Միրզոյանը մտահոգված է Մերձավոր Արևելքում իրավիճակի սրմամբ
«Հայաստանի Հանրապետության ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Կատարի Պետության վարչապետ և արտաքին գործերի նախարար Շեյխ Մուհամմադ բին Աբդ Ալ-Ռահման Ալ Թանիի հետ։
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել Մերձավոր Արևելքում ստեղծված իրավիճակի շուրջ: Նախարար Միրզոյանը մտահոգություն է հայտնել իրավիճակի սրման և զարգացումների հետևանքով գրանցված զոհերի կապակցությամբ: Ընդգծվել է տարածաշրջանային կայունության և խաղաղության կարևորությունը և այդ ուղղությամբ ջանքերին ՀՀ սկզբունքային աջակցությունը:
ՀՀ ԱԳ նախարարը շնորհակալություն է հայտնել Մերձավոր Արևելքով թռիչքների չեղարկման հետևանքով Կատարում մնացած ՀՀ քաղաքացիներին առնչվող հարցերում ցուցաբերված աջակցության համար։
Անդրադառնալով երկկողմ հարաբերություններին՝ Հայաստանի և Կատարի ԱԳ նախարարներն ընդգծել են համագործակցության օրակարգը հարստացնելու քաղաքական պատրաստակամությունը՝ կարևորելով հատկապես տնտեսական բաղադրիչն ու ենթակառուցվածքային ծրագրերը»:

Мирзоян выразил обеспокоенность в связи с эскалацией ситуации на Ближнем Востоке
"28  марта министр иностранных дел Республики Армения Арарат Мирзоян провел телефонный разговор с премьер-министром и министром иностранных дел Государства Катар шейхом Мухаммадом бин Абд аль-Рахманом Аль Тани.
Собеседники обменялись мнениями по ситуации, сложившейся на Ближнем Востоке. Министр Мирзоян выразил обеспокоенность в связи с эскалацией ситуации и жертвами, зафиксированными в результате событий. Была подчеркнута важность обеспечения региональной стабильности и мира, а также принципиальная поддержка Республики Армения усилиям, направленным на их достижение.
Министр иностранных дел Армении выразил благодарность за оказанную поддержку в решении вопросов, связанных с гражданами Армении, оставшимися в Катаре вследствие отмены рейсов через Ближний Восток.
Говоря о двусторонних отношениях, министры иностранных дел Армении и Катара подчеркнули политическую готовность к обогащению повестки сотрудничества, особо отметив важность экономической составляющей и инфраструктурных проектов".