Վարչապետը կարող է պատերազմի կանխատեսում անել. Ալեն Սիմոնյան
Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը պնդում է՝ Նիկոլ Փաշինյանն իրավունք ունի ասելու, որ եթե ՔՊ-ն չլինի իշխանության՝ պատերազմ է լինելու։
«Քաղաքական գործիչները կարողանում են քաղաքական վերլուծություններ անել, իսկ երկրի վարչապետը, ունենալով ինֆորմացիա, կարող  է նաև նման կանխատեսում անել»,- լրագրողների հետ զրույցում ասաց նա։
Սիմոնյանի խոսքով՝ ընդդիմադիրներն էլ են հայտարարում, որ պատերազմ է, բայց հենց վարչապետն ասաց՝ զարմանք առաջացավ։
«Մարդիկ մեզ ասում են շնորհակալություն խաղաղության համար, որովհետև մարդկանց երեխաները չեն մահանում, չեն գնում սահման, մարդն ավելի քիչ է անհանգիստ, երբ իր երեխան զորակոչվում է բանակ և այլն»,- ընդգծեց նա։

The Prime Minister can make prediction of war: Alen Simonyan
Speaker of the National Assembly Alen Simonyan claims that Nikol Pashinyan has the right to say that if the Civil Contract is not in power, there will be war.
“Politicians are able to make political analyzes, and the country’s prime minister, having information, can also make such a prediction,” he said in a conversation with reporters.
According to Simonyan, the opposition also say there is a war, yet when the prime minister says it, it is met with surprise.
“People tell us thank you for the peace, because people’s children do not die, they do not go to the border, people are less anxious when their child is drafted into the army, etc.,” he emphasized.
Simonyan said that people approach them and say, “close their page, let’s get rid of them.”
He stated that Armenia should not have and does not have territorial claims from neighboring countries.