Նիկոլ Փաշինյանն այսօր Հայոց պետականության և ինքնիշխանության գլխավոր սպառնալիքն է, որին հեռացնելու պատմական հնարավորությունը հայ ժողովուրդը կունենա հունիսի 7-ին. ՀԱԿ
27/03/2026 10:36
Հայ ազգային կոնգրեսը հայտարարությամբ է հանդես եկել։
«Անդրադառնալով 2023 թվականին Արցախի բնակչության տեղահանության հարցին, ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է․ «Լեւոն Տեր-Պետրոսյանն է իր առաջնորդությամբ Հայաստանին ու հայ ժողովրդին ներքաշել այս ավանտյուրայի մեջ»։
Բանից պարզվում է, Փաշինյանը Հայոց հին եւ միջնադարյան, ո՛չ էլ նորօրյա պատմությանը բացարձակապես չի տիրապետում։
Ղարաբաղյան շարժումը սկսվել է ԼՂԻՄ մարզխորհրդի փետրվարի 20-ի պաշտոնական որոշմամբ, որին Հայաստանի ժողովուրդը արձագանքեց զանգվածային ցույցերով։ Սկզբնական շրջանում դրանք գլխավորում էին Զորի Բալայանը եւ Իգոր Մուրադյանը, որոնց շուրջ որպես առաջին «Ղարաբաղ կոմիտեի» անդամներ աստիճանաբար ընդգրկվել են Վանո Սիրադեղյանը, Աշոտ Մանուչարյանը, Համբարձում Գալստյանը, Ալեքսան Հակոբյանը, Վազգեն Մանուկյանը, Սամվել Գեւորգյանը եւ Սամսոն Ղազարյանը։ Իսկ Ռաֆայել Ղազարյանը, Լեւոն Տեր-Պետրոսյանը, Բաբկեն Արարքցյանը եւ Դավիթ Վարդանյանը կոմիտեում ընդգրկվել են 1988թ. մայիսի վերջերին։ Այսքանը հանուն պատմական ճշմարտության։
Իսկ այժմ անդրադառնանք Փաշինյանի հայտարարության շարժառիթներին։ Դա հնչում է մի մարդու շուրթերից, որի 8 տարվա կառավարման օրոք ունեցել ենք տասը բախում Ադրբեջանի հետ, այդ թվում երեք զինված հակամարտություն, որոնց ընթացքում Հայաստանն ու Լեռնային Ղարաբաղը կրել են աղետալի կորուստներ և պարտություններ․
1․ 2020թ․ 44-օրյա աղետաբեր պատերազմը, որը տեղի ունեցավ այն բանից հետո, երբ նա մերժեց արցախյան հակամարտության կարգավորման հայանպաստ ծրագիրը՝ Ռուսաստանի, ԱՄՆ-ի և Ֆրանսիայի երաշխավորությամբ,
2․ 2022թ․ սեպտեմբերյան պատերազմը, որի հետևանքով կորցրեցինք Հայաստանի ինքնիշխան տարածքներ Վարդենիսում, Ջերմուկում եւ Սյունիքում, ինչը հետեւանք էր 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի հայտարարությամբ առաջարկված պլանի մերժման փաշինյանական քաղաքականության,
3․ 2023թ․ պատերազմը, որը տեղի ունեցավ Փաշինյանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղը Ադրբեջանի տարածք ճանաչելու հետևանքով և ավարտվեց Արցախի բնակչության դեմ կատարված ցեղասպանությամբ՝ տեղահանությամբ։
Արցախի կորուստը և Հայոց պետականության աղետալի թուլացումը Նիկոլ Փաշինյանի կառավարման գլխավոր արդյունքներն են։ Փաշինյանը շատ լավ է հասկանում հայ ժողովրդի նկատմամբ իր գործած ոճիրը և ողորմելի ջանքեր գործադրում հայ ժողովրդի և պատմության առաջ պատասխանատվությունից խուսափելու համար։
Իրականում, 1988-ի շարժումը ուղղված էր Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի կյանքի և մարդու տարրական իրավունքների պաշտպանությանը, և ի սկզբանե կրում էր ոչ բռնի, սահմանադրական, օրինական բնույթ։ Երբ Ադրբեջանը դրան պատասխանեց ռազմական ագրեսիայով, Լեռնային Ղարաբաղում կազմակերպվեց ինքնապաշտպանություն, ինչի շնորհիվ ապահովվեց Լեռնային Ղարաբաղի բնակչության անվտանգությունն ու ազատությունը։
Լեռնային Ղարաբաղի խնդիրը հնարավոր էր լուծել խաղաղ եղանակով, եթե որդեգրվեր միջազգային հանրության կողմից առաջարկված փոխզիջումային կարգավորման պլանը։ Ամենամեծ «ավանտյուրան»՝ բախտախնդրությունը, դա չանելն էր։ Հայ ժողովրդին և նրա պետականությանը աղետալի հարվածներ հասցրած այդ բախտախնդրության գլխավոր դերակատարը հենց Նիկոլ Փաշինյանն է։ Պատասխանատվությունից խուսափելու և իշխանությունը պահպանելու նպատակով նա այսօր փորձում է ստանձնել Հայաստանում Ադրբեջանի ուղիղ կառավարումն ապահովող կուսակալի նողկալի դերը։ Փաշինյանի բերած «խաղաղությունը» Ալիեվից եւ Էրդողանից կախվածությունն է։ Ուրիշ ոչինչ։
Հայ Ազգային Կոնգրեսը կողմ է Ադրբեջանի և Թուրքիայի հետ հարաբերությունների կարգավորման և հաշտեցման գործընթացին, եւ ի տարբերություն Նիկոլ Փաշինյանի՝ միշտ է հանդես եկել այդ դիրքերից, բայց կտրականապես մերժում է Հայաստանի ինքնիշխանությունը սահմանափակելու և մեր ներքին գործերին միջամտելու որևէ փորձ։
Փաշինյանն այսօր Հայոց պետականության և ինքնիշխանության գլխավոր սպառնալիքն է, որին հեռացնելու պատմական հնարավորությունը հայ ժողովուրդը կունենա հունիսի 7-ի Ազգային ժողովի ընտրություններում»,- ասվում է հայտարարությունում։

Никол Пашинян сегодня является главной угрозой армянской государственности и суверенитету, и историческую возможность отстранить его армянский народ получит 7 июня — АНК
27/03/2026 12:05
Армянский национальный конгресс выступил с заявлением.
«Комментируя вопрос перемещения населения Арцаха в 2023 году, премьер-министр Республики Армения Никол Пашинян заявил: "Именно Левон Тер-Петросян своим руководством втянул Армению и армянский народ в эту авантюру".
Из этого следует, что Пашинян абсолютно не владеет ни древней и средневековой, ни новейшей историей Армении.
Карабахское движение началось с официального решения областного совета НКАО от 20 февраля, на которое народ Армении ответил массовыми демонстрациями. На начальном этапе их возглавляли Зори Балаян и Игорь Мурадян, вокруг которых в качестве членов первого «Карабахского комитета» постепенно объединились Вано Сирадегян, Ашот Манучарян, Амбарцум Галстян, Алексан Акопян, Вазген Манукян, Самвел Геворгян и Самсон Казарян. Рафаэль Казарян, Левон Тер-Петросян, Бабкен Аракцян и Давид Варданян вошли в состав комитета в конце мая 1988 года. Это — ради исторической истины.
Теперь обратимся к мотивам заявления Пашиняна. Оно звучит из уст человека, в период восьмилетнего правления которого произошло десять столкновений с Азербайджаном, включая три вооружённых конфликта, в ходе которых Армения и Нагорный Карабах понесли катастрофические потери и поражения:
1. 44-дневная катастрофическая война 2020 года, произошедшая после отказа от выгодного для Армении плана урегулирования Карабахского конфликта при гарантиях России, США и Франции;
2. Сентябрьская война 2022 года, в результате которой были утрачены суверенные территории Армении в районах Вардениса, Джермука и Сюника, что стало следствием отказа от плана, предложенного заявлением от 9 ноября 2020 года;
3. Конфликт 2023 года, произошедший после признания Пашиняном Нагорного Карабаха территорией Азербайджана и завершившийся геноцидом против населения Арцаха и его депортацией.
Потеря Арцаха и катастрофическое ослабление армянской государственности являются главными итогами правления Николa Пашиняна. Пашинян хорошо понимает совершённое им преступление против армянского народа и предпринимает жалкие попытки избежать ответственности перед народом и историей.
На самом деле движение 1988 года было направлено на защиту жизни и элементарных прав человека народа Нагорного Карабаха и изначально носило ненасильственный, конституционный и законный характер. Когда Азербайджан ответил военной агрессией, в Нагорном Карабахе была организована самооборона, что обеспечило безопасность и свободу его населения.
Проблему Нагорного Карабаха можно было решить мирным путём, если бы был принят компромиссный план урегулирования, предложенный международным сообществом. Самой большой «авантюрой» стало именно непринятие такого решения. Главным действующим лицом этой авантюры, нанесшей катастрофический удар армянскому народу и государственности, является Никол Пашинян. В целях ухода от ответственности и сохранения власти он сегодня пытается взять на себя отвратительную роль наместника, обеспечивающего прямое управление Азербайджана в Армении. «Мир», принесённый Пашиняном, — это зависимость от Алиева и Эрдогана. И ничего больше.
Армянский национальный конгресс выступает за процесс нормализации отношений и примирения с Азербайджаном и Турцией и, в отличие от Николa Пашиняна, всегда придерживался этой позиции, однако решительно отвергает любые попытки ограничить суверенитет Армении и вмешиваться во внутренние дела страны.
Пашинян сегодня является главной угрозой армянской государственности и суверенитету, и историческую возможность отстранить его армянский народ получит на выборах в Национальное собрание 7 июня», — говорится в заявлении.