Բանակը պետք է ֆինանսավորվի ՀՆԱ-ի առնվազն 8%-ով՝ բյուջեն ավելացնելով 1 մլրդ դոլարով. Թաթոյանը ներկայացրեց 6 քայլ՝ «իրական խաղաղության» համար (Տեսանյութ)
25/03/2026 11:50
ՀՀ ադրբեջանական ներխուժումների մասին իմ ներկայացրած փաստերը ճիշտ էին և դա հաստատվեց անկախ լրատվամիջոցների հետաքննություններով․ ասուլիսին հայտարարեց «Միասնության թևեր» քաղաքական նախաձեռնության ղեկավար Արման Թաթոյանը։
«Դրանով մենք ապացուցեցինք, որ Նիկոլ Փաշինյանը և ՔՊ-ն ստում են և գաղտնի են պահել մեզանից այս ներխուժումը»,- ասաց նա։
Թաթոյանը շեշտեց, որ քննադատելուց զատ, իրենք նաև առաջարկում են լուծումներ, որոնք կբերեն իրական խաղաղություն, և դրա համար հաստատել են 6 քայլ։
Ըստ Թաթոյանի՝ առաջին քայլը կլինի այն, որ իրենց պաշտոնավարման առաջին իսկ օրը ստեղծվելու է հատուկ ռազմական բարեփոխումների հանձնաժողով, որը կլինի վարչապետին առընթեր և կունենա 6 ամսվա մանդատ։
«Հանձնաժողովը կներկայացնի հստակ ծրագիր և կունենա նաև ընթացիկ վերահսկողության ծրագիր»,- ասաց նա։
2-րդ կետով՝ հանձնաժողովին կտրվեն հստակ ժամկետներ և հաշվետվողություն։ «Որպեսզի ցույց տրվի, որ ունենք զսպման կարողություններ պաշտոնավարման առաջին տարիների ավարտին, ինչպես հասնել ռազմական հավասարակշռության մեր հարևանի հետ մեր պաշտոնավարման առաջին ժամկետի ավարտին»,- ասաց նա՝ շեշտելով, որ այս համատեքստում գլխավոր հարցերից է լինելու՝ ինչպես բարեփոխել և արդիականացնել բանակը։
3-րդ կետը, ըստ ծրագրի, վերաբերում է պետական ներդրումներին՝ անվտանգության բնագավառում։ «Մինչև այս հանձնաժողովի կողմից ծրագրի ներկայացումը անհապաղ փոփոխություն կարվի օրենքում և կամրագրվի, որ բանակի ֆինանսավորումը և պաշտպանական ծախսերի ֆինանսավորումը չի կարող լինել ՀՆԱ-ի 8 տոկոսից ցածր։ Այսինքն՝ բանակի բյուջեն կավելանա 1 մլրդ ԱՄՆ դոլարով։ Դրանից բացի՝ այս գումարից կես մլրդ դոլար կուղղվի ռազմարդյունաբերական համալիրի զարգացմանը՝ տեղական կազմակերպությունների զարգացմանը խթանելու նպատակով»,- ասաց նա։
Քայլ 5-րդը կլինի ճշմարտությունը և պատասխանատվությունը․«Մենք իշխանության գալուց անմիջապես հետո հրապարակելու ենք երկու կարևոր զեկույցներ՝ 2016-ի քառօրյա պատերազմի վերաբերյալ ԱԺ քննիչ հանձնաժողովի զեկույցը, որը այդպես էլ չհրապարակվեց, նաև 2020-ի 44-օրյա պատերազմի վերաբերյալ զեկույցը։ Ակնհայտ է, որ հատկապես այդ զեկույցը չհրապարակելով՝ իշխանությունները փորձում են թաքցնել իրենց անհաջողությունները»։
6-րդ կետը վերաբերում է «խելամիտ սահմաններին և թվային պաշտպանությանը»։
«Զարկ ենք տալու ժամանակակից բանակի կառուցմանը՝ մարդկային ներուժի հնարավորինս նվազ ներգրավմամբ, բայց լիարժեք սարքավորումների օգտագործմամբ։ Կարևոր է բանակի հետախուզական կարողությունների զարգացումը»,- ասաց նա։

Армия должна финансироваться минимум на 8% ВВП — увеличив бюджет на $1 млрд: Татоян представил 6 шагов к «реальному миру» (видео)
25/03/2026 12:16
«Факты, которые я представил о вторжениях Азербайджана в Республику Армения, оказались верными, что подтвердили расследования независимых СМИ», — заявил на пресс-конференции руководитель политической инициативы «Крылья Единства» Арман Татоян.
«Таким образом мы доказали, что Никол Пашинян и партия «Гражданский договор» лгут и скрывали от нас это вторжение», — добавил он.
Татоян подчеркнул, что помимо критики власти, они предлагают конкретные решения, которые приведут к реальному миру, и представили 6 шагов для этого.
По словам Татояна, первым шагом станет создание в первый же день их возможного прихода к власти специальной комиссии по военным реформам при премьер-министре с шестимесячным мандатом.
«Комиссия представит чёткую программу и будет вести текущий контроль за её выполнением», — сказал он.
Второй шаг предусматривает установление конкретных сроков и ответственности для комиссии. «Чтобы показать, что у нас есть сдерживающие возможности к концу первых лет работы, важно понять, как достичь военного баланса с нашим соседом», — отметил он, подчеркнув, что ключевой задачей будет модернизация и реформирование армии.
Третий шаг касается государственных инвестиций в сферу безопасности. «До представления программы комиссией будет внесено срочное изменение в закон, закрепляющее, что финансирование армии и оборонных расходов не может быть ниже 8% ВВП. Это увеличит бюджет армии на $1 млрд. Полмиллиарда из этой суммы будет направлено на развитие военно-промышленного комплекса, стимулируя работу местных организаций», — сказал он.
Пятый шаг посвящён правде и ответственности. «Сразу после прихода к власти мы опубликуем два важных отчёта: отчет парламентской следственной комиссии о Четырёхдневной войне 2016 года, который так и не был опубликован, а также отчет о 44-дневной войне 2020 года. Очевидно, что не публикуя эти материалы, власти пытаются скрыть свои неудачи».
Шестой шаг касается «разумных границ и цифровой обороны».
«Мы дадим импульс созданию современной армии с минимальным вовлечением человеческого ресурса, но с полным использованием оборудования. Важным направлением станет развитие разведывательных возможностей армии», — сказал Татоян.