Կյանքը հունիսի 7-ից հետո նախևառաջ լուծելու է ամենապարզ ու ամենակարևոր խնդիրը՝ բանականությունը վերադարձնել իշխանություն, պետական համակարգ. Վահե Հովհաննիսյան
27/03/2026 10:32
Կյանքը հունիսի 7-ից. բանականությունը վերադարձնել իշխանություն. այս մասին գրել է Այլընտրանքային նախագծեր խմբի համակարգող Վահե Հովհաննիսյանը։
«Նիկոլը հստակ ընտրել է իր քարոզարշավի տրամաբանությունը. Ամեն օր՝ նոր այլանդակություն։  Սա լավի կամ վատի հարց չէ։ Սա գիտակցված որոշում է, փաստ։
Ընդդիմադիր համակարգերը պետք է լինեն ճկուն և համարժեք այդ որոշմանը։ Հակառակ դեպքում առաջիկա կարևոր ամիսները վերածվելու են «զռռարշավի»։
Մոնոտոն ներկայացնել սեփական ծրագրային դրույթները՝ բավարար չէ։ Դրանք խլացվելու են իշխանական այլանդակության մեջ, որը լինելու է ամեն օր, և ամեն օր՝ ավելի այլանդակ լինելու միտումով։
Արձագանքել այլանդակություններին հազվադեպ կարելի է, բայց դա չի կարող  լինել հիմնական մարտավարություն։
Ստեղծված իրավիճակում քաղաքական ընդդիմության և հանրային առողջ շերտերի միասնական մարտավարությունը պետք է դառնա նոր հանրային պրոյեկտը. Կյանքը՝ հունիս 7-ից հետո։ Սա և´ մարտավարություն է, և´ հոգեբանություն։ Սա միասնական գործելու եզակի հենք է։ Ընդդիմադիր համակարգերը միմյանց հետ և, որ ամենակարևորն է՝ հանրության հետ, պիտի շփվեն և իրենց հարաբերությունները կառուցեն հենց այս տրամաբանության մեջ։ Ի՞նչ ենք անելու, ո՞նց ենք իրար հետ աշխատելու, ո՞նց ենք առաջ գնալու, ի՞նչ ենք պայմանավորվում, ի՞նչն ենք մերժում, ո՞նց ենք սրանց թողած աղետների ժառանգությունից քայլ առ քայլ դուրս գալու, և այլն։
Մեր ծրագրերը պետք է հասարակությանը ներկայացնել հենց այս մարտավարությամբ։
Սա թույլ կտա փոխել հանրային մթնոլորտը, ստեղծել փոփոխությունների մեծ ամպը, որը կկախվի մեր երկնքում և հունիսի 7-ին տեխնիկապես կհանգուցալուծվի։
Առաջիկա ընտրությունները բացառապես ներհայաստանյան ընտրություններ են, որտեղ մենք որոշելու ենք մեր ներքին կյանքն առաջիկա տարիների համար. այլանդակությո՞ւն, թե՞ բանականություն։
Պետք է համատարած բացատրել, որ կյանքը հունիսի 7-ից հետո նախևառաջ լուծելու է ամենապարզ ու ամենակարևոր խնդիրը՝ բանականությունը վերադարձնել իշխանություն, պետական համակարգ։
Ինչ վերաբերում է այլանդակության մասնավոր նարատիվին՝ զռռալու դրվագին, ապա պետք է ունենալ խիզախություն և ընդունել, որ արդեն 5-6 տարի է՝ մեզ աշխարհը և հատկապես մեր հարևան երկրները դրել են զռռանի տեղ դրել ու որպես էքսպերիմենտ հետևում են, թե ինչքան կարող է մի ժողովուրդ այս ամենը հանդուժել։ Սրա մասին պետք է իսկապես բաց խոսել իրար հետ և սեփական ժողովրդի հետ՝ այնպես, որ հունիսի յոթից սկսած այս ամոթալի վիճակները սկսեն վերջապես մոռացվել»,-գրել է նա։

Жизнь после 7 июня прежде всего решит самую простую и важную задачу: вернуть разум власти, государственной системе — Ваге Ованнисян
Жизнь после 7 июня: вернуть разум власти. Об этом написал координатор группы «Альтернативные проекты» Ваге Ованнисян.
«Никол чётко выбрал логику своей кампании: каждый день — новое уродство. Это не вопрос хорошо или плохо. Это осознанное решение, факт.
Оппозиционные системы должны быть ловкими и соразмерными этому решению. В противном случае ближайшие важные месяцы превратятся в "крикливую кампанию".
Монотонного представления собственных программных положений недостаточно. Они будут заглушаться уродством со стороны власти, которое будет происходить ежедневно и с тенденцией становиться всё более и более искажённым.
Реагировать на подобные проявления можно лишь изредка, но это не может быть основной тактикой.
В сложившейся ситуации единой тактикой политической оппозиции и здоровых общественных слоёв должен стать новый общественный проект — «Жизнь после 7 июня». Это и тактика, и психология. Это уникальная основа для совместных действий. Оппозиционные системы должны взаимодействовать друг с другом и, что самое важное, с обществом, выстраивая отношения именно в этой логике: что мы будем делать, как будем работать вместе, как двигаться вперёд, о чём договоримся, что отвергнем, как шаг за шагом выйдем из наследия катастроф, оставленных нынешней властью, и т.д.
Наши программы должны быть представлены обществу именно в рамках этой тактики.
Это позволит изменить общественную атмосферу, создать масштабное облако перемен, которое нависнет над нашим небом и 7 июня получит техническую развязку.
Предстоящие выборы — исключительно внутриполитические, в ходе которых мы будем определять нашу внутреннюю жизнь на ближайшие годы: уродство или разум.
Необходимо ясно дать понять, что жизнь после 7 июня в первую очередь решит самую простую и важнейшую задачу — вернуть разум власти и государственной системе.
Что касается частного нарратива уродства — эпизода с криками, то необходимо иметь смелость признать, что уже 5–6 лет мир, и особенно наши соседние страны, воспринимают нас как объект для насмешек и как эксперимент, наблюдая, сколько ещё народ может терпеть происходящее. Об этом нужно действительно открыто говорить друг с другом и со своим народом, чтобы начиная с 7 июня это позорное положение наконец начало уходить в прошлое», — написал он.