Եթե պտտեցինք վերադարձի թափանիվը՝ «մեծ կտորն ականջն է մնալու». Նիկոլ Փաշինյան
Ըստ Նիկոլ Փաշինյանի, երբ մարդն ասում է, որ ինքը Վանից է, դա ոչ թե հայրենասիրական մոտեցում է, այլ՝ կայսերական հայրենասիրության դրսևորում։
«Չեմ վարանի ասել՝ դա ստալինյան հայրենասիրության դրսևորում է»,- կառավարության այսօրվա նիստում հայտարարեց Փաշինյանը։
Նա չի ընդունում, երբ ասում են, որ 2020 թվականից առաջ Հայաստանը խաղաղություն է ունեցել։
«Մենք ունեցել ենք սառեցված պատերազմ, մենք ունեցել ենք պատերազմի հետաձգում մեր ինքնիշխանության, մեր անկախության, մեր ազատության ու մեր զարգացման հաշվին»,- նշեց Փաշինյանը։
Նրա խոսքով՝ իրենք հիմա Հայաստանի նավը հասցրել են խաղաղության հանգրվանի, ուղղակի նավի ուղևորներին պետք է խաղաղվել, իսկ խաղաղվել նշանակում է տնավորվել, բոխչաները քանդել ու դասավորել պահարաններում։
«Այսինքն՝ անցնել մշտական բնակության ռեժիմի, հակառակ դեպքում, երբ մեր տարածաշրջանում վերադարձի թափանիվը պտտեցինք՝ տարածաշրջանից «մեծ կտորն ականջն է մնալու» ու դրա մեջ գիտենք, թե ամենաշատն ով է տուժողը լինում»,- հայտարարեց Փաշինյանը։

Nikol Pashinyan: “If we turn the wheel of return, the ‘big piece will remain the ear’”
According to Nikol Pashinyan, when a person says that he/she is “from Van,” it should not be viewed as a patriotic stance, but rather as a reflection of imperial patriotism.
“I will not hesitate to say that this is a manifestation of Stalinist patriotism,” Pashinyan said during today’s government session.
He also rejected claims that Armenia enjoyed peace prior to 2020.
“We had a frozen conflict, a postponement of war at the expense of our sovereignty, independence, freedom, and development,” Pashinyan noted.
According to him, the government has now brought Armenia “to a harbor of peace,” and society must adapt to this reality. He stressed that calming down means settling in, restoring order, and transitioning to a stable, long-term mode of living.
“That is, to switch to a permanent residence regime. Otherwise, if we turn the wheel of return in our region, the ‘big piece will remain the ear,’ and we know who will suffer the most,” Pashinyan declared.
He added that the present moment marks a significant historical achievement, which he plans to address in more detail in a month.