«Աստված քո ներսում է, հավատա քո Աստծուն… ես գտա իմ Աստծուն». ցմահ դատապարտյալ Արթուր Քոչարյանի կյանքն՝ «Արմավիր» ՔԿՀ-ում (տեսանյութ)
30/03/2026 13:39
«Աստված քո ներսում է, հավատա քո Աստծուն». այս խոսքերն են, որ ամբողջությամբ փոխել են «Արմավիր» քրեակատարողական հիմնարկի ցմահ դատապարտյալ Արթուր Քոչարյանի ներաշխարհը։
Աստվածավախ ու Աստվածամոտ մարդ է իրեն համարում, դպրոցական տարիքում որոշել էր՝ հոգևորական է դառնալու, բայց ճակատագիրը նրա համար այլ սցենար էր գծել։
Թվում է՝ ցմահ դատապարտյալի համար կյանքն այլևս կանգ է առնում, հույսի ու հավատի նշույլ անգամ չպետք է տեսնի, բայց Արթուրի պատմությունը ճիշտ հակառակի մասին է. բանտում է նա կայացել որպես մարդ։
22 տարի է, ինչ Արթուր Քոչարյանն անազատության մեջ է, տարիներ շարունակ նա բաց նամակներով ՔԿՀ-ից դիմել է պատկան մարմիններին, հույսը վերջին տարիներին էլ ավելի է շատացել, քանի որ ավելի շատ են սկսել արձագանքել։ Նախկինում պատասխան չի ստացել բողոքներին, բայց նաև գիտակցում է՝ օրենսդրական փակուղու առաջ է, դրա համար իր սպասելիքները ներկա պահին այդքան շատ չեն։
«Հավատում եմ՝ լավ օրը լինելու է, պետք է սպասել»,-Aysor.am-ի հետ զրույցում ասում է Քոչարյանը։
Արթուրը միջնակարգ կրթությունը կիսատ է թողել, բայց բացը լրացրել է բանտում. 39 տարեկանում «Արմավիր» քրեակատարողական հիմնարկում ստացել է միջնակարգ կրթության ատեստատը, իսկ հիմա բարձրագույն կրթություն է ստանում, հոգեբանություն է սովորում։
Դատապարտյալների կյանքում շատ կարևոր է նաև հոգևոր մասը, շատ անգամներ հոգևորականների հետ զրույցն է, որ օգնում է դատապարտյալին հանգստություն գտնել։
Արթուրը նպատակ է ունեցել հոգևորական դառնալու, բայց, քանի որ դպրոցում ուսումը կիսատ է մնացել, չի կարողացել գնալ Երուսաղեմ ու հոգևոր կրություն ստանալ։
Չնայած հավատի մեծ ուժին՝ Արթուրը դեռ Աստվածաշունչ չի կարդացել, ասում է՝ դեռ պատրաստ չէ, բայց դատապարտյալների գիտի, որ գեթ մեկ օր առանց Աստվածաշունչ չեն անցկացնում։
Հավատն է, որ նրան միշտ օգնում է առաջ շարժվել...
«Աստված քո ներսում է, հավատա քո Աստծուն». այս մի նախադասությունն ամբողջովին փոխեց իմ ներաշխարհը, սկսեցի հավատալ, որ Աստված յուրաքանչյուրի մեջ է ու քանի դեռ մենք չենք գտել մեր մեջ մեր Աստծուն, չենք կարող բաց աչքերով նայել երկինք ու Աստծուն շնորհակալություն հայտնել... իսկ ես գտա, գտա իմ մեջ իմ Աստծուն ու հանգստություն...»,- պատմում է ցմահ դատապարտյալ Արթուր Քոչարյանը։
Բանտում Արթուրը նաև նկարել է սովորել, հիմնականում նկարները նվիրում է, դրանցից մեկն էլ եղբորն է նվիրել, պատկերել է մեջքին թևերով տղամարդու. «Եղբայրս իմ թևերն է»։
Արթուրը նաև ճագարաբուծությամբ է զբաղվում, նա կենդանիների մեջ Աստվածային հանգստություն է տեսնում, պարզապես պետք է նրանց հետ հաղորդակցվելու ձևը գտնել։
Կուզեր, որ ճագարներին վանդակների մեջ չպահեր, բոլորին հաներ վանդակներից, որ ազատ ապրեին։
ՔԿՀ-ում նաև մատուռ կա, որն օծվել է Մայր Աթոռի կողմից։ Ամեն օր է աղոթում Արթուրը, առաջին տեղում իր ընտանիքն է, հետո՝ հայ ժողովուրդը, աղոթում է ծնողների առողջության համար, երկրի՝ խաղաղության։
Եթե Աստծուն հանդիպեր՝ հարց չէր տա, միայն կասեր. «Շնորհակալ եմ...»։
Արթուր Քոչարյանը մեղադրվում է ծառայակցի սպանության մեջ և դատապարտվել է ցմահ ազատազրկման։ Նա չի ընդունում մեղադրանքը, հայտարարել է՝ ծառայակցին ինքը չի սպանել, դատապարտվել է ազատազրկման՝ չկատարած հանցանքի համար:
Նա խնդրել է վերանայել քրեական գործը«Եթե վերանայման արդյունքում պարզվի, որ ես մեղավոր եմ, ես բառացի ասում եմ, գրավոր էլ կտամ համաձայնագիր՝ թող տուժող կողմն ինձ հրապարակավ գնդակահարի»:

«Бог внутри тебя, верь своему Богу… я нашёл своего Бога»: жизнь пожизненно осуждённого Артура Кочаряна в УИУ «Армавир» (видео)
30/03/2026 14:51
«Бог внутри тебя, верь своему Богу» — эти слова полностью изменили внутренний мир пожизненно осуждённого Артура Кочаряна, находящегося в уголовно-исполнительном учреждении «Армавир».
Он считает себя набожным и верующим человеком. В школьные годы Артур решил стать священнослужителем, но судьба распорядилась иначе.
Для пожизненно осуждённого жизнь, казалось бы, должна остановиться, и не должно оставаться даже намёка на надежду или веру, но история Артура рассказывает обратное — в тюрьме он стал человеком.
Артур Кочарян находится в заключении уже 22 года. Много лет он обращался к властям с открытыми письмами из УИУ. В последние годы надежда у него только возросла, поскольку на обращения начали реагировать. Ранее жалобы оставались без ответа, и он понимает, что сталкивается с законодательным тупиком, поэтому в настоящий момент его ожидания не слишком высоки.
«Верю, что наступит хороший день, нужно ждать», — говорит Кочарян в интервью Aysor.am.
Артур не закончил среднюю школу, но восполнил этот пробел в тюрьме. В 39 лет он получил аттестат о среднем образовании в УИУ «Армавир», а сейчас получает высшее образование, изучает психологию.
В жизни заключённых большую роль играет духовная составляющая, зачастую разговор со священнослужителем помогает найти душевное спокойствие.
Артур мечтал стать священником, но поскольку обучение в школе он не завершил, не смог отправиться в Иерусалим и получить духовное посвящение.
Несмотря на силу веры, Артур ещё не читал Библию, объясняет, что пока не готов, но признаёт, что заключённые не проводят ни одного дня без Священного Писания.
Вера помогает ему всегда двигаться вперёд.
«Бог внутри тебя, верь своему Богу». Эта фраза полностью изменила мой внутренний мир, я начал верить, что Бог присутствует в каждом человеке, и пока мы не найдём Бога внутри себя, мы не сможем с открытыми глазами смотреть на небо и благодарить Бога… а я нашёл, нашёл Бога внутри себя и нашёл спокойствие», — рассказывает пожизненно осуждённый Артур Кочарян.
В тюрьме Артур также научился рисовать. В основном картины он дарит другим, одна из них — брату, на ней изображён мужчина с крыльями на спине. «Мой брат — мои крылья», — говорит он.
Артур также занимается разведением кроликов, в животных он видит божественное спокойствие, просто нужно найти способ с ними общаться. Он хотел бы, чтобы кроликов не держали в клетках, а все были на свободе.
В учреждении также есть часовня, освящённая Первопрестольным святым Эчмиадзином. Каждый день Артур молится: сначала за свою семью, затем за армянский народ, молится за здоровье родителей и мир в стране.
Если бы он встретил Бога лично, он бы не задавал вопросов, только сказал: «Спасибо…».
Артур Кочарян обвиняется в убийстве сослуживца и приговорён к пожизненному заключению. Он не признаёт вину, заявляет, что сослуживца он не убивал и осуждён за преступление, которого не совершал.
Он просил пересмотреть уголовное дело: «Если в результате пересмотра окажется, что я виновен, я буквально говорю — письменно соглашусь, пусть пострадавшая сторона расстреляет меня публично».