Ի՞նչ նպատակ ունի անկոչ հյուրը. Վահե Հովհաննիսյան
Երեկվա միջադեպը կարիք ունի ավելի խորքային քննարկման։ Սա տեղավորվում է «ամեն օր՝ ավելի այլանդակ բան» իշխանության մարտավարության մեջ, գրել է «Այլընտրանքային նախագծեր» խմբի անդամ Վահե Հովհաննիսյանը։
«Մարդիկ հոծ բազմությամբ եկել էին տոնական պատարագի, շատ սիրուն եկեղեցական տոնի։ Նրանք այդ օրը ոչ մի այլ բան, քան պատարագը, աղոթքը, հաղորդությունը, չէին պլանավորել։
Ու հանկարծ ներս է մտնում մեկը, ով երկար ժամանակ է՝ վիրավորում է նրանց հոգևոր արժեքները, սրբությունները։ Ակնհայտ է, որ պետք է լիներ էմոցիոնալ ռեակցիա, չկառավարվող էմոցիաներ։
Մեկը, որն իր իշխանախմբի հետ միասին ծաղրում ու վիրավորում է Ամենայն հայոց Կաթողիկոսին։ Եկեղեցում պատարագին ներկա մարդկանց համար Վեհափառը սրբություն է։ Գալիս է մեկը, որը շինծու մեղադրանքներով կալանավորել է բարձրաստիճան հոգևորականների, որոնք այս մարդկանց համար կարևոր հեղինակություններ են։
Հատուկ եկել է մայրաքաղաքի կենտրոնի եկեղեցի՝ շատ լավ իմանալով, թե այնտեղ ներկա հավատացյալներն ինչպես են իրեն վերաբերվում։ Հատուկ եկել է՝ իր ներկայությամբ սադրելու մարդկանց, որոնք ընդամենը պատարագի էին եկել։
Եկել է՝ մարդկանց վատություն անելո՞ւ։ Եկել է տոնը փչացնելո՞ւ։ Եկել է մթնոլորտը հերթական անգամ թունավորելո՞ւ։
Երբ ինքն ու իր «մի քանիսը» ծաղրում են ընդդիմության հիմնական դերակատարներին, հաստատ գիտի, չէ՞, որ նրանք ունեն շատ մեծ ընտրազանգված, և հարյուր հազարավոր քաղաքացիների համար նրանք հեղինակություններ են։ Ինքը գիտի, որ ուղիղ վիրավորում է այդ հարյուր հազարներին։ Դրանից հետո ի՞նչ ռեակցիա է սպասում։
Նույն տրամաբանությամբ, ընդդիմության լիդերներին կոպիտ վիրավորելուց հետո, կարող է վեր կենալ գնալ նրանց հանրահավաքին կամ համագումարին՝ իբր խաղաղ մասնակցելու։
Մենք սրան էլ պետք է պատրաստ լինենք։ Պետք է միասնական դիրքորոշում լինի՝ ինչպես վերաբերվել անկոչ հյուրին։
Հնարավոր չէ որևէ ընտանիքի անդամներին հրապարակայնորեն վիրավորելուց հետո գնալ խցկվել նրանց ընտանեկան միջոցառմանը։
Ո՞րն է նպատակը, ի վերջո։ Սադրա՞նքը։ Բոլոր տոներն ու ծեսերը պիտի փչացնի՞։ Միայն իր ավտոբուսո՞ւմ պիտի լինի ուրախություն։ «Ուրախ ավտոբուս» ձևակերպումը, որպես սարկաստիկ, գուցե լավն է, ստացված է, բայց այն վերածվում է «այլանդակ ավտոբուսի», որը շատ վտանգավոր է»։

Ваге Ованнисян: какова цель незваного гостя?
«Какова цель незваного гостя?» — задался вопросом член группы Альтернативные проекты Ваге Ованнисян.
«Вчерашний инцидент нуждается в более глубоком обсуждении. Это укладывается в тактику власти "каждый день — всё более уродливый шаг", — написал он.
На праздничную литургию, очень красивый церковный праздник, пришло много людей. В тот день они не планировали ничего, кроме богослужения, молитвы, причастия.
И вдруг входит человек, который на протяжении длительного времени оскорбляет их духовные ценности, святыни. Очевидно, что должна была последовать эмоциональная реакция, неконтролируемые эмоции.
Человек, который вместе со своей политической командой высмеивает и оскорбляет Католикоса всех армян. Для присутствующих в храме на богослужении людей Патриарх является святым. Приходит тот, кто по сфабрикованным обвинениям арестовал высокопоставленных духовных лиц, которые для этих людей являются важными авторитетами.
Он специально пришёл в церковь в центре столицы, прекрасно зная, как находящиеся там верующие к нему относятся. Пришёл намеренно — спровоцировать своим присутствием людей, которые всего лишь пришли на богослужение.
Он пришёл, чтобы причинить людям вред? Пришёл испортить праздник? Пришёл вновь отравить атмосферу?
Когда он и его "несколько человек" высмеивают ключевых оппозиционных деятелей, он ведь прекрасно понимает, что у них есть значительная электоральная база и что для сотен тысяч граждан они являются авторитетами. Он знает, что напрямую оскорбляет этих людей. Какой реакции он ожидает после этого?
По той же логике, после грубых оскорблений оппозиционных лидеров он может встать и отправиться на их митинг или съезд — якобы для мирного участия.
К этому мы также должны быть готовы. Должна быть единая позиция относительно того, как относиться к незваному гостю.
Невозможно публично оскорблять членов какой-либо семьи, а затем прийти и навязываться на их семейное мероприятие.
Какова же цель в конечном итоге? Провокация? Он намерен испортить все праздники и обряды? Только в его автобусе должна быть радость? Формулировка "весёлый автобус" как саркастическая, возможно, удачна, но она превращается в "уродливый автобус", что крайне опасно».