Ամունդի-Ակբա Ասեթ Մենեջմենթը և Երևանի պետական համալսարանը ստորագրել են համագործակցության պայմանագիր
«Ամունդի-Ակբա Ասեթ Մենեջմենթ» ՓԲԸ-ն և «Երևանի պետական համալսարան» հիմնադրամը՝ համալսարանականների ֆինանսական գրագիտության զարգացմանը նպաստելուն ուղղված պայմանագիր են ստորագրել։
Պայմանագրի շրջանակում Ամունդի-Ակբան երեք տարվա ընթացքում Երևանի պետական համալսարանի ուսանողներին հասանելիություն կտրամադրի Ամունդի-Ակբա ակադեմիայի դասընթացներին։
Ամունդի-Ակբան, որպես սոցիալապես պատասխանատու կազմակերպություն, բարձր է գնահատում կրթության դերը երկրի կայուն զարգացման գործում և կարևորում է հասարակության ֆինանսական գրագիտության շարունակական զարգացումը, որը երկարաժամկետ ազդեցություն է ունենալու։
«Երևանի պետական համալսարանը կարևորում է կրթությունը ոչ միայն որպես մասնագիտական գիտելիքի փոխանցման, այլև որպես ժամանակակից հասարակությունում պատասխանատու և իրազեկ քաղաքացի ձևավորելու գործընթաց։ Ֆինանսական գրագիտությունն այսօր երիտասարդի մրցունակության, ինքնուրույն որոշումներ կայացնելու կարողության և երկարաժամկետ զարգացման կարևոր բաղադրիչներից է։ Ուրախ ենք, որ այս համագործակցության շնորհիվ մեր ուսանողները հնարավորություն կունենան օգտվելու միջազգային չափանիշներին համապատասխան կրթական ռեսուրսներից և խորացնելու իրենց գիտելիքները ֆինանսների ու ներդրումային մշակույթի ոլորտում», - նշում է Երևանի պետական համալսարանի ռեկտոր Հովհաննես Հովհաննիսյանը։
«Մեր սոցիալական պատասխանատվության հիմքում կրթությունն է։ Հայաստանը չունի բնական շատ պաշարներ, բայց ունի տաղանդներ։ Կայուն զարգացման ու հզոր պետություն կառուցելու համար պետք է ունենալ լավ կրթական համակարգ․ այդ առումով շատ խորհրդանշական է Հայաստանի Մայր բուհի հետ համագործակցության պայմանագիր կնքելը։ Վստահ եմ, որ միավորելով ջանքերը երկրի կայուն զարգացման համար, մենք ստեղծելու ենք երկարաժամկետ ազդեցություն», - հավելում է Ամունդի-Ակբայի գործադիր տնօրեն Ժան Մազեջյանը։
Կողմերը վստահ են, որ այս համագործակցությունը կնպաստի նաև համալսարանականների ֆինանսական գրագիտության ամրապնդմանը։
Ամունդի-Ակբա ակադեմիան առաջարկում է ֆինանսների կառավարման և ներդրումային ռազմավարությունների առցանց ուսուցման դասընթացներ՝ նախատեսված ինչպես սկսնակների համար՝ ֆինանսական ոլորտում հիմնարար գիտելիքներ ստանալու, այնպես էլ փորձագիտական գիտելիքները խորացնելու նպատակով ոլորտի մասնագետների համար։ Դասընթացները հասանելի են հայերենով և տեղայնացվել են ֆրանսիական Ամունդի ակադեմիայից, որոնք մշակվել են տարբեր ինստիտուտների միջազգային փորձագետների կողմից և համապատասախանում են միջազգային լավագույն ստանդարտներին։
Ակադեմիան ներառում է դասընթացների չորս ուղղություն՝ հիմնարար, փորձագիտական, ֆինանսական (հիմնված՝ «հավաստագրված ֆինանսական վերլուծաբանների» (CFA) նյութերի վրա) և ESG (ԲՍԿ): Երևանի պետական համալսարանի ուսանողները կունենան անվճար հասանելիություն դասընթացներին և հնարավորություն կստանան մասնակցելու ակադեմիայի այլ ծրագրերին:
Երևանի պետական համալսարանի մասին
Երևանի պետական համալսարանը ՀՀ ամենամեծ և առաջատար բուհն է, որն առաջարկում է ամենալայն, ամենաարդիական և մշտապես թարմացվող կրթական ծրագրերը։ Այստեղ ստացած կրթությունը հնարավորություն է տալիս դառնալու մրցունակ մասնագետ ոչ միայն Հայաստանում, այլև ամբողջ աշխարհում։
Համալսարանն առաջարկում է բակալավրիատի և մագիստրատուրայի բազմաթիվ կրթական ծրագրեր, որոնց շրջանակում ուսանողները բացահայտում են գիտության տարբեր բնագավառներ, հնարավորություն ունենում ծանոթանալու միջազգային փորձին ոչ միայն համալսարանում, այլև արտասահմանյան մի շարք բուհերում, ինչպես նաև ստանալու կրթաթոշակներ և օգտվելու մի շարք այլ հնարավորություններից:
Ամունդի-Ակբա Ասեթ Մենեջմենթի մասին
Ամունդի-Ակբա Ասեթ Մենեջմենթը հիմնադրվել է 2013թ: Ընկերությունը կառավարում է երեք պարտադիր կուտակային կենսաթոշակային ֆոնդ՝ 2026թ. փետրվարի 28-ի դրությամբ կառավարման ներքո ունենալով 785.8
մլրդ դրամ զուտ ակտիվներ։
Ընկերության բաժնետերերն են ֆրանսիական Ամունդին, որը Եվրոպայի առաջատար ակտիվների կառավարիչն է ավելի քան 2.380 տրիլիոն եվրո կառավաման ներքո ակտիվներով՝ 2026թ․հունվարի 30-ի դրությամբ, և Ակբա Բանկը, որը Հայաստանի խոշոր ֆինանսական հաստատություններից է, ներկայացված է երկրի ամբողջ տարածքում, ունի 66 մասնաճյուղ։

Amundi-Acba Asset Management CJSC and the Yerevan State University Foundation have signed an agreement aimed at promoting financial literacy among university students.
Within the framework of the agreement, Amundi-Acba will provide Yerevan State University students with access to the courses of the Amundi-Acba Academy over a three-year period.
As a socially responsible organization, Amundi-Acba highly values the role of education in the country’s sustainable development and emphasizes the continuous advancement of financial literacy within society, which has a long-term impact.
“Yerevan State University values education not only as a means of transferring professional knowledge, but also as a process of shaping responsible and informed citizens in a modern society. Today, financial literacy is one of the essential components of a young person’s competitiveness, ability to make independent decisions, and long-term development. We are pleased that, through this cooperation, our students will have the opportunity to benefit from educational resources aligned with international standards and will be able to deepen their knowledge in the finance and investment culture,” said Hovhannes Hovhannisyan, Rector of Yerevan State University.
“Education is at the core of our social responsibility. Armenia may not have abundant natural resources, but it does have talents. To ensure sustainable development and build a strong state, a strong education system is essential. In this regard, signing a cooperation agreement with Armenia’s leading university is highly symbolic. I am confident that by joining forces for the country’s sustainable development, we will create a long-term impact,” added Jean Mazedjyan, CEO of Amundi-Acba.
The parties are confident that this cooperation will contribute to strengthening financial literacy among university students.
The Amundi-Acba Academy offers online courses in financial management and investment strategies, designed both for beginners seeking to acquire fundamental knowledge in finance and for professionals aiming to deepen their expertise in the field. The courses are available in Armenian and have been localized from the French Amundi Academy. They have been developed by international experts from various institutions and comply with international best standards.
The Academy includes four learning tracks: Fundamental, Expert, CFA (based on Chartered Financial Analyst (CFA) materials), and ESG. Students of Yerevan State University will have free access to these courses and the opportunity to participate in Academy's other programs.
About Yerevan State University
Yerevan State University is the largest and leading higher education institution in the Republic of Armenia, offering the broadest, most up-to-date, and continuously updated academic programs. The education obtained at YSU enables students to become competitive professionals not only in Armenia, but around the world.
The University offers a wide range of undergraduate and graduate programs, through which students explore various fields of science, gain exposure to international experience not only within the University but also at various institutions abroad, as well as receive scholarships and benefit from numerous other opportunities.
Amundi-Acba Asset Management was founded in 2013. The company manages three mandatory pension funds having about 785.8 billion assets under management as of February 28, 2026.
The company's shareholders are the French Amundi, Europe's leading Asset Manager with about 2.38 trillion Euros AUM, as of December 31, 2025, and Acba Bank, one of the largest financial institutions in Armenia, represented throughout the country with 66 branches.