Եթե պտտեցինք վերադարձի թափանիվը՝ «մեծ կտորն ականջն է մնալու». Նիկոլ Փաշինյան
Ըստ Նիկոլ Փաշինյանի, երբ մարդն ասում է, որ ինքը Վանից է, դա ոչ թե հայրենասիրական մոտեցում է, այլ՝ կայսերական հայրենասիրության դրսևորում։
«Չեմ վարանի ասել՝ դա ստալինյան հայրենասիրության դրսևորում է»,- կառավարության այսօրվա նիստում հայտարարեց Փաշինյանը։
Նա չի ընդունում, երբ ասում են, որ 2020 թվականից առաջ Հայաստանը խաղաղություն է ունեցել։
«Մենք ունեցել ենք սառեցված պատերազմ, մենք ունեցել ենք պատերազմի հետաձգում մեր ինքնիշխանության, մեր անկախության, մեր ազատության ու մեր զարգացման հաշվին»,- նշեց Փաշինյանը։
Նրա խոսքով՝ իրենք հիմա Հայաստանի նավը հասցրել են խաղաղության հանգրվանի, ուղղակի նավի ուղևորներին պետք է խաղաղվել, իսկ խաղաղվել նշանակում է տնավորվել, բոխչաները քանդել ու դասավորել պահարաններում։
«Այսինքն՝ անցնել մշտական բնակության ռեժիմի, հակառակ դեպքում, երբ մեր տարածաշրջանում վերադարձի թափանիվը պտտեցինք՝ տարածաշրջանից «մեծ կտորն ականջն է մնալու» ու դրա մեջ գիտենք, թե ամենաշատն ով է տուժողը լինում»,- հայտարարեց Փաշինյանը։

Если мы раскрутим маховик возвращения, то «большим куском останется ухо» — Никол Пашинян
По словам премьер-министра Армении Никола Пашиняна, когда человек говорит, что он из Вана, это не является проявлением патриотизма, а представляет собой выражение имперского патриотизма.
«Не побоюсь сказать — это проявление сталинского патриотизма», — заявил Пашинян на сегодняшнем заседании правительства.
Он также не согласился с утверждением о том, что до 2020 года в Армении был мир.
«У нас была замороженная война, мы имели затягивание войны за счёт нашего суверенитета, нашей независимости, нашей свободы и нашего развития», — отметил он.
По его словам, сейчас власти довели «корабль Армении» до гавани мира, и пассажирам этого корабля необходимо успокоиться, а «успокоиться» означает обустроиться, распаковать вещи и разложить их по шкафам.
«То есть перейти к режиму постоянного проживания, в противном случае, если мы раскрутим маховик возвращения в нашем регионе, то из региона «самым большим куском останется ухо», и мы знаем, кто в этом случае пострадает больше всего», — заявил Пашинян.
Он добавил, что сегодняшний день является очень крупным историческим достижением, о котором он намерен говорить через месяц.