Վաղը կկայանա Արշակ Սրբազանի գործով դատական առաջին նիստը
Մարտի 25-ին, ժամը 16։00-ին նշանակված է Արշակ արքեպիսկոպոս Խաչատրյանի նկատմամբ իրականացվող քաղաքական հետապնդման գործով առաջին դատական նիստը, որը պետք է կայանա Արմավիր քաղաքի Հանրապետության 41 հասցեի դատական նիստերի թիվ 2 դահլիճում, հայտնում է փաստաբան Արսեն Բաբայանը։
«Հիշեցնեմ, որ այս գործով Սրբազանին մեղադրանք է ներկայացվել այն բանի համար, թե իբր նա 2018 թվականին «Նոր Հայաստան, նոր հայրապետ» շարժման անդամներին վարկաբեկելու նպատակով անհայտ անձին հանձնարարել է ակցիայի մասնակիցներ ուսապայուսակի մեջ մարիխուանա գցել։ Թե իբր այդպիսով Սրբազանը կատարել է իրացման նպատակով թմրամիջոցի շրջանառություն։ Այս գործով Սրբազանին 3 ամիս պահել են բանտարկության մեջ։
Այս քրեա–քաղաքական գործն իր ամբողջ ծավալով հավակնում է դառնալ իրավաբանության մեջ աննախադեպ ծաղրերգություն։
Սա մի գործ է, որի համաձայն իբր շրջանառվել է թմրամիջոց, սակայն այդ թմրամիջոց իրեղեն ապացույցն անհետացել է քննչական մարմնից։
Սա մի գործ է, որի «ապացույցները» սկսվում են՝ չեմ կարող պնդել, բայց կարծում եմ ինքն է․․․ նախադասությամբ։
Հ.Գ. Շատ «պատահականորեն» հենց այս գործով սպասվող դատական նիստի նախորդ օրը (այսօր և հենց հիմա) տեսչական մարմինը ստուգումներ է սկսել Արշակ սրբազանի քրոջ ամուսնուն պատկանող դեղատանը»,-գրել է Արսեն Բաբայանը։

Завтра состоится первое судебное заседание по делу архиепископа Аршака
25 марта в 16:00 состоится первое судебное заседание по делу архиепископа Аршака Хачатряна, проходящего по обвинению в рамках политического преследования. Заседание назначено в зале №2 суда по адресу: г. Армавир, ул. Республика, 41, сообщает адвокат Арсен Бабаян.
«Напомню, что архиепископу предъявлены обвинения в том, что якобы в 2018 году он поручил неизвестному лицу подбросить марихуану в сумки участников движения «Новая Армения, новый католикос» с целью их дискредитации. Якобы таким образом он совершил оборот наркотических средств с целью сбыта. По этому делу архиепископ находился под арестом три месяца.
Это уголовно-политическое дело в полной мере претендует стать беспрецедентной фарсовой историей в юридической практике.
Это дело, по которому якобы имел место оборот наркотиков, однако вещественные доказательства исчезли из органа следствия.
Это дело, где «доказательства» начинаются с фразы: «Не могу утверждать наверняка, но, думаю, это он…».
P.S. Совершенно «случайно», именно накануне первого судебного заседания (сегодня, прямо сейчас) надзорный орган начал проверки в аптеке, принадлежащей мужу сестры архиепископа Аршака», — написал Арсен Бабаян.