Իշխանությունների ձեռքին գործիք դարձած իրավապահների նկարած անհաջող ֆիլմը և մոնտաժված ձայնագրությունը հայտնի ձեռագիր է. Մարիաննա Ղահրամանյան
30/03/2026 17:02
«Ուժեղ Հայաստան» կուսակցությունը Հայաստանի առաջատար ընդդիմադիր ուժն է, որը մոբիլիզացնում է հասարակության զգալի մասին և վայելում նրա անվերապահ աջակցությունը, ինչը անհանգստացնում և վախեցնում է իշխանություններին, հայտարարել է «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության մամուլի խոսնակ Մարիաննա Ղահրամանյանը։
Առաջիկա ընտրական գործընթացում միակ աղաղակող ու շարունակական ապօրինի գործողությունը մեր կուսակցության առաջնորդ Սամվել Կարապետյանի  խայտառակ, ակնհայտ ապօրինի, շուրջ տասն ամիսների տևող կալանքն է։
«Ուժեղ Հայաստան»-ը իր գործունեությունը ծավալում է Սահմանադրության և օրենքի շրջանակներում։   Իշխանությունների ձեռքին գործիք դարձած իրավապահների նկարած անհաջող ֆիլմը  և մոնտաժված ձայնագրությունը հայտնի ձեռագիր է։
Ակնհայտ է, որ  այն այլևս որևէ մեկին հետաքրքիր չէ, քանի որ բոլորը գիտեն` օրվա իշխանությունները հետապնդում են մարդկանց նույնիսկ մեկ նախադասության համար, իսկ անմեղության կանխավարկածը մոռացված արժեք է»,- նշել է նա։

The unsuccessful film and edited recording made by law enforcement officers is a well-known pattern – Marianna Ghahramanyan
30/03/2026 17:02
The Strong Armenia party is the leading opposition force in Armenia, mobilizing a significant segment of society and enjoying broad support – something that, concerns the authorities and compels them to act, the party’s spokesperson Marianna Ghahramanyan stated.
“The only blatant and ongoing illegal action in the current electoral process is the shameful and clearly unlawful, nearly ten-month detention of our party leader Samvel Karapetyan.
Strong Armenia operates strictly within the framework of the Constitution and the law. The so-called ‘film’ and edited recording produced by law enforcement bodies – now acting as instruments of the authorities – follow a familiar pattern.
It is evident that this no longer attracts public interest, as it is widely understood that the current authorities persecute individuals even for a single statement, and the presumption of innocence has become a forgotten value,” she noted.
It should be recalled that the Anti-Corruption Committee announced today that cases involving alleged electoral bribery and violations of the ban on charity during the election period by the “Our Way” movement have been uncovered.