Սա խաղաղություն չէ, այլ չկառավարվող հրադադար. Տիգրան Աբրահամյան (Տեսանյութ)
Իշխանության կանխատեսելի վարքագիծը ընտրական գործընթացներում նոր թափ է հավաքում, որի առանցքում «պատերազմ և խաղաղություն» հավերժական դիսկուրսն է, ԱԺ ամբիոնից հայտարարեց «Պատիվ ունեմ» խմբակցության քարտուղար Տիգրան Աբրահամյանը։
«Իշխանությունն ի սկզբանե առաջնորդվում է ոչ թե խաղաղության երաշխիքների առկայությամբ, այլ հանրությանը պատերազմով սպառնալու սկզբունքով։
Իշխող ռեժիմն իր երկարակեցության ապահովման հիմքում դնում է իր՝ ամեն գնով՝ զիջումներով, պարտությամբ և հպատակությամբ, թվացյալ կարճաժամկետ խաղաղություն ապահովելու սկզբունքը։
Սակայն հանրային ցուցիչի և պրագմատիկ մոտեցման տեսանկյունից, քաղաքական ուժը, որի պաշտոնավարման օրոք երկիրը 5-6 անգամ ագրեսիայի և հարձակումների է ենթարկվել, ակնհայտորեն չի կարող ունենալ խաղաղություն բերողի ռեպուտացիա։
Երկրորդ, իշխանության պնդումը, թե իրենց՝ պետության ղեկին չմնալու պարագայում երկիրը պատերազմի հորձանուտ կմտնի, ևս մեկ հիմնավորում է առ այն, որ սահմանին առկա ստատուս քվոն ոչ այնքան խաղաղություն է, որքան չկառավարվող հրադադար։
Երրորդ, Ադրբեջանի պահանջներն ու հավակնությունները վերջին 5 տարվա ընթացքում կայուն աճել են, և չկա որևէ երաշխիք, որ դրանք ընտրություններից հետո՝ գործողների վերարտադրման պարագայում, չեն ավելանա, ինչը կամ նոր զիջումների կբերի, կամ նոր պատերազմի։
Չորրորդ, պատերազմում հաջողություն ունենալու հարցում ի սկզբանե տապալված են այն երկրները, որտեղ հասարակության շրջանում խորը բաժանարար գծեր կան, տարբեր խմբերի միջև թշնամություն և ատելություն է սերմանված, իսկ կառավարող ռեժիմը դա սնուցում և օգտագործում է ներքաղաքական շահերի ապահովման համար։
Իրական խաղաղության բանաձևը պետական շահերն ապահովող, անվտանգության և դիվանագիտության անհրաժեշտ մեխանիզմների ներդրումն է, որի ճկունությունը, մի կողմից, փոխզիջում է ենթադրում, մյուս կողմից՝ ապահովում անհրաժեշտ անվտանգության բարձիկները։
Ժողովուրդը հոգնել է ձեր սին խոստումներից, անընդհատ լարվածության տանող ու հոգեբանական բռնություն ենթադրող վարքագծից և իրական խաղաղություն է փնտրում։
Մեր հասարակությունը հոգնել է պատերազմներից, բայց առավել շատ հոգնել է ձեր բերած պարտություններից, անարժանապատիվ կեցվածքից, չավարտվող դժբախտություններից և ստի անսահման չափաբաժնից։
Ի վերջո, հանրությունը հոգնել է ձեզանից, և ձեր հետագա հնարավոր մասնակցությունը քաղաքական գործընթացներում նոր ձախողումների, կորուստների, զիջումների և պատերազմի հեռանկար է ուրվագծում»։

«Это не мир, а неконтролируемое перемирие» — Тигран Абрамян (видео)
Предсказуемое поведение власти в избирательных процессах приобретает новый размах, в центре которого вечный дискурс «война и мир», заявил с трибуны парламента секретарь фракции «Честь имею» Тигран Абрамян.
«Власть с самого начала руководствуется не наличием гарантий мира, а принципом запугивания общества войной.
Правящий режим в основе своей долговечности ставит принцип обеспечения кажущегося краткосрочного мира любой ценой — через уступки, поражения и подчинение.
Однако с точки зрения общественного показателя и прагматичного подхода, политическая сила, при власти которой страна подверглась агрессии и нападениям 5–6 раз, очевидно, не может иметь репутацию принесшей мир.
Во-вторых, утверждение власти о том, что без них государство окажется в водовороте войны, является ещё одним доказательством того, что существующий на границе статус-кво — это скорее неконтролируемое перемирие, чем мир.
В-третьих, требования и претензии Азербайджана в последние пять лет стабильно растут, и нет никаких гарантий, что после выборов — в случае переизбрания действующих лиц — они не увеличатся, что приведёт либо к новым уступкам, либо к новой войне.
В-четвёртых, страны изначально обречены на провал в вопросах успешного ведения войны там, где в обществе существуют глубокие разделительные линии, посеяна вражда и ненависть между группами, а правящий режим подпитывает и использует это для обеспечения внутренних политических интересов.
Формула настоящего мира заключается в обеспечении государственных интересов и внедрении необходимых механизмов безопасности и дипломатии, которые, с одной стороны, предполагают компромиссы, а с другой — создают необходимые защитные «подушки» безопасности.
Народ устал от ваших ложных обещаний, поведения, постоянно создающего напряжение и психологическое давление, и ищет настоящий мир.
Наше общество устало от войн, но ещё больше оно устало от поражений, унизительной позиции, нескончаемых бедствий и безмерного потока лжи, которые приносите вы.
В конечном счёте, общество устало от вас, и ваше возможное дальнейшее участие в политическом процессе рисует перспективу новых провалов, потерь, уступок и войны».