Ադրբեջանը նախատեսել էր 2025-ի մարտին հարձակվել ՀՀ-ի վրա, և ոչ թե Փաշինյանի զիջումները, այլ TRIPP-ը փրկեց իրավիճակը. Թաթոյան (Տեսանյութ)
Ադրբեջանը նախատեսել էր 2025-ի մարտին հարձակում գործել ՀՀ-ի վրա. ասուլիսին հայտարարեց «Միասնության թևեր» քաղաքական նախաձեռնության ղեկավար Արման Թաթոյանը։
«Այս կառավարության հետ համագործակցող Ներսես Կոպալյանը EVN-ի հետ հարցազրույցում հատուկ ընդգծել էր, որ մարտի սկզբին ԱՄՆ հետախուզությունն ուներ հիմնավոր տվյալներ, որ Ադրբեջանը պատրաստվում էր հարձակում գործել ՀՀ-ի նկատմամբ, մասնավորապես՝ Սյունիքի նկատմամբ։ Ակնհայտ է, որ ԱՄՆ-ի միջնորդությունը և նրանց ներկայացրած TRIPP-ը պարզապես փրկեց այս իրավիճակը, մեր երկրին և ՔՊ-ին»,- ասաց Թաթոյանը և նշեց, որ ԱՄՆ-ն թույլ չտվեց Ադրբեջանին հարձակվել ՀՀ-ի վրա։
Թաթոյանն ակնհայտ է համարում՝ Նիկոլ Փաշինյանը և ՔՊ-ն չեն հասկանում, որ Ադրբեջանի պես պետությանը զիջելու դեպքում միայն նոր ագրեսիաներ ես հրավիրում․«Այդ պետությունը դիտարկում է պատերազմները որպես իշխանությունը պահելու գործիք, որի հետևից գնում է այս իշխանությունը։ Զիջումները միայն բերելու են պատերազմ, և դրա լավագույն ապացույցը 2020-2024-ին իրենց բոլոր զիջումներով հանդերձ՝ նույն իրական սպառնալիքն էր»։
Նա մեկ օրինակ բերեց, որ Սահմանադրական հանրաքվեն և փոփոխությունները Նիկոլ Փաշինյանն անում է Ադրբեջանի պարտադրանքով․ «Ակնհայտ է, որ Նիկոլ Փաշինյանն այդ զիջումը անում է այս ձախողված քաղաքականության պատճառով»։

Азербайджан планировал напасть на Армению в марте 2025 года, и ситуацию спасли не уступки Пашиняна, а TRIPP — Татоян
25/03/2026 12:15
Азербайджан планировал напасть на Армению в марте 2025 года, заявил на пресс-конференции руководитель политической инициативы «Крылья единства» Арман Татоян.
«Сотрудничающий с этим правительством Нерсес Копалян в интервью EVN особо подчеркнул, что в начале марта разведка США располагала обоснованными данными о подготовке Азербайджана к нападению на Армению, в частности на Сюник. Очевидно, что посредничество США и представленный ими TRIPP фактически спасли эту ситуацию — и нашу страну, и "Гражданский договор"», — сказал Татоян, отметив, что США не позволили Азербайджану напасть на Армению.
По словам Татояна, очевидно, что Никол Пашинян и партия «Гражданский договор» не понимают: уступки такому государству, как Азербайджан, лишь провоцируют новую агрессию. «Это государство рассматривает войны как инструмент удержания власти, и по этому пути идет нынешняя власть. Уступки приведут только к войне, и лучшим доказательством этого являются 2020–2024 годы, когда, несмотря на все уступки, сохранялась та же реальная угроза», — отметил он.
В качестве примера он привел конституционный референдум и изменения, которые, по его словам, Никол Пашинян проводит под давлением Азербайджана. «Очевидно, что Никол Пашинян идет на эту уступку из-за провала своей политики», — заявил он.