Կյանքից հեռացել է Հայաստանի ականավոր պետական գործիչ Լևոն Սահակյանը
Մոսկվայում 89 տարեկան հասակում կյանքից հեռացել է ականավոր պետական և հասարակական գործիչ Լևոն Գուրգենի Սահակյանը: Նա զգալի ավանդ է ունեցել Հայաստանի զարգացման գործում՝ զբաղեցնելով պատասխանատու պետական պաշտոններ՝ Հայկական ԽՍՀ արհմիությունների խորհրդի նախագահի, Հայաստանի կոմկուսի Երևանի քաղկոմի առաջին քարտուղարի և հանրապետության Նախարարների խորհրդի նախագահի առաջին տեղակալի պաշտոնները: Լևոն Սահակյանն ընտրվել է նաև ԽՍՀՄ Գերագույն խորհրդի և Հայկական ԽՍՀ Գերագույն խորհրդի պատգամավոր:
Լևոն Սահակյանի գործունեության մեջ առանձնահատուկ տեղ է զբաղեցնում Սպիտակի ավերիչ երկրաշարժից հետո ընկած ժամանակահատվածը: Ողբերգության առաջին իսկ օրերից նա գլխավորել է մարդկանց փրկության և քաղաքների վերականգնման հանրապետական շտաբը՝ համակարգելով աղետի գոտում իրականացվող բարդագույն աշխատանքները:
Գործընկերներն ու մտերիմները Լևոն Սահակյանին կհիշեն որպես բացառիկ արժանապատվության և մեծ հոգու տեր անհատի, ով մշտապես օգնում էր մարդկանց և կարողանում էր համախմբել նրանց ընդհանուր գործի շուրջ: Իր հարազատների՝ կնոջ, զավակների և թոռների համար նա միշտ եղել է իմաստուն խորհրդատու և ամենաթանկ մարդը: Նրա վառ հիշատակը հավերժ կմնա բոլոր նրանց սրտերում, ովքեր ճանաչել և հարգել են նրան:
Հրաժեշտի արարողությունը տեղի կունենա 2026 թվականի մարտի 30-ին, ժամը 11:00-ից 13:00-ն, Մոսկվայի Վագանկովյան գերեզմանատան հայկական հատվածում (հասցե՝ Սերգեյ Մակեևի փողոց 10, շինություն 4):

Levon Sahakyan, a distinguished public and political figure, has passed away in Moscow at the age of 89. He made significant contributions to the development of Armenia, holding several key state positions, including Chairman of the Council of Trade Unions of the Armenian SSR, First Secretary of the Yerevan City Committee of the Communist Party of Armenia, and First Deputy Chairman of the Council of Ministers of the Republic. Levon Sahakyan also served as a deputy to the Supreme Soviet of the USSR and the Supreme Soviet of the Armenian SSR.
A pivotal chapter in his life was his leadership following the catastrophic Spitak earthquake. From the very first days of the tragedy, Levon Sahakyan headed the republican headquarters for rescue operations and the reconstruction of destroyed cities, coordinating the complex recovery efforts in the disaster zone.
Colleagues and loved ones will remember Levon Sahakyan as a man of exceptional dignity and great spirit, who always helped those in need and possessed a unique ability to unite people around a common cause. For his family—his wife, daughter, son, and grandchildren—he was always a wise mentor and a most beloved figure. His memory will forever remain in the hearts of all who knew, respected, and loved him.
The memorial service will be held on March 30, 2026, from 11:00 AM to 1:00 PM, at the Armenian section of the Vagankovo Cemetery in Moscow (Address: Sergey Makeev Street 10, Building 4).