Գևորգ Գրիգորյանը հրապարակելու է բուժաշխատողների վարձատրությունների նվազմանն ուղղված հերթական «ներքին» կարգադրանքի մասին փաստեր
Վերջին օրերին առողջապահության նախարարությունը բարեհաճել է ընդունել մի քանի խումբ բուժաշխատողների, ովքեր փետրվար ամսից պարտադիր ապահովագրության ներդրմանը առնչվող հարցեր և բողոքներ են ուղղում նախարարությանը, այս մասին հայտնել է «Բժշկի ձայն» նախաձեռնող խմբի անդամ, բժիշկ, առողջապահության ոլորտի կազմակերպիչ Գևորգ Գրիգորյանը։
Նրա խոսքով՝ բուժաշխատողներին խոստանում են «խնդիրների լուծում», «աշխատավարձերի վերանայում», «նեղ մասնագետների համար per capita վճարման վերականգնում» և այլ խոստումներ, որոնք հստակ հակասության մեջ են առողջապահության նախարարի հարցազրույցներում հնչեցված թեզերի և ընդունած կարգի հետ:
«Առնվազն ինձ համար պարզ է, որ նախարարությունը «ժամանակ է ձգում» և խոստումներից ոչ մեկը չի իրականացնելու, սակայն իմ կոլեգաները, ովքեր նախարարության հետ շփվելու քիչ փորձ ունեն, դեռևս հավատում են «հրաշքների»:
Առողջապահության նախարարությունը բառացի խոստանում է բարելավել բուժաշխատողների աշխատանքային պայմանները, իսկ գործողություններով առողջապահական համակարգը տանում է նեղ մասնագետների կաբինետների փակմանն ու վարձատրության նվազմանը:
Հ.Գ. Վաղը կհրապարակեմ վարձատրությունների նվազմանն ուղղված հերթական «ներքին» կարգադրանքի մասին տեսանյութ, որը չի բարձրաձայնվում ո՛չ հարցազրույցների և ո՛չ էլ շրջայցների ընթացքում»,- նշել է Գրիգորյանը։

Геворг Григорян опубликует факты об очередном «внутреннем» распоряжении, направленном на снижение зарплат медицинским работникам
В последние дни Министерство здравоохранения соизволило принять несколько групп медицинских работников, которые с февраля направляют в ведомство вопросы и жалобы, связанные с внедрением обязательного медицинского страхования. Об этом сообщил член инициативной группы «Голос врача», врач, организатор сферы здравоохранения Геворг Григорян.
По его словам, медработникам обещают «решение проблем», «пересмотр заработных плат», «восстановление выплаты per capita для узких специалистов» и другие меры, которые, по его оценке, находятся в явном противоречии с тезисами, озвученными министром здравоохранения в интервью, а также с принятым порядком.
«По крайней мере для меня очевидно, что министерство "тянет время" и ни одно из обещаний выполнено не будет, однако мои коллеги, у которых меньше опыта общения с министерством, всё ещё верят в "чудеса".
Министерство здравоохранения буквально обещает улучшить условия труда медработников, однако своими действиями ведёт систему здравоохранения к закрытию кабинетов узких специалистов и снижению зарплат.
P.S. Завтра опубликую видеоматериал об очередном "внутреннем" распоряжении, направленном на снижение зарплаты, о котором не говорится ни в интервью, ни во время визитов», — отметил Григорян.