«Շահրամանյանը պնդում է՝ վերջին հայտարարության տեքստը համաձայնեցվել է Փաշինյանի հետ», «ստում է, ներկա եմ եղել բոլոր զրույցներին». Գալստյանը և Ռուբինյանը ԱԺ-ում վիճեցին
26/03/2026 16:15
Ձեր քաղաքական թիմը և ձեր առաջնորդը լեգիտիմացնում են Արցախի էթնիկ զտումը, որն ինքնին ցեղասպանություն է․ ԱԺ ամբիոնից հայտարարեց «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Լիլիթ Գալստյանը։
Մինչ այդ, նա հիշեցրեց, որ 2023 թվականին ընդունված որոշմամբ այս իշխանությունները ձևակերպել էին, որ ՀՀ-ն իր պաշտպանության տակ է վերցնում «էթնիկ զտման ենթարկված արցախցիներին»։
«Ես ձեզ ուզում եմ հիշեցնել Շահրամանյանի բացահայտումը և հրապարակային հայտարարությունը, որ վերջին հայտարարությունը համաձայնեցվել է Նիկոլ Փաշինյանի հետ»,- նշեց Լիլիթ Գալստյանը՝ նկատի ունենալով Արցախի լուծարման որոշումը։
«Ստում է, ես ներկա եմ եղել բոլոր զրույցներին, չի եղել նման բան»,- հայտարարեց ԱԺ նիստը վարող Ռուբեն Ռուբինյանը։
Գալստյանը շարունակեց, որ Շահրամանյանը հայտարարել է, որ այդ փաստաթղթի վրա աշխատել է նաև Նիկոլ Փաշինյանը։
Նշենք, որ այսօր Փաշինյանը հայտարարել էր, որ Արցախի լուծարումը կայացվել է առանց իրեն։ «Ինչ վերաբերում է վերջին որոշմանը՝ ձեզ հայտնի անձը վերջին որոշումը կայացրել է ինքնուրույն։ Չգիտեմ՝ ում հետ է խորհրդակցել, ինձ հետ այդ թեմայով խոսել է, ես հարց եմ տվել՝ ՀՀ-ն ի՞նչ կապ, ի՞նչ դեր ունի այդ ամենում, ասել է՝ ոչ մի, ես էլ ասել եմ՝ այդ դեպքում դուք որոշեք, ինչ որոշում ուզում եք՝ կայացրեք»,- ասել էր Փաշինյանը։

«Шахраманян утверждает, что текст последнего заявления был согласован с Пашиняном», «она лжет, я присутствовал при всех разговорах»: Галстян и Рубинян поспорили в парламенте
26/03/2026 16:49
«Ваша политическая команда и ваш лидер легитимизируют этническую чистку Арцаха, что само по себе является геноцидом», — заявила с трибуны Национального собрания депутат фракции «Армения» Лилит Галстян.
До этого она напомнила, что решением, принятым в 2023 году, власти закрепили, что Республика Армения берет под свою защиту «жителей Арцаха, подвергшихся этнической чистке».
«Я хочу напомнить вам заявление Шахраманяна, в котором он публично отметил, что текст последнего заявления был согласован с Николом Пашиняном», — сказала Галстян, имея в виду решение о роспуске Арцаха.
«Это ложь, я присутствовал при всех разговорах, ничего подобного не было», — заявил председательствующий на заседании парламента Рубен Рубинян.
Галстян продолжила, отметив, что Шахраманян заявлял, что над этим документом работал также Никол Пашинян.
Отметим, что ранее сегодня Пашинян заявил, что решение о роспуске Арцаха было принято без его участия.
«Что касается последнего решения — известное вам лицо приняло его самостоятельно. Не знаю, с кем он консультировался. Со мной по этой теме разговора не было. Я задал вопрос: какое отношение и какая роль у Республики Армения в этом? Он ответил: никакой. Я сказал: в таком случае решайте сами, какое решение хотите — принимайте», — заявил Пашинян.