«Իրավական քաոսից դեպի իրավական պետություն»․ ստեղծվել է «Նոր Դարաշրջան» կուսակցությունը
Փաստաբան Հարություն Հարությունյանը տեղեկացնում է, որ իրավաբան և փաստաբան գործընկերներով ստեղծել են «Նոր Դարաշրջան» կուսակցությունը և մանրամասներ ներկայացրել իրենց հետագա անելիքների մասին։
«Մենք՝ հիմնականում իրավաբան և փաստաբան գործընկերներով և ավելի լայն շրջանակով, բավականին երկար ժամանակահատված է, ինչ քննարկում ենք պետության ապագայի մասով մեր պատկերացումները և անելիքները։ Ի վերջո, գուցեև ոչ այնքան հեշտ, բայց որոշում կայացրեցինք հրաժարվել մեր հանգիստ կյանքից և մտնել մեծ պատասխանատվության տակ։
24.03.2026 թվականին՝ Նոր Դարաշրջան կուսակցության արտահերթ համագումարում ընտրվել եմ նույն կուսակցության նախագահ։
Ի թիվս այլնի, կուսակցության և մեր բոլորի նպատակն է ազատ, ինքնիշխան և իրավական պետության ձևավորումը, ինչը պետք է իրականացվի պետության ողնաշար հանդիսացող անկախ և անաչառ դատական իշխանության (համակարգի) ձևավորմամբ և ամրապնդմամբ՝ բացառելով իրավական անվտանգության և իրավական որոշակիության դեմ ուղղված ցանկացած միջամտություն։
Այս նպատակին հասնելը շատ բարդ է, բայց իրագործելի։ Բարդ է հատկապես այն պարագայում, երբ մենք մեր ամենօրյա մասնագիտական գործունեության ընթացքում տեսնում ենք, թե ինչ իրավական քաոսի մեջ է հայտնվել ողջ իրավապահ համակարգը, ինչն անխուսափելիորեն ազդել և ազդում է նաև դատական համակարգի վրա։
Կուսակցության անդամներ են իրավաբաններ, փաստաբաններ, քաղաքագետներ, մաթեմատիկոսներ և ամենատարբեր ոլորտների մասնագետներ, ովքեր մտահոգված են և պատրաստակամ իրենց ունեցած հնարավորություններով, գիտելիքներով և փորձով մասնակցություն ունենալ քաղաքական գործընթացներին։
Այդ նպատակին հասնելու համար մեր կուսակցությունը քաղաքական խորհրդակցություններ և հանդիպումներ է անցկացնում արտախորհրդարանական ուժերի հետ և առաջիկայում հանդես կգա հստակ դիրքորոշմամբ և հայտարարությամբ»։

От правового хаоса к правовому государству: создана партия «Новая эпоха»
Адвокат Арутюн Арутюнян сообщил, что вместе с коллегами-юристами и адвокатами была создана партия «Новая эпоха», а также представил подробности дальнейших планов.
«Мы — в основном с коллегами-юристами и адвокатами, а также более широким кругом единомышленников — уже достаточно длительное время обсуждаем наши представления о будущем государства и предстоящие задачи. В итоге, возможно, не без труда, но мы приняли решение отказаться от спокойной жизни и взять на себя большую ответственность.
24 марта 2026 года на внеочередном съезде партии «Новая эпоха» я был избран председателем партии.
Среди прочего, целью партии и всех нас является формирование свободного, суверенного и правового государства, что должно быть достигнуто путем создания и укрепления независимой и беспристрастной судебной власти (системы), являющейся основой государства, исключив любое вмешательство, направленное против правовой безопасности и правовой определенности.
Достижение этой цели очень сложное, но реализуемое. Особенно сложно в условиях, когда в нашей повседневной профессиональной деятельности мы видим, в каком правовом хаосе оказался весь правоохранительный механизм, что неизбежно влияет и на судебную систему.
Членами партии являются юристы, адвокаты, политологи, математики и специалисты различных сфер, обеспокоенные ситуацией и готовые своими возможностями, знаниями и опытом участвовать в политических процессах.
Для достижения этой цели наша партия проводит политические консультации и встречи с внепарламентскими силами и в ближайшее время выступит с четкой позицией и заявлением».