Փաշինյանը պնդեց՝ Արցախի լուծարումն առանց իրեն է եղել, իսկ Պրահայում որոշել է միայն ՀՀ-ի հարցը (Տեսանյութ)
Ղարաբաղի հետ կապված բոլոր որոշումները նախկինում կայացրել եմ՝ խորհրդակցելով Ղարաբաղի ներկայացուցիչների հետ, չի եղել որոշում, որ կայացնեմ՝ առանց Ղարաբաղի ներկայացուցիչների հետ խորհրդակցության. լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասաց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ արձագանքելով լրագրողի այն դիտարկմանը, թե ինքը չէր ներկայացնում Արցախ պետությունը, նրանց շահերը, ինչպե՞ս որոշեց Արցախի ճակատագիրը։
Փաշինյանը պնդեց, որ Արցախի լուծարումը կայացվել է առանց իրեն։
«Ինչ վերաբերում է վերջին որոշմանը՝ ձեզ հայտնի անձը վերջին որոշումը կայացրել է ինքն իրենով։ Չգիտեմ՝ ում հետ է խորհրդակցել, ինձ հետ այդ թեմայով խոսել է, ես հարց եմ տվել՝ ՀՀ-ն ի՞նչ կապ, ի՞նչ դեր ունի այդ ամենում, ասել է՝ ոչ մի, ես էլ ասել եմ՝ էդ դեպքում դուք որոշեք, ինչ որոշում ուզում եք՝ կայացրեք»,- ասաց նա։
Դիտարկմանը՝ իսկ Արցախն Ադրբեջանի մաս ճանաչելու Պրահայում արված հայտարարությունն ի՞նչ էր, եթե ոչ որոշում՝ նշեց. «Ես Պրահայում որոշել եմ ՀՀ-ի հարցը, որ ՀՀ-ն պետք է ճանաչի ՀՀ տարածքային ամբողջականությունը... Այո՛, իմ անձնական, կամային որոշմամբ և իմ թիմակիցների և կառավարման ուժի աջակցությամբ»։
Փաշինյանը նշեց, որ ՀՀ-ն այս պահին ազգային անվտանգության որևէ ռազմավարությամբ չի առաջնորդվում.«Այդ ռազմավարությունն առնվազն մեծ մասով ռելևանտ չէ, աշխատում ենք նոր ռազմավարության վրա»։

Пашинян заявил, что роспуск Арцаха произошёл без его участия, а в Праге он решал только вопросы Армении
«Все решения, связанные с Карабахом, я принимал после консультаций с представителями Карабаха, не было ни одного решения, которое я принимал бы без их участия», — заявил премьер-министр Никол Пашинян в ходе общения с журналистами, отвечая на замечание о том, что он не представлял интересы государства Арцах и его народа, и на вопрос, как тогда он решил судьбу Арцаха?
Пашинян подчеркнул, что роспуск Арцаха был принят без его участия.
«Что касается последнего решения — известное вам лицо приняло его самостоятельно. Я не знаю, с кем он консультировался. Со мной по этой теме разговора не было, я задал вопрос: какое отношение и какая роль у Армении в этом? Он ответил: никакой. Я сказал: в таком случае решайте сами, какое решение хотите — принимайте», — сказал премьер-министр.
На замечание о том, что заявление в Праге о признании Арцаха частью Азербайджана разве не было решением, Пашинян ответил:
«В Праге я решал вопрос Армении — что Армения должна признать территориальную целостность своей страны… Да, это было моё личное волевое решение при поддержке моих соратников и исполнительной власти».
Премьер также отметил, что на данный момент Армения не руководствуется какой-либо стратегией национальной безопасности: