Աղոթում եմ, որ Աստված հանի կեղծիքի, չարախոսության, ատելության ու հայհոյախոսության հանդերձը. Տեր Արտակը հերքել է Տավուշի թեմի մասին տարածված կեղծ լուրերը
Հաղարծին վանքի հոգևոր հովիվ Տեր Արտակ քահանա Միրզոյանն անդրադարձել է համացանցում տարածված մի գրառման, ըստ որի՝ Հաղարծին վանքից Թեղուտ գյուղի բնակիչներին մարտի 25-ի համար կանչում են վանք՝ աղոթքի և, իբր, տեղում զրույցի ու, ըստ այդ գրառման, «ամենայն հավանականությամբ դա կապված է ընտրությունների հետ»։
««Բարի մարդն իր սրտի գանձից բարիք է հանում, իսկ չար մարդն իր սրտի չար գանձից՝ չարիք։ Ասում եմ ձեզ․ դատաստանի օրը մարդ իր բոլոր դատարկ խոսքերի համար հաշիվ պիտի տա, որովհետև քո խոսքերով պիտի դատապարտենք քեզ՝ կամ քեզ արդարացնելու, կամ դատապարտելու համար»
(Մատթ․ 12․35-37)։
Այսօր համացանցում կարդացի մի ցավալի գրառում, որին սկզբում չցանկացա անդրադառնալ, սակայն հետո որոշեցի, այնուամենայնիվ, պատասխանել, որպեսզի Տավուշի թեմի և առհասարակ մեր հավատացյալների համար լռությունս գայթակղության պատճառ չդառնա։
Ըստ հեղինակի՝ Հաղարծին վանքից Թեղուտ գյուղի բնակիչներին մարտի 25-ի համար կանչում ենք վանք՝ աղոթքի և, իբր, տեղում զրույցի։ Հաջորդիվ, ըստ գրառման, «ամենայն հավանականությամբ դա կապված է ընտրությունների հետ», ինչպես, իբր, անցած ընտրություններին են կանչել աղոթքի, բայց ժողովրդին համոզել են, որ Քոչարյանին ընտրեն։ Եվ նշում, թե «սրանց դեմն օրենքով պետք է առնել»։
Սիրելի օրինապահներ, ես ևս շատ կցանկանայի, որ նման երեւույթները կանխվեին, կեղծարարներին էլ, որոնք ոչ թե սեր, այլ չարիք են քարոզում ու տարածում, պատժեիք ըստ օրենքի։
Ի գիտություն բոլոր այն անձանց, ովքեր տեղյակ չեն. Տավուշի թեմի հոգևոր դասը՝ առաջնորդությամբ Հոգեշնորհ Տ․ Սամվել վարդապետ Մխիթարյանի, Մեծ Պահքի ընթացքում, որն այս տարի սկսվեց փետրվարի 16-ին, ընդհանուր թեմի քահանայից դասով որոշում ընդունեց, որ Մեծ Պահքի ընթացքի բոլոր չորեքշաբթի և ուրբաթ օրերին միասնական աղոթք բարձրացնենք մեր սրբատեղիներում, և հստակ նշվեցին վանքերն ու եկեղեցիները, օրերն ու ժամերը և անգամ ժամերգության անվանումները։ Միաժամանակ որոշում ընդունվեց, որ յուրաքանչյուր համայնքի միասնական աղոթքից հետո ամեն մի հոգևորական այցելի համայնքի երկու ընտանիք, ունենա հոգևոր զրույց և աղոթք բարձրացնի այդ ընտանիքից ներս։
Այս մասին ըստ օրերի, ժամերի և վայրերի հրապարակված է Տավուշի թեմի ֆեյսբուքյան պաշտոնական էջում, և անգամ նույն էջում կատարվել են հրապարակումներ միասնական աղոթքի բոլոր այցելություններից։ Եվ որևէ տարանջատում չի եղել, թե ում տուն այցելել, ում՝ ոչ, անկախ այդ անձանց սոցիալական վիճակից ու քաղաքական հայացքներից, ինչը մեզ չի հետաքրքրում, քանզի բոլորն էլ մեր եկեղեցու զավակներն են։ Անգամ մարտի 6-ին Հաղարծին գյուղի Սուրբ Աստվածածին եկեղեցում խաղաղական ժամերգությունից հետո ինքս զանգահարել եմ Դիլիջանի համայնքապետին՝ իրենց մոտ ևս տնայց կատարելու համար։
Փառք ենք տալիս Աստծուն, որ մեր հովվության մեջ մեր սիրելի ժողովուրդը շատ լավ է ընդունել այս նախաձեռնությունը։ Պետք է նշեմ նաև, որ այս տնայցերի շրջանակում եղել են մարդիկ, հատկապես՝ տարեցներ, որոնք ունեն առողջական խնդիրներ, և տնայցերի շրջանակում հոգևոր զրույցներից հետո հաջորդ օրը հենց իրենց տանը կատարվել է մկրտություն (գ․ Սևքար)։ Եղել է դեպք, երբ մեր այցելած ընտանիքը աղանդավոր է եղել, բայց այցելել ենք, ունեցել հոգևոր զրույց՝ վստահ լինելով, որ կվերադառնա իր Մայր Եկեղեցի (գ․ Վարագավան)։ Այս տնայցերը կամ միասնական աղոթքները սկսել ենք սահմանապահ համայնքներից, որոնց ամբողջական ցանկը նախապես հրապարակված է։ Սկսել ենք փետրվարի 16-ից և ավարտելու ենք մարտի 27-ին։ Այն կեղծարարներն անգամ, որոնք կցանկանան լուսավորվել, կարող են մեր թեմի որևէ քահանայի հետ այցելել այդ ընտանիքներ և լուռ լսել ու փորձել հասկանալ, թե որն է Աստծո խոսքը, որ ամբողջապես սիրո, բարության և փրկության մասին է։ Վստահաբար, նրանք էլ այդ դեպքում կվերանայեն իրենց արարքները՝ չար խորհուրդները բարիքով, սիրով լցնելու համար։
Տիրոջ փառավոր մուտքին սպասելով՝ աղոթում եմ, որ Աստված հանի կեղծիքի, չարախոսության, ատելության, հայհոյախոսության հանդերձը և՛ հայրենիքում, և՛ Սփյուռքում, և՛ անգամ Հայաստանի ու հայերի հանդեպ թշնամաբար տրամադրված երկրներում ապրող հայորդիների սրտերից՝ նրանց սեր ու բարություն ներշնչելով միգուցե անարժան, բայց Տիրոջն իրենց ուսերին կրող անձանց առաջ, և թույլ կտա մեզ փառաբանել Աստծուն՝ ասելով․ «Օրհնյալ լինի նա, ով գալիս է Տիրոջ անունով» (Մարկ․ 11․9)»,- հայտարարել է Տեր Արտակը։

«Молюсь, чтобы Господь снял с сердец людей покров лжи, злословия, ненависти и бранных слов» — отец Артак опроверг распространившиеся слухи о Тавушской епархии
24/03/2026 17:34
Настоятель монастыря Агарцин, отец Артак, прокомментировал публикацию в сети, согласно которой жителей села Техут якобы приглашают в монастырь 25 марта «на молитву и, якобы, на беседу на месте», а по мнению автора поста, «скорее всего это связано с выборами».
«Добрый человек выносит добро из сокровищницы своего сердца, а злой — зло из сокровищницы злобы. И говорю вам: в день суда человек даст ответ за все свои пустые слова, потому что по твоим словам мы будем судить тебя — либо оправдать, либо осудить» (Мф. 12:35–37).
«Сегодня я прочитал в сети печальную запись, на которую сначала не хотел отвечать, но затем решил всё же прокомментировать, чтобы моё молчание не стало искушением для Тавушской епархии и, в целом, для наших верующих.
По словам автора поста, жителей села Техут якобы из монастыря Агарцин приглашают 25 марта «на молитву и беседу на месте», и далее утверждается, что «скорее всего это связано с выборами», также как якобы во время прошлых выборов тоже вызывали на молитву, но якобы и тогда людей убеждали голосовать за Кочаряна, и автор поста добавляет, что «их нужно привлекать к ответственности по закону».
Дорогие правоохранители, я также хотел бы, чтобы такие явления предотвращались, а лжецов, которые пропагандируют и распространяют не любовь, а зло, привлекали к ответственности по закону.
Для сведения всех, кто не в курсе: духовенство Тавушской епархии под руководством Его Преосвященства архимандрита отца Самвела Мхитаряна в период Великого поста (который в этом году начался 16 февраля) решило, что все среды и пятницы Великого поста мы будем проводить совместные молитвы в наших святых местах. Были четко указаны монастыри и церкви, дни и часы, а также названия служб. Одновременно было решено, что после совместной молитвы духовное лицо посещает по два дома в каждой общине, проводит духовную беседу и молитву внутри семьи.
Эта информация, включая дни, время и места посещений, была опубликована на официальной странице Тавушской епархии в Facebook, где также публиковались отчеты о всех визитах. Никакой дискриминации по социальному статусу или политическим взглядам не было, так как все являются детьми нашей церкви. Даже 6 марта после мирной службы в церкви Святой Богородицы в селе Агарцин я лично позвонил мэру Дилижана, чтобы провести визиты и в их общине.
Благодарим Господа за то, что наш народ тепло принял эту инициативу. Отмечу, что среди посещённых семей были пожилые люди с проблемами со здоровьем, и после духовной беседы на следующий день у них проводились обряды крещения (село Севкар). Был случай, когда семья принадлежала к секте, но мы посетили её, провели духовную беседу, уверенные, что они вернутся в Матерь-Церковь (село Варагаван). Эти визиты и совместные молитвы начались с приграничных общин, список которых был опубликован заранее. Начали 16 февраля и завершат 27 марта.
Даже те лжецы, которые захотят «осветиться», могут сопровождать любого священника епархии в визите к этим семьям, слушать молча и попытаться понять, что есть Слово Божие, наполненное любовью, добром и спасением. Уверен, что они тогда пересмотрят свои действия, заменяя злые намерения добротой и любовью.
В ожидании славного прихода Господа молюсь, чтобы Господь снял с сердец людей в Армении и в диаспоре, а также у армян, живущих в странах, настроенных враждебно к Армении и армянам, покров лжи, злословия, ненависти и ругательств, внушил им любовь и доброту, пусть и у тех, кто недостоин, но несёт на себе Господа, и позволил нам славить Господа словами: «Благословен грядущий во имя Господне» (Мк. 11:9)», — заявил отец Артак.