«Ադրբեջանական քաղաքացիական օդանավերի համար ՀՀ օդային տարածքի օգտագործման արգելք չի սահմանվել». Քաղավիացիայի կոմիտե
Քաղավիացիայի կոմիտեն հայտարարություն է տարածել.
«Հաշվի առնելով վերջին շրջանում Հայաստանի Հանրապետության օդային տարածքի օգտագործման և Հայաստանի Հանրապետության օդային տարածքով տարանցիկ չվերթների իրականացման շուրջ անհիմն շահարկումները և ապատեղեկատվության տարածումը՝ հարկ ենք համարում պարզաբանել տվյալ հարցը։
Ղեկավարվելով Միջազգային քաղաքացիական ավիացիայի մասին Չիկագոյի կոնվենցիայի 9-րդ հոդվածի b) ենթակետի դրույթներով, առ այն, որ քաղաքացիական ավիացիայի միջազգային կազմակերպության (ICAO) որևէ անդամ-պետություն չի կարող կիրառել խտրական մոտեցում իր օդային տարածքի օգտագործման նկատմամբ՝ Հայաստանի Հանրապետությունը որևէ երկրի, այդ թվում ադրբեջանական քաղաքացիական օդանավերի համար, ՀՀ օդային տարածքի օգտագործման որևէ արգելք չի սահմանել։
Համաձայն Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրության, ինչպես նաև միջազգայնորեն ընդունված ընթացակարգերի՝ Հայաստանի Հանրապետության օդային տարածքով յուրաքանչյուր քաղաքացիական առևտրային միջազգային տարանցիկ թռիչք իրականացվում է ըստ ավիաընկերության կողմից ներկայացված թռիչքային պլանի, և Քաղաքացիական ավիացիայի միջազգային կազմակերպության (ICAO) անդամ-պետությունների միջև որևէ պայմանավորվածության անհրաժեշտություն չկա։
ՀՀ օդային տարածքի օգտագործման որևէ սահմանափակման կիրառման դեպքում այդ մասին տեղեկատվությունը հրապարակվում է սահմանված հաղորդագրությունների միջոցով (NOTAM):
ՀՀ օդային տարածքով իրականացվող ցանկացած միջազգային տարանցիկ թռիչքի վերաբերյալ տեղեկատվությունը (վերը նշված թռիչքային պլանը) քաղաքացիական ավիացիայի օդային երթևեկության սպասարկման մարմնի կողմից տրամադրվում է ՀՀ շահագրգիռ գերատեսչություններին»։

«Для гражданских самолётов Азербайджана запрета на использование воздушного пространства Армении не вводилось» — Комитет гражданской авиации
Комитет гражданской авиации распространил заявление:
«Учитывая в последнее время необоснованные спекуляции и распространение дезинформации относительно использования воздушного пространства Республики Армения и транзитных полётов через него, считаем необходимым разъяснить данный вопрос.
Руководствуясь положениями подпункта b) статьи 9 Чикагской конвенции о международной гражданской авиации, согласно которой ни одно государство-член Международной организации гражданской авиации (ICAO) не может применять дискриминационные меры в отношении использования своего воздушного пространства, Республика Армения не вводила никаких ограничений на использование своего воздушного пространства для самолётов любой страны, в том числе гражданских воздушных судов Азербайджана.
Согласно законодательству Республики Армения и международно принятым процедурам, каждый международный транзитный коммерческий рейс через воздушное пространство Армении осуществляется в соответствии с представленным авиакомпанией планом полёта, и никакие дополнительные соглашения между государствами-членами ICAO не требуются.
В случае применения каких-либо ограничений на использование воздушного пространства Армении информация об этом публикуется через установленные уведомления (NOTAM).
Любая информация о международных транзитных рейсах через воздушное пространство РА (включая упомянутый план полёта) предоставляется органами гражданской авиации заинтересованным государственным органам Республики Армения».