Կյանքից հեռացել է Հայաստանի ականավոր պետական գործիչ Լևոն Սահակյանը
Մոսկվայում 89 տարեկան հասակում կյանքից հեռացել է ականավոր պետական և հասարակական գործիչ Լևոն Գուրգենի Սահակյանը: Նա զգալի ավանդ է ունեցել Հայաստանի զարգացման գործում՝ զբաղեցնելով պատասխանատու պետական պաշտոններ՝ Հայկական ԽՍՀ արհմիությունների խորհրդի նախագահի, Հայաստանի կոմկուսի Երևանի քաղկոմի առաջին քարտուղարի և հանրապետության Նախարարների խորհրդի նախագահի առաջին տեղակալի պաշտոնները: Լևոն Սահակյանն ընտրվել է նաև ԽՍՀՄ Գերագույն խորհրդի և Հայկական ԽՍՀ Գերագույն խորհրդի պատգամավոր:
Լևոն Սահակյանի գործունեության մեջ առանձնահատուկ տեղ է զբաղեցնում Սպիտակի ավերիչ երկրաշարժից հետո ընկած ժամանակահատվածը: Ողբերգության առաջին իսկ օրերից նա գլխավորել է մարդկանց փրկության և քաղաքների վերականգնման հանրապետական շտաբը՝ համակարգելով աղետի գոտում իրականացվող բարդագույն աշխատանքները:
Գործընկերներն ու մտերիմները Լևոն Սահակյանին կհիշեն որպես բացառիկ արժանապատվության և մեծ հոգու տեր անհատի, ով մշտապես օգնում էր մարդկանց և կարողանում էր համախմբել նրանց ընդհանուր գործի շուրջ: Իր հարազատների՝ կնոջ, զավակների և թոռների համար նա միշտ եղել է իմաստուն խորհրդատու և ամենաթանկ մարդը: Նրա վառ հիշատակը հավերժ կմնա բոլոր նրանց սրտերում, ովքեր ճանաչել և հարգել են նրան:
Հրաժեշտի արարողությունը տեղի կունենա 2026 թվականի մարտի 30-ին, ժամը 11:00-ից 13:00-ն, Մոսկվայի Վագանկովյան գերեզմանատան հայկական հատվածում (հասցե՝ Սերգեյ Մակեևի փողոց 10, շինություն 4):

Скончался видный государственный деятель Армении Левон Саакян
В Москве на 89-м году жизни скончался видный государственный деятель Левон Гургенович Саакян. Он внес значительный вклад в развитие Армении, занимая ответственные посты председателя Совета профсоюзов Армянской ССР, первого секретаря Ереванского горкома Компартии Армении и первого заместителя Председателя Совета Министров республики. Также Левон Саакян избирался депутатом Верховного Совета СССР и Верховного Совета Армянской ССР.
Особое место в биографии Левона Гургеновича занимает период после разрушительного землетрясения в Спитаке. С первых дней трагедии он возглавлял республиканский штаб по спасению людей и восстановлению городов, координируя сложнейшие работы в зоне бедствия.
Коллеги и близкие запомнят Левона Гургеновича как человека исключительного достоинства и большой души, всегда помогавшего людям и умевшего объединять их вокруг общего дела. Для своей семьи — супруги, детей и внуков — он всегда был мудрым наставником и самым дорогим человеком. Светлая память о нем навсегда сохранится в сердцах всех, кто его знал, уважал и любил.
Прощание состоится 30 марта 2026 года с 11:00 до 13:00 на армянском участке Ваганьковского кладбища в Москве по адресу: улица Сергея Макеева, 10, строение 4.