Երբ խոսում ենք Ղարաբաղ վերադարձի օրակարգի մասին, մենք չենք թողնում, որ այդ մարդիկ խաղաղվեն ու տնավորվեն. Նիկոլ Փաշինյան (Տեսանյութ)
26/03/2026 11:36
Խաղաղությունը ոչ միայն քաղաքական, այլև սոցիալ-հոգեբանական հասկացություն է, կառավարության այսօրվա նիստում հայտարարեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Նա դատապարտեց բոլոր այն միտումները, որոնց նպատակը Արցախից տեղահանված անձանց, ընդհանրապես, հայ ժողովրդին պանդուխտի կարգավիճակի մեջ պահելն է։
«Երբ մենք խոսում ենք վերադարձի օրակարգի մասին, մենք չենք թողնում, որ այդ մարդիկ խաղաղվեն ու տնավորվեն, որովհետև  խաղաղությունը միան պայմանագիր չէ, խաղաղությունն այն է, որ մարդը խաղաղվի, հասկանա, որ չկա ավելի դաժան բան, քան՝ սպասումը, բայց մենք, որպես ժողովուրդ, արդեն հարյուր քանի տարի է՝ ապրում ենք այդ սպասումով, ինչը կայսերական քաղաքականություն է, հակահայկական, ապահայկական քաղաքականություն է»,- նշեց Նիկոլ Փաշինյանը։
Նա ասաց, թե մարդկանց ասում են, որ «հեսա Ցեղասպանության միջազգային ճանաչում կլինի ու կվերադառնան Վան, Մուշ, Կիլիկիա ու այդպես շարունակ»։
Սրանով, ըստ Փաշինյանի, թույլ չեն տալիս, որ Հայաստանը, որպես պետություն, կայանա։

Когда говорим о повестке возвращения в Карабах, мы не даем этим людям успокоиться и обосноваться — Никол Пашинян
26/03/2026 11:50
Мир — это не только политическое, но и социально-психологическое понятие, заявил на сегодняшнем заседании правительства премьер-министр Армении Никол Пашинян.
Он осудил все тенденции, направленные на то, чтобы удерживать перемещённых из Арцаха лиц, а также армянский народ в целом в статусе странников.
«Когда говорим о повестке возвращения, мы не даём этим людям успокоиться и обустроиться, потому что мир — это не только договор. Мир — это когда человек обретает внутреннее спокойствие, понимает, что нет ничего более жестокого, чем ожидание. Но мы как народ уже более ста лет живём этим ожиданием, что является имперской политикой, антиармянской, деармянизирующей политикой», — отметил Никол Пашинян.
По его словам, людям говорят, что «вот-вот произойдёт международное признание Геноцида, и они вернутся в Ван, Муш, Киликию и так далее».
По мнению Пашиняна, таким образом не позволяют Армении состояться как государству.