60 մլն ԱՄՆ դոլար․ Ամերիաբանկը միացել է ՀՀ-ում Firebird-ի արհեստական բանականության տվյալների կենտրոնի կառուցման ֆինանսավորմանը
26/03/2026 09:48
Ամերիաբանկը 60 մլն ԱՄՆ դոլարի ֆինանսավորում է տրամադրել Firebird AI ընկերության կողմից արհեստական բանականության տվյալների կենտրոնի կառուցման նախագծին՝ մեկնարկելով ՀՀ տնտեսության համար կարևորագույն նախագծի ֆինանսավորման գործընթացը։
Firebird, NVIDIA և Dell Technologies ընկերությունների, ինչպես նաև Հայաստանի կառավարության համագործակցության արդյունքում կառուցվող տվյալների կենտրոնը դառնալու է տարածաշրջանում ամենահզորը։ Այն հնարավորություն կտա գիտահետազոտական հաստատություններին, տեխնոլոգիական ընկերություններին և ձեռնարկություններին մեծ ծավալով գործարկելու ժամանակակից ԱԲ տեխնոլոգիաները՝ ամրապնդելով Հայաստանի առաջատար դիրքերը աշխարհի տեխնոլոգիական քարտեզում։
Ամերիաբանկը շարունակում է մնալ Հայաստանի ամենախոշոր կորպորատիվ ֆինանսավորողը՝ առաջարկելով անհատական ֆինանսական լուծումներ Հայաստանում գործող տեղական և միջազգային ընկերություններին։ Բանկի կորպորատիվ պարտավորությունների պորտֆելը՝ ներառյալ լիզինգը և ֆակտորինգը, գերազանցում է 1 տրիլիոն դրամը, ինչն աննախադեպ ցուցանիշ է Հայաստանի բանկային համակարգում:

USD 60 Million: Ameriabank Joins Financing of Firebird’s AI Data Center Construction in Armenia
Ameriabank has provided USD 60 million in financing for the construction of an AI data center by Firebird AI, marking the launch of the financing process for a project of key importance to Armenia’s economy.
The data center being built through the collaboration of Firebird, NVIDIA and Dell Technologies, as well as the Government of Armenia will become the most powerful in the region. It will enable research institutions, technology companies, and enterprises to deploy modern AI technologies at scale, strengthening Armenia’s leading position on the global technology map.
Ameriabank maintains its position as the largest corporate lender in Armenia, offering tailored financial solutions to local and international companies based in Armenia. The bank’s corporate portfolio, including finance lease and factoring, has surpassed AMD 1 trillion, an unprecedented achievement for the Armenian banking sector.
Ameriabank is a leading financial and technology company in Armenia, a major contributor to the Armenian economy. In line with its digital transformation strategy, the bank continuously implements unique products, services and innovative platforms designed to meet the diverse financial and non-financial needs of its customers. Ameriabank, as a dynamically growing fintech space, offers seamless solutions to improve the quality of life.