Հունվարի 1-ից Հայաստանում կարգելվի պոլիէթիլենային պարկերի, մեկանգամյա պլաստիկ և փրփրապլաստե տարաների ու սպասքի վաճառքը
25/03/2026 17:27
Մարտի 25-ի Ազգային ժողովի նիստում ամբողջությամբ ընդունվեց նախագիծը և 2027 թվականի հունվարի 1-ից Հայաստանում կարգելվի պոլիէթիլենային պարկերի և տոպրակների, ինչպես նաև պլաստիկից կամ փրփրապլաստից պատրաստված մեկանգամյա օգտագործման տարաների և սպասքի վաճառքը կամ առկայությունը։
«Հարգելի քաղաքացիներ, գործընկերներ, սա կարևոր և ռազմավարական քայլ է շրջակա միջավայրի պահպանության և կայուն ապագայի ձևավորման ուղղությամբ։
Արգելքի նախագծի մասին շատ է խոսվել և առաջիկայում մի շարք առիթներ կլինեն դրան առավել մանրամասն անդրադառնալու։
Առաջարկվող կարգավորումները ունեն հստակ առողջապահական և բնապահպանական հիմնավորումներ։
Բացի դա մեկանգամյա պլաստիկի սպառման սահմանափակումը Հայաստանի համար ունի ոչ միայն բնապահպանական, այլև քաղաքական և տնտեսական կարևոր նշանակություն։ COP17-ի նախաշեմին այս նախաձեռնությունը հնարավորություն կտա մեր երկրին հանդես գալ որպես պատասխանատու պետություն, որը հավատարիմ է կայուն զարգացման սկզբունքներին։
Նախագծերի փաթեթով առաջարկվում է՝
2027 թվականի հունվարի 1-ից արգելել պոլիէթիլենային պարկերի և տոպրակների, ինչպես նաև մեկանգամյա օգտագործման պլաստիկ տարաների և սպասքի (ափսեներ, բաժակներ, գդալներ, պատառաքաղներ, դանակներ, ըմպելու կամ խառնելու ձողիկներ) իրացումը կամ առկայությունը առևտրի օբյեկտներում, հանրային սննդի օբյեկտներում, առևտրի իրականացման վայրերում, շրջիկ առևտրի կետերում, տոնավաճառներում (վերնիսաժներում) և ցուցահանդես-վաճառքներում՝ մանրածախ առևտրի իրականացման ժամանակ։
Բացառություն են կազմում կշռափաթեթավորման համար օգտագործվող պարկերը, ինչպես նաև երկրորդային հումքից արտադրված աղբի համար նախատեսված պարկերը և կափարիչով պլաստիկ տարաները»,-ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է Շրջակա միջավայրի նախարար Համբարձում Մաթևոսյանը։

С 1 января 2027 года в Армении запрещается продажа полиэтиленовых пакетов, одноразовой пластиковой и вспененной посуды
25/03/2026 18:01
На пленарном заседании Национального собрания 25 марта был полностью принят законопроект, согласно которому с 1 января 2027 года в Армении запрещается продажа и наличие в торговых точках полиэтиленовых пакетов, а также одноразовой посуды и столовых приборов из пластика или вспененного пластика.
«Уважаемые граждане, коллеги, это важный и стратегический шаг в направлении охраны окружающей среды и формирования устойчивого будущего», — отметил министр окружающей среды Армении Амбарцум Матевосян на своей странице в Facebook.
Он подчеркнул, что в ближайшее время будет предоставлено множество возможностей для более детального обсуждения этого запрета.
«Предлагаемые меры имеют чёткие санитарные и экологические обоснования. Кроме того, ограничение потребления одноразового пластика имеет для Армении не только экологическое, но и политическое и экономическое значение. На пороге COP17 эта инициатива позволит нашей стране выступить в качестве ответственного государства, приверженного принципам устойчивого развития», — отметил министр.
Согласно пакету законопроектов:
• С 1 января 2027 года запрещается реализация и наличие в торговых объектах, объектах общественного питания, местах торговли, на мобильных торговых точках, ярмарках, выставках и распродажах полиэтиленовых пакетов, а также одноразовой пластиковой и вспененной посуды (тарелки, стаканы, ложки, вилки, ножи, трубочки для питья и размешивания).
• Исключением являются пакеты для фасовки продукции по весу, а также пакеты для отходов из вторичного сырья и пластиковые контейнеры с крышками.