. Затем начали заявлять, что он «строго секретный». Что здесь строго секретного, если мы потеряли целую Вторую Республику, наших соотечественников насильно выселили, мы лишились тысяч жизней? Сегодня нашу государственность превратили в значок, который повесили на свою грудь. Республику Армения своей полнотой и мощью никто не может «повесить на грудь»», — отметил Геворгян.
Член Совета по защите прав арцахцев Анастас Исраелян подчеркнул, что сегодня речь Алиева используется также действующими властями Армении, что, по его мнению, представляет угрозу армянской идентичности и достоинству.
«Андраник Кочарян, ты хлопал в ладоши. С утра до вечера говорил: «терпите». Родителям погибших и пропавших без вести говорили: «терпите». Я потерял дом и Родину — и мне тоже говорят: «терпите». У терпения есть предел, и этот предел пройден. Сегодня ваш долг — выйти и публично, аргументированно объяснить, по каким причинам произошла сдача Арцаха. На данный момент вы — главный ответственный», — подчеркнул Исраелян.
Инициативная группа акции передала письма лидерам правящих и оппозиционных фракций парламента с требованием обнародовать отчёт.
Также они заявили, что акции протеста будут продолжаться до публикации отчёта следственной комиссии о событиях 44-дневной войны.