Աշխեն Ալեքսանյանի նկատմամբ կայացվել է մեղադրական վերդիկտ, նա կալանքի տակ է
«Մամուլում և սոցցանցերում տարածված տեղեկատվությունը տարածվում է հատվածաբար, ուստի տեղեկատվության ամբողջականության համար հայտնում եմ, որ Աշխեն Ալեքսանյանի արարքին տրված իրավական գնահատականը փոփոխվել է և կայացվել է մեղադրական վերդիկտ։ Հիշեցնեմ, որ նիստը դռնփակ էր և Աշխեն Ալեքսանյանը գտնվում է կալանքի տակ։
Երևան քաղաքի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության քրեական դատարանը, 2026 թվականի մարտի 27-ին դռնփակ դատական նիստում քննելով քրեական գործն ըստ մեղադրանքի Աշխեն Մնացականի Ալեքսանյանի՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 418-րդ հոդվածի 1-ին մասով (պետական դավաճանություն), կայացրել է մեղադրական վերդիկտ, որով գտել է, որ ապացուցված է մեղադրյալ Աշխեն Ալեքսանյանի մեղավորությունը ՀՀ քրեական օրենսգրքի 441-րդ հոդվածի 1-ին մասով (պաշտոնատար անձի կողմից իշխանական կամ ծառայողական լիազորությունները կամ դրանցով պայմանավորված ազդեցությունը չարաշահելը կամ լիազորություններն անցնելը) նախատեսված արարքը կատարելու մեջ:
ՀՀ քրեական օրենսգրքի 441-րդ հոդվածի 1-ին մասի համաձայն՝
«Պաշտոնատար անձի կողմից իր իշխանական կամ ծառայողական լիազորությունները կամ դրանցով պայմանավորված ազդեցությունն ի վնաս պետական կամ ծառայողական շահերի օգտագործելը կամ իր ծառայողական պարտականությունը չկատարելը կամ ոչ պատշաճ կատարելը կամ այնպիսի արարք կատարելը, որը չի բխում իր լիազորություններից կամ դուրս է իր լիազորությունների շրջանակից, որն էական վնաս է պատճառել անձի կամ կազմակերպության իրավունքներին, ազատություններին կամ օրինական շահերին կամ հասարակության կամ պետության օրինական շահերին՝
պատժվում է տուգանքով՝ քսանապատիկից քառասնապատիկի չափով, կամ որոշակի պաշտոններ զբաղեցնելու կամ որոշակի գործունեությամբ զբաղվելու իրավունքից զրկելով` երեքից յոթ տարի ժամկետով, կամ ազատության սահմանափակմամբ` մեկից երեք տարի ժամկետով, կամ կարճաժամկետ ազատազրկմամբ` մեկից երկու ամիս ժամկետով, կամ ազատազրկմամբ` մեկից չորս տարի ժամկետով:
(․․․)»։
Այսպիսով, Դատարանը գտել է, որ մեղադրյալ Աշխեն Մնացականի Ալեքսանյանին վերագրված և Դատարանի կողմից հաստատված արարքը համապատասխանում է ոչ թե պետական դավաճանության, այլ պաշտոնատար անձի կողմից իշխանական կամ ծառայողական լիազորությունները կամ դրանցով պայմանավորված ազդեցությունը չարաշահելու կամ լիազորություններն անցնելու հանցակազմին։
Մեղադրական վերդիկտ կայացվելու պայմաններում մեղադրյալ Աշխեն Մնացականի Ալեքսանյանի նկատմամբ ընտրված խափանման միջոցը՝ կալանավորումը, թողնվել է անփոփոխ», - ասվում է Խաչատրյանի հայտարարությունուն։

В отношении сотрудницы МИД Армении вынесен обвинительный вердикт, она находится под арестом
Информация, распространяемая в прессе и социальных сетях, публикуется по частям, поэтому, для полноты информации, я хотел бы сообщить вам, что правовая оценка действий Ашхена Алексаняна изменена и вынесен обвинительный вердикт. Об этом заявила пресс-секретарь Высшего судебного совета Армении Цовинар Хачатрян.
«Напомню, что заседание было закрытым, и Ашхен Алексанян арестована.
Ереванский городской уголовный суд первой инстанции, рассмотрев в закрытом заседании 27 марта 2026 года уголовное дело против Ашхен Мнацакановны Алексанян по 1-й части 418-й  статьи (государственная измена) Уголовного кодекса Республики Армения, вынес обвинительный приговор, признав виновной Ашхен Алексанян в совершении деяния, предусмотренного 1-й частью 441-й  статьи (Злоупотребление служебным положением или влиянием, вытекающим из него, или злоупотребление властью) Уголовного кодекса Республики Армения.
Согласно 1-й части 441-й статьи Уголовного кодекса Республики Армения:
«Использование должностным лицом своих служебных полномочий или вытекающее из них влияние во вред государственным или служебным интересам, или неисполнение или ненадлежащее исполнение своих служебных обязанностей, или совершение деяния, не вытекающего из его полномочий или выходящего за их рамки, причинившего существенный вред правам, свободам или законным интересам лица или организации, или законным интересам общества или государства
наказывается штрафом в размере от двадцати до сорока раз минимальной заработной платы, или лишением права занимать определенные должности или заниматься определенной деятельностью на срок от трех до семи лет, или ограничением свободы на срок от одного до трех лет, или краткосрочным лишением свободы на срок от одного до двух месяцев, или лишением свободы на срок от одного до четырех лет».
(…)
Таким образом, суд установил, что деяние, вменяемое обвиняемой Ашхен Мнацаканян и подтвержденное судом, не соответствует преступлению государственной измены, а скорее преступлению злоупотребления властью или служебным положением, или влияния, вытекающего из них, со стороны должностного лица, или злоупотреблению властью.
В обстоятельствах вынесения обвинительного приговора мера пресечения, выбранная в отношении обвиняемой Ашхен Мнацаканяна а именно заключение под стражу, осталась без изменений», - отметила пресс-секретарь ВСС.