Երրորդ անգամ Փաշինյանին վստահելը վտանգ է Հայաստանի համար, հունիսի 7-ին նա պետք է հեռանա. Օսկանյան
Եթե դեռ որևէ կասկած ունեք, որ այս բարդ տարածաշրջանում արդեն իսկ ամենաանշահեկան վիճակին հասցրած Հայաստանի ղեկավարումը Փաշինյանին երրորդ անգամ վստահելը կարող է լրջորեն վտանգել Հայաստանի գոյությունը, պարզապես փորձեք կարդալ տարածաշրջանային զարգացումների մասին վերլուծությունները։ Առանց դրա էլ, իհարկե, տասնյակ անհերքելի և հիմնավորված պատճառներ կան, որպեսզի պարզ լինի, որ Փաշինյանը պետք է հեռանա հունիսի 7-ին, գրել է ՀՀ նախկին արտգործնախարար Վարդան Օսկանյանը։
«Սկսած՝ Ադրբեջանի հետ բանակցությունները տապալելուց և պատերազմ հրահրելուց, այն աղետալիորեն տանուլ տալուց, մինչև Լեռնային Ղարաբաղի ամբողջական դատարկումն ու կորուստը։ Սրան գումարեք Հայաստանի տարածքային ամբողջականության շարունակական խաթարումը, քանի որ Ադրբեջանը դեռ օկուպացնում է և գուցե դեռ օկուպացնելու է երկրի տարբեր հատվածներ, ինչպես նաև Սահմանադրության խաթարումը, դատական համակարգի դելեգիտիմացումը և քաղաքացիական իրավունքների ու խոսքի ազատության հետևողական սահմանափակումը։
Փաշինյանի «ձեռքբերումներից են» հասարակության խոր պառակտումը, պետական համակարգը զավեշտի վերածելը, բյուջեի չարաշահումը, Հայ Առաքելական Եկեղեցու նկատմամբ ճնշումները, սփյուռքի աճող օտարացումը և այս ամենի ֆոնին՝ Հայաստանի հեղինակության անկումը։ Ցանկը կարելի է երկար շարունակել։
Բայց հատկապես այսօր, երբ պատերազմ է ծավալվում Իրանում՝ Հայաստանի անմիջական հարևանությամբ, և այժմ արդեն ողջ Միջին Արևելքում, ևս մեկ ծանրակշիռ պատճառ է ավելանում, որպեսզի Փաշինյանը հեռանա։
Ինչպիսին էլ լինի այս պատերազմի ելքը, մինչև հունիսի 8-ը տարածաշրջանը այլևս նույնը չի լինելու։ Նույնը չի լինելու նաև ներգրավված խաղացողների վերաբերմունքն ու ակնկալիքները այս տարածաշրջանի երկրների նկատմամբ։ Մեզ շատ բարդ ժամանակներ են սպասում։ Իսկ Փաշինյանը հստակ ցույց է տվել, որ նա այն մարդը չէ, ով կարող է առաջնորդել Հայաստանը նույնիսկ շատ ավելի կայուն ու հանգիստ ժամանակներում, ինչպիսին 2018-2020 թվականներն էին։
Անցած ութ տարիների ընթացքում նա ցույց է տվել խոր անտեղյակություն և անունակություն՝ գրեթե բոլոր ոլորտներում։ Մենք սխալ գործեցինք 2018-ին՝ վստահելով երկրի ղեկավարությունը նրան։ Երկրորդ սխալը գործեցինք՝ նրան վերարտադրելով 2021-ին։ Երրորդ սխալը թույլ տալու իրավունք չունենք։
Հունիսի 7-ին Փաշինյանը պետք է հեռանա։ Հայաստանի ղեկավարի գործը, իր իսկ պատճառով ստեղծված իրավիճակում և իրենից անկախ բարդ տարածաշրջանում, նրա հագով չէ։ Ինչպես ցույց տվեց փորձը՝ երբեք էլ չի եղել»,-գրել է Օսկանյանը։

Довериться Пашиняну в третий раз опасно для Армении, 7 июня он должен уйти — Вардан Осканян
Если у вас ещё остаются какие-либо сомнения в том, что доверить руководство Арменией Николу Пашиняну в третий раз — в условиях этого сложного региона, где страна уже доведена до крайне неблагоприятного положения, — может серьёзно поставить под угрозу само существование Армении, просто попробуйте ознакомиться с аналитическими материалами о региональных развитиях. Впрочем, и без этого существуют десятки неоспоримых и обоснованных причин, чтобы было очевидно: Пашинян должен уйти 7 июня, написал бывший министр иностранных дел Армении Вардан Осканян.
«Начиная с провала переговоров с Азербайджаном и провоцирования войны, её катастрофического проигрыша, и вплоть до полного опустошения и утраты Нагорного Карабаха. К этому добавьте продолжающееся подрыв территориальной целостности Армении, поскольку Азербайджан по-прежнему оккупирует и, возможно, ещё будет оккупировать различные участки страны, а также подрыв Конституции, делегитимацию судебной системы и последовательное ограничение гражданских прав и свободы слова.
К "достижениям" Пашиняна относятся глубокое раскол общества, превращение государственного аппарата в предмет насмешек, злоупотребления бюджетными средствами, давление на Армянскую Апостольскую Церковь, растущее отчуждение диаспоры и на этом фоне — падение авторитета Армении. Этот список можно продолжать долго.
Однако особенно сегодня, когда в Иране — непосредственном соседе Армении — разворачивается война, а теперь уже и на всём Ближнем Востоке, появляется ещё одна весомая причина для ухода Пашиняна.
Каким бы ни был исход этой войны, к 8 июня регион уже не будет прежним. Изменится и отношение вовлечённых игроков, а также их ожидания от стран региона. Нас ждут очень сложные времена. Пашинян же чётко показал, что он не тот человек, который способен руководить Арменией даже в гораздо более стабильные и спокойные периоды, какими были 2018–2020 годы.
За прошедшие восемь лет он продемонстрировал глубокую неосведомлённость и неспособность почти во всех сферах. Мы совершили ошибку в 2018 году, доверив ему руководство страной. Вторую ошибку совершили, воспроизведя его власть в 2021 году. Мы не имеем права допустить третью ошибку.
7 июня Пашинян должен уйти. В сложившейся по его же вине ситуации и в сложном регионе, не зависящем от него, должность руководителя Армении ему не по плечу. Как показал опыт, никогда и не была», — написал Осканян.