Կքննարկվեն համաշխարհային մարտահրավերները. ԱԳՆ-ն Հայաստան-ԵՄ անդրանիկ գագաթնաժողովից մանրամասներ է հայտնել
2026թ. մայիսի 4-ին և 5-ին Երևանում կայանալու է ՀՀ-ԵՄ անդրանիկ գագաթնաժողովը, որին Հայաստանի Հանրապետությունը ներկայացնելու է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, իսկ Եվրոպական միությունը՝ Եվրոպական խորհրդի նախագահ Անտոնիու Կոշտան Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենի հետ միասին, հայտնում են ՀՀ ԱԳՆ-ից։
Գագաթնաժողովին ընդառաջ նախագահներ Կոշտան և ֆոն դեր Լայենը նաև մասնակցելու են 2026թ. մայիսի 4-ին Երևանում տեղի ունենալիք Եվրոպական քաղաքական համայնքի 8-րդ գագաթնաժողովին:
ՀՀ-ԵՄ գագաթնաժողովի առանցքում կլինեն երկկողմ հարաբերությունների ամրապնդմանը, մասնավորապես՝ տնտեսության, էներգետիկայի, տրանսպորտի, թվային, մարդկանց միջև շփումների ոլորտներում վերաբերող հարցերը: Առաջնորդները նաև կքննարկեն Հարավային Կովկասում խաղաղության, անվտանգության, փոխկապակցվածության և բարգավաճման ապահովման ուղղությամբ առաջընթացը, ինչպես նաև ընթացիկ համաշխարհային մարտահրավերները:
ՀՀ-ԵՄ գագաթնաժողովն արտացոլում է վերջին տարիներին երկկողմ գործընկերության աննախադեպ դինամիկան: Հայաստանի հետ ԵՄ հարաբերությունները հիմնված են «Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության մասին համաձայնագրի» վրա, որն ուժի մեջ է մտել 2021 թվականին, և «ՀՀ-ԵՄ գործընկերության ռազմավարական օրակարգ» փաստաթղթի վրա, որն ընդունվեց ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի, ԵՄ ԱԳԱՔ բարձր ներկայացուցիչ Կայա Կալասի և ԵՄ ընդլյանման հարցերով հանձնակատար Մարթա Կոսի մասնակցությամբ 2025թ. դեկտեմբերին կայացած ՀՀ-ԵՄ գործընկերության խորհրի նիստում: Եվրոպական միությունը Հայաստանի առանցքային գործընկերն է բարեփոխումների օրակարգի, ինչպես նաև առևտրի ու ներդրումների ոլորտում:
Նախապատմություն
ՀԸԳՀ շրջանակներում Հայաստանը շարունակում է կյանքի կոչել համապարփակ բարեփոխումների օրակարգ՝ հիմնված ժողովրդավարության, թափանցիկության և իրավունքի գերակայության վրա, մասնավորապես՝ կոռուպցիայի դեմ պայքարի, դատական համակարգի բարեփոխման և քաղաքացիների առջև հաշվետվողականության բարձրացման հարցերում, ինչպես նաև ապահովելու բոլորի համար հավասար տնտեսական, աշխատանքային և սոցիալական հնարավորություններ:
2024թ. սեպտեմբերին մեկնարկել է ՀՀ-ԵՄ մուտքի արտոնագրերի ազատականացման շուրջ երկխոսությունը՝ միտված ՀՀ աղաքացիների համար ԵՄ հետ առանց մուտքի արտոնագրերի ճամփորդական ռեժիմի հաստատմանը:
2025թ. հուլիսի 14-ին ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հանդիպել է Եվրոպական խորհրդի նախագահ Անտոնիու Կոշտային և Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենին՝ վերահաստատելու և առաջ մղելու ՀՀ-ԵՄ զարգացող գործընկերությունը: 2025 թվականն ընդհանուր առմամբ աչքի է ընկել ՀՀ-ԵՄ քաղաքական երկխոսության, բարձրաստիճան փոխայցելությունների և գործընկերության խորացման բարձր դինամիկայով:
2025թ. օգոստոսին ԵՄ ողջունել է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև Խաղաղության պայմանագրի նախաստորագրումը և հռչակագրի ստորագրումը: ԵՄ պատրաստակամ է ներդրումների միջոցով աջակցել ներառական տարածաշրջանային փոխկապակցվածության զարգացմանը և տարածաշրջանում հաղորդակցությունների լիարժեք բացմանը՝ հօգուտ հարատև խաղաղության և կայունության:

Будут обсуждены глобальные вызовы: МИД сообщил подробности о первом саммите Армения–ЕС
4–5 мая 2026 года в Ереване состоится первый саммит Армения–ЕС. Республику Армения на нем представит премьер-министр Никол Пашинян, а Европейский союз — председатель Европейского совета Антониу Кошта совместно с председателем Европейской комиссии Урсулой фон дер Ляйен, сообщили в МИД Армении.
В преддверии саммита председатели Кошта и фон дер Ляйен также примут участие в 8-м саммите Европейского политического сообщества, который пройдет в Ереване 4 мая 2026 года.
В центре саммита Армения–ЕС будут вопросы укрепления двусторонних отношений, в частности в сферах экономики, энергетики, транспорта, цифровых технологий и межчеловеческих контактов. Лидеры также обсудят прогресс в обеспечении мира, безопасности, взаимосвязанности и процветания на Южном Кавказе, а также текущие глобальные вызовы.
Саммит Армения–ЕС отражает беспрецедентную динамику двустороннего партнерства последних лет. Отношения Армении и ЕС основаны на «Соглашении о всеобъемлющем и расширенном партнерстве», вступившем в силу в 2021 году, а также на документе «Стратегическая повестка партнерства Армения–ЕС», принятом в декабре 2025 года на заседании Совета партнерства Армения–ЕС при участии министра иностранных дел Армении Арарата Мирзояна, верховного представителя ЕС по иностранным делам Каи Каллас и еврокомиссара по вопросам расширения Марты Кос. Европейский союз является ключевым партнером Армении в рамках повестки реформ, а также в сфере торговли и инвестиций.
Предыстория
В рамках Соглашения Армения продолжает реализацию комплексной программы реформ, основанной на принципах демократии, прозрачности и верховенства права, включая борьбу с коррупцией, реформу судебной системы и повышение подотчетности перед гражданами, а также обеспечение равных экономических, трудовых и социальных возможностей для всех.
В сентябре 2024 года начался диалог по либерализации визового режима между Арменией и ЕС, направленный на установление безвизового режима поездок для граждан Армении.
14 июля 2025 года премьер-министр Армении Никол Пашинян встретился с председателем Европейского совета Антониу Коштой и председателем Европейской комиссии Урсулой фон дер Ляйен для подтверждения и продвижения развивающегося партнерства Армения–ЕС. В целом 2025 год характеризовался высокой динамикой политического диалога, взаимных визитов высокого уровня и углубления сотрудничества.
В августе 2025 года ЕС приветствовал парафирование мирного соглашения между Арменией и Азербайджаном и подписание декларации. Европейский союз выразил готовность поддержать развитие инклюзивной региональной взаимосвязанности посредством инвестиций и полное открытие коммуникаций в регионе в интересах долгосрочного мира и стабильности.