Ես ձեզ խոստանում եմ, որ որպես վարչապետ՝ կմիավորեմ երկիրը և այն կդարձնեմ ուժեղ՝ ուժեղ տնտեսությամբ և ուժեղ խաղաղությամբ. Սամվել Կարապետյան
«Մեր ազգին անհրաժեշտ է միասնություն և հույս»,- ասվում է ազգային բարերար, գործարար Սամվել Կարապետյանի հայտարարությունում, որը տեղադրված է նրա ֆեյսբուքյան էջում։
Հայտարարությունում նշված է նաև.
«Ցավալի է, թե ինչպես է երկրի գլխին ժամանակավորապես կանգնած մեկը վախ և պառակտում սերմանում՝ իշխանությունը պահելու նպատակով։
Հունիսին նա պարտվելու է, որովհետև մարդիկ հոգնել են պառակտումներից և վախի մթնոլորտից։
Ես ձեզ խոստանում եմ, որ որպես վարչապետ՝ կմիավորեմ երկիրը և այն կդարձնեմ ուժեղ՝ ուժեղ տնտեսությամբ և ուժեղ խաղաղությամբ։
Խոստումս է, որ ինձ հետ՝ որպես վարչապետ, գալիք սեպտեմբերը և դրան հաջորդող յուրաքանչյուր ամիս խաղաղ է լինելու։ Մենք կանենք ավելին. մենք կսահմանենք ցածր հարկեր բիզնեսի համար, կստեղծենք նոր աշխատատեղեր մարդկանց համար և կբարելավենք կյանքի որակը։ Մենք կունենանք ավելի ուժեղ դիվանագիտություն և ավելի ուժեղ պաշտպանություն, որոնք կերաշխավորեն խաղաղությունը՝ գործով, ոչ թե խոսքով։
Ինչ վերաբերում է երկարատև խաղաղության հասնելու հարցին՝
1. Երկրի հեռացող իշխանությունը խոստացավ խաղաղություն, բայց բերեց երեք պատերազմ, որոնցում պարտվեց։ Ինչո՞ւ որևէ մեկը պետք է վստահի նրանց, այդքան ձախողումներից հետո։
2. Երկրի հեռացող ղեկավարությունը պառակտում է մեր ազգը և խոսքի պատերազմ է վարում իր ժողովրդի դեմ։ Եթե նրանք երկրի ներսում հակամարտություն են բերում, ինչո՞ւ որևէ մեկը պետք է վստահի նրանց Հայաստանի անվտանգությունը պահելու հարցում։
3. Հայաստանն այսօր ունի ժամանակավոր խաղաղություն։ Այն ժամանակավոր է, որովհետև դա թույլ խաղաղություն է՝ առանց մի քանի երաշխավորների, թույլ սահմաններով և թույլ պաշտպանությամբ։
Որպես վարչապետ՝ ես կապահովեմ ուժեղ և երկարատև խաղաղություն։ Այդ խաղաղությունը հիմնված կլինի ուժեղ դիվանագիտության, անվտանգության մի քանի երաշխավորների, ուժեղ պաշտպանության վրա` ուժեղ սահմաններով եւ 10,000 անօդաչու թռչող սարքերով, պաշտպանված երկնքով և արդիականացված, պրոֆեսիոնալ վերազինված բանակով։
Ուժեղ խաղաղությունը հիմնված է նաև ուժեղ տնտեսության վրա՝ նոր գործարաններով, 300.000 նոր աշխատատեղերով և բիզնեսի ու գյուղատնտեսության համար նոր հնարավորություններով։ Այսօրվա աշխարհում ուժեղ տնտեսությունն ուժեղացնում է դիվանագիտությունը և պաշտպանությունը։
Երկրի հեռացող ղեկավարությունը փորձում է ձեզ համոզել, թե դա անհնար է, և որ խաղաղության միակ ճանապարհը թուլությունն է և մեր հակառակորդների պահանջներին ենթարկվելը։ Նրանք փորձում են մեզ հավաստիացնել, որ, եթե հրաժարվենք մեր հայկական խորհրդանիշներից, մեր օրինական շահերից, ապա կունենանք խաղաղություն։ Սա մեծ սուտ է։
Մեր ազգային հերոս Գարեգին Նժդեհն ասում էր․«Վախկոտ լինել, վախկոտ մնալ և միաժամանակ երազել անկախ հայրենիքի մասին՝ մի՞թե դա ծիծաղելի չէ։ Մի՞թե ծիծաղելի չէ ոչխար լինել և գայլից բողոքել։ Դարձար ոչխար՝ մի՛ զարմացիր գայլի գալստից։ Խաղաղությունն ու անկախությունը պատկանում են քաջերին, որովհետև քաջերն են քայլում Աստծո ճանապարհով»։ Այս խոսքերը հայերն իրենց սրտում են պահում։ Ցավալի է տեսնել, որ իշխանությունը գործում է Գարեգին Նժդեհի այս խոսքերին հակառակ։ Նրանք երեք անգամ կորցրել են խաղաղությունը և մինչ օրս չեն ցանկանում դասեր քաղել իրենց սխալներից։
Ես կոչ եմ անում բոլոր հայերին՝ չվախենալ։ Թույլ մի՛ տվեք, որ նույն մարդիկ, ովքեր արդեն ապացուցել են, որ ի վիճակի չեն պաշտպանել Հայաստանը, ձեզ կրկին սպառնան պատերազմով։

Самвел Карапетян обещает объединить страну и обеспечить сильное государство с мощной экономикой и безопасностью
27/03/2026 19:28
На своей странице в Facebook национальный благотворитель и предприниматель Самвел Карапетян выступил с заявлением:
«Нашему народу необходимы единство и надежда».
В своём обращении он также отметил:
«Очень печально, что временно находящийся у власти человек сеет страх и раскол ради удержания власти.
В июне он потерпит поражение, потому что люди устали от раздоров и атмосферы страха.
Я обещаю вам, что как премьер-министр объединю страну и сделаю её сильной — с сильной экономикой и прочным миром.
Моё обещание: со мной, как с премьер-министром, грядущий сентябрь и каждый последующий месяц будут мирными. Мы сделаем больше: установим низкие налоги для бизнеса, создадим новые рабочие места для людей и улучшили качество жизни. У нас будет более сильная дипломатия и более мощная оборона, которые обеспечат мир делом, а не словами.
Что касается достижения долгосрочного мира:
1. Уходящая власть обещала мир, но привела к трём войнам, в которых потерпела поражение. Почему кто-то должен доверять им после таких неудач?
2. Уходящее руководство разъединяет наш народ и ведёт словесную войну против собственного народа. Если они создают внутренние конфликты, почему им доверять безопасность Армении?
3. Сегодня Армения имеет временный мир. Он временный, потому что это слабый мир — без надёжных гарантий, с слабыми границами и слабой обороной.
Как премьер-министр, я обеспечу сильный и долгосрочный мир. Этот мир будет основан на мощной дипломатии, надёжных гарантиях безопасности, сильной защите с укреплёнными границами, 10 000 беспилотными летательными аппаратами, контролем воздушного пространства и профессионально перевооружённой армии.
Сильный мир также базируется на сильной экономике — новых заводах, 300 000 новых рабочих местах и новых возможностях для бизнеса и сельского хозяйства. В современном мире сильная экономика укрепляет дипломатию и оборону.
Уходящее руководство пытается убедить вас, что это невозможно, и что единственный путь к миру — это слабость и подчинение требованиям наших противников. Они пытаются убедить нас, что если мы откажемся от наших армянских символов и законных интересов, мы получим мир. Это ложь.
Наш национальный герой Гарегин Нжде говорил: «Бояться, оставаться трусом и при этом мечтать о независимой Родине — разве это не смешно? Разве не смешно быть овцой и жаловаться на волка? Становишься овцой — не удивляйся приходу волка. Мир и независимость принадлежат смелым, потому что смелые идут путём Божьим». Эти слова армяне хранят в сердце. Печально видеть, что власть действует вопреки словам Гарегина Нжде. Они трижды потеряли мир и до сих пор не хотят учиться на своих ошибках.
Я призываю всех армян — не бойтесь. Не позволяйте тем, кто уже доказал, что не способен защитить Армению, снова угрожать вам войной.
Я обещаю одно: вместе мы создадим долгосрочный и прочный мир — с открытым лбом».