Նիկոլ Փաշինյանը խաղաղություն է խոստանում, բայց բերելու է ստրկացում ու ադրբեջանացում. Էդուարդ Շարմազանով
Նիկոլ Փաշինյանը խաղաղություն է խոստանում, բայց բերելու է ստրկացում ու ադրբեջանացում, այս մասին հայտարարել է ՀՀԿ ԳՄ անդամ, ԱԺ նախկին փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը։
«Նիկոլը 2021-ի ընտրարշավին խոստացավ հետ բերել/դեօկուպացնել/ Շուշին, բայց 2022-ի հոկտեմբերի 6-ին ամբողջ Արցախը ճանաչեց Ադրբեջանի մաս։
2020-ի գարնանը քաղաքացիներին բաժանում էր «հպարտ քաղաքացու անձնագիր», որտեղ Արաքսի ափից մինչեւ Օմար հայկական էր, հիմա 12.000 քառ կմ տարածք փոքրացած քարտեզի մակետ է բաժանում։
2020-ի հոկտեմբերի 19-ին ասում էր՝ եթե ՌԴ-ն չմիջամտեր, Ադրբեջանը Սյունիքն էլ կգրավեր, իսկ այսօր բոլոր կորուստների մեջ մեղադրում է ՌԴ-ին։
2022-ին Վլադիվոստոկում «տպավորված էր Պուտինի խնդիրներ լուծելու օպերատիվությամբ», իսկ այսօր տպավորված է միայն Ալիեւի պահանջներով։
ՀԱՊԿ-ին քննադատում է, բայց ՀԱՊԿ անդամ Ղազախստանից շքանշան է ստանում։
2023-ի սեպտեմբերին հայտարարում է, որ Հայաստանը չի միջամտելու Արցախում փաստացի էթնիկ զտմանը, այսօր ասում է՝ զենքերը թողել են Ադրբեջանին։
Ասում է՝ Արցախի էլիտան փախել է, բայց Արցախի էլիտան ու, մասնավորապես, նախագահներ Արկադի Ղուկասյանն ու Բակո Սահակյանը մինչև վերջ մնացել են Արցախում ու Նիկոլի անգործության հետեւանքով հայտնվել են Բաքվում։
Ասածս ի՞նչ է՝ Նիկոլը խաղաղություն է խոստանում, բայց բերելու է ստրկացում ու ադրբեջանացում»,- նշել է Շարմազանովը։

Никол Пашинян обещает мир, но принесёт порабощение и азербайджанизацию — Шармазанов
Никол Пашинян обещает мир, однако принесёт порабощение и азербайджанизацию, заявил член исполнительного органа Республиканской партии Армении, бывший вице-спикер Национального собрания Эдуард Шармазанов.
«В ходе избирательной кампании 2021 года Никол обещал вернуть (деоккупировать) Шуши, но 6 октября 2022 года признал весь Арцах частью Азербайджана.
Весной 2020 года он раздавал гражданам «паспорт гордого гражданина», где всё от берега Аракса до Омара было обозначено как армянское, а теперь раздаёт макет карты, уменьшенной до территории в 12 тысяч квадратных километров.
19 октября 2020 года он говорил, что если бы Россия не вмешалась, Азербайджан занял бы и Сюник, а сегодня во всех потерях обвиняет Россию.
В 2022 году во Владивостоке он был «впечатлён оперативностью Путина в решении проблем», а сегодня впечатлён только требованиями Алиева.
Критикует ОДКБ, но получает награду от Казахстана — страны-члена ОДКБ.
В сентябре 2023 года заявил, что Армения не будет вмешиваться в фактическую этническую чистку в Арцахе, сегодня же говорит, что оружие оставили Азербайджану.
Говорит, что элита Арцаха сбежала, однако элита Арцаха, в частности президенты Аркадий Гукасян и Бако Саакян, до конца оставались в Арцахе и из-за бездействия Никола оказались в Баку.
Что я хочу сказать: Никол обещает мир, но принесёт порабощение и азербайджанизацию», — отметил Шармазанов.