Հայաստանից մոտավորապես 252 քառակուսի կմ գտնվում է Ադրբեջանի օկուպացման ներքո․ Միքայել Դարբինյան
Այսօր «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցությունը Ջերմուկ քաղաքում անցկացնում է «Ուժեղ խաղաղության» միջազգային համաժողով։
Համաժողովի ընթացքում դիվանագետ, անվտանգության փորձագետ, «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության անվտանգության թիմի խորհրդատու Միքայել Դարբինյանը ներկայացրել է 2020 թվականի պատերազմից հետո Ադրբեջանի կողմից օկուպացված հայկական տարածքները, անդրադարձել դրանց հետևանքներին, անվտանգության և ինքնիշխանության սպառնալիքներին։
Փորձագետը ցույց է տվել նաև քարտեզներ։
«Այստեղ ներկայացված ողջ տեղեկատվությունն ու տվյալները հիմնված են բացառապես բաց աղբյուրների վրա։
Այստեղ չի օգտագործվել որևէ գաղտնի կամ սահմանափակ հասանելիության տեղեկատվություն․ բոլոր տվյալները հանրությանը հասանելի են և կարող են անկախ կերպով ստուգվել։ Վերլուծությունը կատարվել է բաց հարթակների և գործիքների հիման վրա, ներառյալ արբանյակային պատկերները և միջազգային մոնիթորինգային համակարգերը։
Օրինակ՝ օգտագործվել են NASA-ի կողմից հրապարակվող հրդեհների քարտեզները, որոնք արբանյակային տվյալների միջոցով ապահովում են համաշխարհային գրեթե իրական ժամանակի դիտարկում։ Բոլորս գիտենք, որ 44-օրյա պատերազմից հետո Հայաստանի սահմաններն ավելի խոցելի դարձան՝ հատկապես Սյունիքի տարածքում, ինչպես նաև Շորժայի և Սոթքի հատվածներում՝ շարունակական ներխուժումների հետևանքով։ Այս քարտեզների վրա պարզ կարելի է տեսնել, թե ինչպես է Հայաստանից մոտավորապես 252 քառակուսի կմ գտնվում Ադրբեջանի օկուպացման ներքո։
Նաև ակնհայտ է, որ շատ դիրքերում 2021 թվականից հետո ադրբեջանական զորքը դիրքային առավելություն ունի՝ գտնվելով ավելի բարձրադիր վայրում»,-ասել է փորձագետը։

Примерно 252 квадратных километров территории Армении находятся под оккупацией Азербайджана — Микаел Дарбинян
Сегодня партия «Сильная Армения» проводит в Джермуке международную конференцию «Сильный мир».
В ходе конференции дипломат, эксперт по безопасности и советник команды безопасности партии «Сильная Армения» Микаел Дарбинян представил территории Армении, оккупированные Азербайджаном после войны 2020 года, а также обсудил последствия оккупации, угрозы безопасности и суверенитету страны.
Эксперт продемонстрировал карты территорий.
«Вся представленная информация и данные основаны исключительно на открытых источниках.
Не использовались какие-либо секретные или ограниченные данные; все материалы доступны общественности и могут быть проверены независимо. Анализ проводился на основе открытых платформ и инструментов, включая спутниковые снимки и международные системы мониторинга.
Например, использовались карты пожаров, опубликованные NASA, которые обеспечивают почти реальное глобальное наблюдение через спутниковые данные. Мы все знаем, что после 44-дневной войны границы Армении стали более уязвимыми, особенно в Сюникской области, а также в районах Шоржа и Сотк, из-за постоянных вторжений. На этих картах наглядно видно, что примерно 252 км² территории Армении находятся под оккупацией Азербайджана.
Также очевидно, что на многих позициях после 2021 года азербайджанские войска имеют тактическое преимущество, располагаясь на более возвышенных участках», — отметил эксперт.