Սա խաղաղություն չէ, այլ չկառավարվող հրադադար. Տիգրան Աբրահամյան (Տեսանյութ)
Իշխանության կանխատեսելի վարքագիծը ընտրական գործընթացներում նոր թափ է հավաքում, որի առանցքում «պատերազմ և խաղաղություն» հավերժական դիսկուրսն է, ԱԺ ամբիոնից հայտարարեց «Պատիվ ունեմ» խմբակցության քարտուղար Տիգրան Աբրահամյանը։
«Իշխանությունն ի սկզբանե առաջնորդվում է ոչ թե խաղաղության երաշխիքների առկայությամբ, այլ հանրությանը պատերազմով սպառնալու սկզբունքով։
Իշխող ռեժիմն իր երկարակեցության ապահովման հիմքում դնում է իր՝ ամեն գնով՝ զիջումներով, պարտությամբ և հպատակությամբ, թվացյալ կարճաժամկետ խաղաղություն ապահովելու սկզբունքը։
Սակայն հանրային ցուցիչի և պրագմատիկ մոտեցման տեսանկյունից, քաղաքական ուժը, որի պաշտոնավարման օրոք երկիրը 5-6 անգամ ագրեսիայի և հարձակումների է ենթարկվել, ակնհայտորեն չի կարող ունենալ խաղաղություն բերողի ռեպուտացիա։
Երկրորդ, իշխանության պնդումը, թե իրենց՝ պետության ղեկին չմնալու պարագայում երկիրը պատերազմի հորձանուտ կմտնի, ևս մեկ հիմնավորում է առ այն, որ սահմանին առկա ստատուս քվոն ոչ այնքան խաղաղություն է, որքան չկառավարվող հրադադար։
Երրորդ, Ադրբեջանի պահանջներն ու հավակնությունները վերջին 5 տարվա ընթացքում կայուն աճել են, և չկա որևէ երաշխիք, որ դրանք ընտրություններից հետո՝ գործողների վերարտադրման պարագայում, չեն ավելանա, ինչը կամ նոր զիջումների կբերի, կամ նոր պատերազմի։
Չորրորդ, պատերազմում հաջողություն ունենալու հարցում ի սկզբանե տապալված են այն երկրները, որտեղ հասարակության շրջանում խորը բաժանարար գծեր կան, տարբեր խմբերի միջև թշնամություն և ատելություն է սերմանված, իսկ կառավարող ռեժիմը դա սնուցում և օգտագործում է ներքաղաքական շահերի ապահովման համար։
Իրական խաղաղության բանաձևը պետական շահերն ապահովող, անվտանգության և դիվանագիտության անհրաժեշտ մեխանիզմների ներդրումն է, որի ճկունությունը, մի կողմից, փոխզիջում է ենթադրում, մյուս կողմից՝ ապահովում անհրաժեշտ անվտանգության բարձիկները։
Ժողովուրդը հոգնել է ձեր սին խոստումներից, անընդհատ լարվածության տանող ու հոգեբանական բռնություն ենթադրող վարքագծից և իրական խաղաղություն է փնտրում։
Մեր հասարակությունը հոգնել է պատերազմներից, բայց առավել շատ հոգնել է ձեր բերած պարտություններից, անարժանապատիվ կեցվածքից, չավարտվող դժբախտություններից և ստի անսահման չափաբաժնից։
Ի վերջո, հանրությունը հոգնել է ձեզանից, և ձեր հետագա հնարավոր մասնակցությունը քաղաքական գործընթացներում նոր ձախողումների, կորուստների, զիջումների և պատերազմի հեռանկար է ուրվագծում»։

This is not peace, but an unmanaged ceasefire – Tigran Abrahamyan
The predictable behavior of the government is gaining new momentum in the electoral processes, at the core of which is the eternal discourse of “war and peace,” Tigran Abrahamyan, Secretary of the I Have Honor faction, announced from the NA platform.
“The government is initially guided not by the existence of guarantees of peace, but by the principle of threatening the public with war.
The ruling regime bases its longevity on the principle of ensuring its seemingly short-term peace at all costs, through concessions, defeat, and submission.
However, from the point of view of public indicators and a pragmatic approach, the political force during whose tenure the country has been subjected to aggression and attacks 5-6 times clearly cannot have the reputation of a peacemaker.
Second, the government’s claim that if they do not remain at the helm of the state, the country will plunge into a vortex of war is yet another justification for the fact that the status quo on the border is not so much peace as an uncontrolled ceasefire.
Third, Azerbaijan’s demands and ambitions have grown steadily over the past five years, and there is no guarantee they will not increase after the elections if the incumbents remain in power, which will lead either to new concessions or to a new war.
Fourth, those countries that are doomed to success in war are those where there are deep dividing lines in society, where hostility and hatred are sown between different groups. The ruling regime nurtures and exploits this to secure domestic political interests.
The formula for real peace is the introduction of necessary mechanisms of security and diplomacy that ensure state interests. The flexibility of these mechanisms, on the one hand, implies compromise, and on the other, provides the necessary safety cushions.
The people are tired of your empty promises, your behavior that constantly leads to tension and implies psychological violence, and are looking for real peace.
Our society is tired of wars, but even more tired of the defeats you have brought, your undignified attitude, your never-ending misfortunes, and your endless lies.
Ultimately, the public is tired of you, and your possible further participation in political processes outlines the prospect of new failures, losses, concessions, and war,” Abrahamyan stated.