Ես պատրաստ եմ լինել բանտում, ենթարկվել այս ամենին այնքան, որքան կպահանջվի իմ երկրի` Հայաստան աշխարհիս ազատագրման համար. Բագրատ Սրբազան
Բագրատ արքեպիսկոպոս Գալստանյանը «Երևան-Կենտրոն» ՔԿՀ-ից հայտարարությամբ է հանդես եկել։
«Մարտի 11-ին Եվրոպայի խորհրդարանում ՀՀ վարչապետի աթոռը զավթած, սահմանադրական կարգը տապալած, սեփական ժողովրդին ռմբահարած և քաղաքական, հոգևոր-բարոյական բռնաճնշումների ենթարկած, հարյուր հազարավոր հայրենակիցների հայրենազրկման, էթնիկ զտման, Բաքվի բանտերում մեր եղբայրների տառապանքի պատճառ հանցագործությանը հանցակից անձը անդրադարձել է նաև ինձ՝ Բագրատ արք. Գալստանյանիս և Հայ Եկեղեցուն ընդհանրապես` լոկ իրեն հատուկ ստախոսությամբ և խաբեությամբ:
Այս գրությամբ իրեն չեմ անդրադառնալու, քանի որ իր հետ ամեն ինչ առավել քան պարզ է:
Խոսքս ուղղված է Եվրոպայի Խորհրդարանի պատգամավորներիդ, որ հոտնկայս ծափահարում էիք ստին ու կեղծիքին: Անկեղծ ասած` տարիները և իրադարձությունները փաստել են ձեր երկակի չափանիշների մասին, թե ինչպես ձեր աշխարհաքաղաքական նպատակահարմարությունից բխած կարող եք ոտնահարել մարդկային իրավունքը` անհատական և ազգային, բարոյականությունը, արդարությունը և ճշմարտությունը` ձեր գերակա շահերով առաջնորդված, և միևնույն ժամանակ, ամենաբարձրը աղաղակելով այդ ամենի մասին:
Այս ամենով հանդերձ, անդրադառնամ ելույթին` որպես երևույթ: Թերևս, համաշխարհային պատմության և քաղաքակրթության եզակի կամ աննախադեպ դեպքն է, երբ երկրի ղեկավարը միջազգային նման բարձր ամբիոնից բողոքում կամ, ավելի ճիշտ, բամբասում է իր ընդդիմախոսներից և իր հայացքները չկիսողներից:
Հակառակը տեսել ենք, որ այդ դերակատարությունը ստանձնել են օրվա իշխանության ընդդիմախոսները և կամ քաղաքական հալածանքի ենթարկվածները` փորձելով ուշադրություն հրավիրել իրենց երկրում առկա խնդիրների և ապօրինությունների վրա:
Դուք այս ձևափոխությանը ևս մասնակցեցիք:
Վստահ եմ` ձեզանից շատերը ներկայացնում են հարուստ պատմական փորձ ունեցող ժողովուրդներ, ժողովուրդներ, որոնք բախվել են օկուպացիայի, բաժանման և անարդարության։ Դժվար է պատկերացնել, որ դուք կծափահարեիք նրանց, ովքեր ձեր սեփական պատմության մեջ նման էջերի պատճառ են դարձել։
Վստահ եմ, որ հիացումով ծափահարել եք Մակարիոս արքեպիսկոպոսին, Դիտրիխ Բոնհոֆերին, Դեզմունդ Թութու արքեպիսկոպոսին, Կարոլ Վոյտիլային` նույն ինքը երջանկահիշատակ Հովհաննես Պողոս Բ պապին, հոգևորականների, ովքեր պայքարել են արդարության և իրենց ժողովրդի ազատության և իրավունքների համար:
Նշեմ, որ ո՛չ ես և ո՛չ էլ իմ եղբայրները հավակնությունը չունենք համեմատվելու վերոնշյալ կարկառուն հոգևորականների հետ, սակայն իմ պայքարը եղել և մնում է ճշմարտության, արդարության, ազատության և հաշտության համար` պաշտպանելով իմ հայրենազրկված ժողովրդի իրավունքները` ընդդեմ ստի, կեղծիքի, ատելության, բռնության և հայրենահանձնման, հանուն ինքնիշխան և անկախ պետության` ընդդեմ կախվածության և արտաքին ճնշումների և թելադրանքների:
Ինչո՞ւ սկսեց մեր շարժումը
2024թ-ի մարտի 18-ին ՀՀ վարչապետի աթոռը զբաղեցնող անձը, Ոսկեպար և Կիրանց գյուղերում հանդիպելով տեղի բնակչությանը, շանտաժի և ահաբեկության լեզվով սպառնաց մարդկանց` նշելով, որ եթե այսպես կոչված սահմանազատմանը և սահմանագծմանը դեմ լինեն, պատճառ կդառնան պատերազմի մեկ շաբաթից կամ տասն օրից` փաստացի մարդկանց դնելով ծանր պատասխանատվության ներքո:
Մարդը, որ ի պաշտոնե կոչված էր պաշտպանելու իր ժողովրդի անվտանգությունը, փաստորեն ինքն էր սպառնում այդ անվտանգությանը: Մինչդեռ դրանից 3 տարի առաջ` 2021թ-ին, նույն մարդը նույն ժողովրդին վստահեցնում էր, որ գյուղեր կամ տարածքներ հանձնելու հարց գոյություն չունի, իսկ նման հարցի ծագման դեպքում իր ձեռքը կկտրի, սակայն չի հանձնի:
Սա (2021թ-ը) նախընտրական շրջան էր` ակնհայտորեն քվեներ կորզելու խաբեությամբ ուղեկցվող:
Իմիջիայլոց, սահմանազատման և սահմանագծման մասին ասված ոչինչ չկա ՔՊ նախընտրական արշավի ծրագրում: Եվ ընդամենը 3 տարի հետո քվե մուրացողը ահաբեկում էր իր ընտրողներին:
Ի՞նչ էր մեր դիրքորոշումը
Այսպես կոչված սահմանազատման և սահմանագծման գործընթացի հարցն ունի երկու շերտ` իրավական և բարոյական:
Իրավական. սահմանազատում և սահմանագծում պետք է իրականացվի բացառապես թե' ՀՀ ներքին և թե' միջազգային օրենքների և սկզբունքների համաձայն և ո'չ ուժի սպառնալիքի ներքո:
Բարոյական. երկրի ղեկավարը չի կարող ստել, խաբել, սպառնալ և ահաբեկել իր ժողովրդին և սահմանազատում-սահմանագծումը պետք է հաստատվի արդարության սկզբունքով:
Հետևաբար`
ա. Սահմանազատումը և սահմանագծումը պետք է իրականացվի ընդհանուր խաղաղության փաթեթով, այսինքն` եթե այն միտված է խաղաղություն հաստատելուն, ապա այն պետք է ընդամենը մեկ բաղադրիչը լինի համապարփակ խաղաղության գործընթացի կամ փաստաթղթի` բոլոր իրավական չափանիշների հարգմամբ, արդարության սկզբունքի հաստատմամբ, երկկողմանի փոխզիջմամբ, Հայաստանից զավթված տարածքներից Ադրբեջանի դուրս գալով, Արցախի ժողովրդի վերադարձի իրավունքով, հայ գերիների և պատանդների ազատությամբ և միջնորդների ու երաշխավորների առկայությամբ կամ ներգրավմամբ:
բ. Սահմանազատում-սահմանագծումը սկսել ոչ թե Տավուշից` 1990-ականների «վիճելի» տարածքներից, այլ 2021-24թթ ժամանակահատվածում Ադրբեջանի կողմից զավթված ՀՀ տարածքներից:
գ. Սահմանազատում-սահմանագծումը չի կարող տեղի ունենալ միակողմանի կերպով (խոստացվել էր, որ Բերքաբեր գյուղին պատկանող 900հեկտար հողը, որը գտնվում է Ադրբեջանի տիրապետության ներքո, կվերադարձվի Հայաստանին: Սակայն դա այդպես էլ տեղի չունեցավ և չի էլ ունենալու):
դ. Սահմանազատում-սահմանագծումը ամբողջ ժողովրդի և պետության, ինչպես նաև միջպետական հարց է և ոչ սոսկ երկու-երեք գյուղերի բնակիչների պատասխանատվությունը, հետևաբար, հանցագործություն է տվյալ գյուղերի բնակիչների վրա բարդել ողջ պատասխանատվությունը:
Հիմա այս բոլորը պահանջելը ապատեղեկատվությո՞ւն է, թե՞ հստակ մարդկային և քաղաքացիական պահանջ:
Հավելեմ նաև, որ մարդը (ՀՀ վարչապետը), ով 2022թ-ին պնդում էր, թե ՀՀ միջազգայնորեն ճանաչված սահմանները (նշեմ, որ նման բան գոյություն չունի) 29800քկմ են, 2023թ-ին հանկարծ որոշեց, որ ՀՀ սահմանները 29743քկմ են: Փաստորեն, ընդամենը մեկ տարում ՀՀ «միջազգայնորեն ճանաչված սահմանները» փոխվեցին. ինչի՞ հիման վրա, ի՞նչ սկզբունքով, ո՞ր փաստաթղթով կամ քարտեզով: Արդյո՞ք նման մոտեցումը կարող է վստահություն ներշնչել սահմանազատման-սահմանագծման արդարության հանդեպ: Իսկ միգուցե քիչ ուշ պարզվի, որ ՀՀ սահմանները 29800քկմ՞ են ըստ նոր հայտնաբերված միջազգային ճանաչումի:
Ո՞րն է եղել իշխանության արձագանքը
Նախ` տեղեկատվական հարձակում իրենց իսկ ստեղծած «ֆեյքերի ՊՈԱԿ» կոչված ֆեյքերի ֆաբրիկայի, սեփական լրատվամիջոցների միջոցով` մարդու արժանապատվությունը վիրավորող հայհոյանքներով և զրպարտություններով, ատելության խոսքի տարածմամբ և սպառնալիքներով, ոստիկանության բիրտ ճնշումներով և ապօրինի ձերբակալություններով:
Իսկ 2024թ-ի հունիսի 12-ին Երևանի կենտրոնում խաղաղ ցուցարարներին ռմբակոծեցին արգելված Զարյա-3 ռումբերով` չխնայելով կանանց և երեխաներին: Հարյուրավոր մարդիկ տարբեր աստիճանի վիրավորումներ ստացան, ենթարկվեցին ծեծի ու բռնության, հալածանքների և աշխատանքից զրկվելու սպառնալիքների, որ տևում է մինչև այսօր:
Եվ այս ամենը տեղի է ունեցել ձեր լուռ համաձայնությամբ, որովհետև ձեզ համոզել են թե' գրավոր և թե' բանավոր կերպով, որ սա «ռուսական ծրագիր» է: Իսկ դուք էլ արդար մարդիկ եք և լուռ համոզվել եք, թեև եթե նույնիսկ ձեզ համոզող չլիներ, դուք կհամոզեիք կամ կինքնահամոզվեիք, քանի որ դա պահանջում է ձեր աշխարհաքաղաքական դիրքորոշումը և շահը և ոչ երբեք ճշմարտությունը կամ արդարությունը:
Ո՞րն էր ձեր արձագանքը
Այո, դուք լռեցիք և շարունակում եք լռել, երբ պատերազմ էր Արցախում, երբ ժողովուրդը պայքարում էր իր ազատ ապրելու իրավունքի համար: Կարծեմ` նման գաղափարների «կրողն ու քաջալերողն» եք: Թե՞ այս ժողովուրդը իրավունք չունի իրավունք ունենալ:
Դուք լռեցիք և շարունակում եք լռել, երբ Արցախի ժողովուրդը ենթարկվեց էթնիկ զտման իր բնօրրանից, իր ղեկավարները հայտնվեցին ձեզ համար սիրելի և տնտեսապես շահավետ Բաքվի բռնապետի բանտերում` ենթարկվելով անմարդկային կտտանքների` բռնաբարված արդարադատությամբ:
Դուք լռում եք Արցախի ժողովրդի հայրենիք վերադարձի բնական իրավունքի մասին, Արցախի հայության մշակութային ժառանգության ոչնչացման մասին, բայց ծափահարում եք այս բոլորի համահեղինակին:
Լսած կլինեք «Վայ ձեզ, կեղծավորներ... կույր առաջնորդներ, որ մժղուկներին քամում եք, բայց ուղտերին կուլ եք տալիս» (Մատթ. 23:23-24)
Հաջորդիվ պիտի լիներ կալանավորումը
2025թ-ի հունիսի 25-ից ես և իմ 17 աջակիցներ, գրեթե մեկ տարվա «գաղտնալսումներից», հետապնդումներից, ճնշումներից և հալածանքներից հետո, գտնվում ենք կալանքի տակ` ակնհայտ կեղծ մեղադրանքներով և նենգափոխված, կեղծված այսպես կոչված «ապացույցներով»:
Սովետական բռնապետության ոճով աննախադեպ բռնաճնշումների է ենթարկվում Հայ Եկեղեցին` Ամենայն Հայոց Հայրապետը, բարձրաստիճան եկեղեցականները, ազգային բարերարը և բոլոր այն մարդիկ, ովքեր համաձայն չեն եղել ձեր ԺՈՂՈՎՐԴԱՎԱՌ-ի քմահաճույքի հետ և խոսել են արդարության և իրավունքի, ճշմարտության, սեփական ինքնության և արժեքների պաշտպանության մասին: Այս շարքում են պատգամավորներ, գործարարներ, քաղաքական գործիչներ, բլոգերներ, երիտասարդներ, կանայք և այլն, որոնք կալանքի տակ են և զանազան կեղծ քրեական վարույթներով սահմանափակումների ենթարկված:
Եվ այս ամենը դարձյալ ձեր լուռ համաձայնությամբ:
Արդեն գրեթե ինն ամիս է` շարունակվում է դատավարություն կոչված թատրոնը, ինն ամիս շարունակ այն ուղեկցվել է անմեղության կանխավարկածի խախտումներով տարբեր աստիճանի իշխանավորների կողմից, Հանրային Հեռուստատեսությունը դարձել է ատելություն ու զրպարտություն տարածող բացառիկ գործիք, Գլխավոր դատախազն ու Քննչական կոմիտեի ղեկավարը ակնհայտ զրպարտություն և կեղծիք են տարածում, Հակակոռուպցիոն կոմիտեն վարույթ չի ընդունում պաշտոնեական կեղծիքի հանցագործության մասին հաղորդումը, այսինքն` ամբողջ իրավական և իրավապահ համակարգը գործում է բացառապես մեկ մարդու հրահանգով և պարտադրանքով և այդ մեկ մարդը ձեր սիրելին է, որին ցավոք վաղը զոհելու եք և վաճառելու, քանի որ այլևս որպես անպետք գործիք ժամանակավրեպ է դառնալու:
Եվ այո՛, այս ամենը ձեր լուռ համաձայնությամբ է:
Վերջին խոսք
Այսուհանդերձ, ես պատրաստ եմ լինել բանտում, ենթարկվել այս ամենին այնքան, որքան կպահանջվի իմ երկրի` Հայաստան աշխարհիս ազատագրումը: Ես կասկած անգամ չունեմ, որ վաղ թե ուշ իմ երկիրը ազատագրվելու է այս կապանքներից, ստորացումներից և նվաստացումներից, վերականգնելու է իր կյանքն ու ամբողջականությունը և այն ժամանակ դուք լուռ, սակայն ծափահարելու եք ձեր ամոթի համար:

Я готов находиться в тюрьме и подвергаться всему этому столько, сколько потребуется для освобождения моей страны — Армении: архиепископ Баграт
26/03/2026 11:14
Архиепископ Баграт Галстанян выступил с заявлением из УИУ «Ереван-Кентрон».
«11 марта в Европейском парламенте лицо, захватившее кресло премьер-министра Республики Армения, свергнувшее конституционный строй, подвергшее бомбардировкам собственный народ и политико-духовно-нравственным репрессиям, ставшее соучастником преступления, приведшего к лишению сотен тысяч наших соотечественников Родины, этнической чистке, страданиям наших братьев в бакинских тюрьмах, обратилось и ко мне — архиепископу Баграту Галстаняну — и к Армянской Церкви в целом, в присущей ему манере лжи и обмана.
В данном обращении я не стану отвечать ему, поскольку с ним всё более чем ясно.
Моё слово обращено к депутатам Европейского парламента, которые аплодировали стоя лжи и фальсификациям. Честно говоря, годы и события продемонстрировали ваши двойные стандарты: как, исходя из геополитической целесообразности, вы можете попирать права человека — как индивидуальные, так и национальные, мораль, справедливость и истину, руководствуясь собственными приоритетными интересами, и одновременно громче всех говорить об этом.
Тем не менее остановлюсь на самом выступлении как на явлении. Пожалуй, это уникальный или беспрецедентный случай в мировой истории и цивилизации, когда руководитель страны с такой высокой международной трибуны жалуется или, точнее, сплетничает о своих оппонентах и тех, кто не разделяет его взглядов.
Мы, напротив, видели, что эту роль брали на себя оппоненты действующей власти или подвергшиеся политическим преследованиям, пытаясь привлечь внимание к проблемам и беззаконию в своих странах.
Вы участвовали и в этой подмене.
Убеждён, что многие из вас представляют народы с богатым историческим опытом, народы, пережившие оккупацию, разделение и несправедливость. Трудно представить, что вы аплодировали бы тем, кто стал причиной подобных страниц в вашей собственной истории.
Уверен, вы с восхищением аплодировали архиепископу Макариосу, Дитриху Бонхёфферу, архиепископу Дезмонду Туту, Каролю Войтыле — Папе Римскому Иоанну Павлу II — духовным деятелям, боровшимся за справедливость, свободу и права своих народов.
Отмечу, что ни я, ни мои братья не претендуем на сравнение с упомянутыми выдающимися духовными деятелями. Однако моя борьба была и остаётся борьбой за истину, справедливость, свободу и примирение, за защиту прав моего лишённого Родины народа — против лжи, фальсификаций, ненависти, насилия и сдачи Родины, за суверенное и независимое государство — против зависимости и внешнего давления и диктата.
Почему началось наше движение
18 марта 2024 года лицо, занимающее кресло премьер-министра Республики Армения, во время встреч с жителями сёл Воскепар и Киранц, языком шантажа и запугивания пригрозило людям, заявив, что если они будут против так называемой делимитации и демаркации границы, то через неделю или десять дней начнётся война, фактически возложив на них тяжёлую ответственность.
Человек, который по должности обязан был обеспечивать безопасность своего народа, фактически сам угрожал этой безопасности. Между тем за три года до этого — в 2021 году — тот же человек уверял тот же народ, что вопрос сдачи сёл или территорий не существует, а в случае его возникновения он «лучше отрубит себе руку», но не допустит этого.
Это происходило в предвыборный период и сопровождалось очевидным обманом с целью получения голосов.
Кстати, в предвыборной программе партии «Гражданский договор» ничего не говорилось о делимитации и демаркации. И всего через три года человек, просивший голоса, запугивал своих избирателей.
Какова была наша позиция
Вопрос так называемой делимитации и демаркации имеет два аспекта — правовой и моральный.
Правовой: делимитация и демаркация должны осуществляться исключительно в соответствии с внутренним законодательством Республики Армения и международными нормами и принципами, а не под угрозой применения силы.
Моральный: руководитель государства не может лгать, обманывать, угрожать и запугивать собственный народ, а делимитация и демаркация должны основываться на принципе справедливости.
Следовательно:
а) делимитация и демаркация должны осуществляться в рамках общего мирного пакета, то есть быть лишь одним компонентом всеобъемлющего мирного процесса или документа — с уважением всех правовых критериев, утверждением принципа справедливости, взаимными уступками, выводом Азербайджана с захваченных территорий Армении, правом возвращения народа Арцаха, освобождением армянских пленных и заложников и наличием посредников и гарантов;
б) делимитацию и демаркацию следовало начинать не с Тавуша — «спорных» территорий 1990-х годов, а с территорий Республики Армения, захваченных Азербайджаном в 2021–2024 годах;
в) делимитация и демаркация не могут осуществляться односторонне (обещалось, что принадлежащие селу Беркабер 900 гектаров земли, находящиеся под контролем Азербайджана, будут возвращены Армении, однако этого не произошло и не произойдёт);
г) делимитация и демаркация — вопрос всего народа и государства, а также межгосударственный вопрос, а не ответственность лишь жителей двух-трёх сёл; следовательно, возложение всей ответственности на жителей этих сёл является преступлением.
Является ли требование всего этого дезинформацией или же это чёткое человеческое и гражданское требование?
Добавлю также, что человек (премьер-министр РА), который в 2022 году утверждал, что международно признанные границы Армении (отмечу, что такого понятия не существует) составляют 29 800 кв. км, в 2023 году внезапно заявил, что границы составляют 29 743 кв. км. Фактически за один год «международно признанные границы» изменились. На каком основании, по какому принципу, по какому документу или карте? Может ли подобный подход внушать доверие к справедливости делимитации и демаркации? Или позже выяснится, что границы снова составляют 29 800 кв. км?
Какова была реакция властей
Сначала — информационная атака через созданную ими же «фабрику фейков», подконтрольные СМИ, оскорбления человеческого достоинства, клевета, язык ненависти и угрозы, грубое давление полиции и незаконные задержания.
А 12 июня 2024 года в центре Еревана мирных демонстрантов разогнали запрещёнными гранатами «Заря-3», не щадя женщин и детей. Сотни людей получили травмы различной степени тяжести, подверглись избиениям и насилию, преследованиям и угрозам увольнения, которые продолжаются до сих пор.
И всё это происходило с вашего молчаливого согласия, поскольку вас убедили, что это «российский проект».
Последнее слово
Тем не менее я готов находиться в тюрьме и подвергаться всему этому столько, сколько потребуется для освобождения моей страны — Армении. Я не сомневаюсь, что рано или поздно моя страна освободится от этих оков, унижений и восстановит свою целостность, и тогда вы молча будете аплодировать, испытывая стыд.
Наша победа не имеет альтернативы…
Да здравствует свободная, справедливая и богобоязненная Армения!
Да здравствует освобождённый Арцах!
Узник Родины, узник совести
архиепископ Баграт Галстанян», — говорится в заявлении.