Արցախցիները ոչինչ պարտք չեն հայաստանցիներին. Հակոբ Բադալյան
Այս տարիների ընթացքում ամենաեղկելի ու միաժամանակ վտանգավոր երեւույթներից մեկն այն մտայնությունն է, որ ձեւավորվել է մի ստվար շրջանակում, թե արցախցիները բան են պարտք հայաստանցիներին, գրել է քաղաքագետ Հակոբ Բադալյանը։
«Այս մտայնությունը եղել է վաղուց, թերեւս միշտ, բայց նաեւ շատ հստակ է, որ հետեւողականորեն սնուցվել, հունցվել, գեներացվել է 2022-ից հետո՝ շատ հստակ քաղաքական նպատակներով, ընդհուպ պետական մակարդակով, միաժամանակ շատ նուրբ տեխնոլոգիաներով՝ կրակը տալ, հետո «ներողություն» խնդրել, թեեւ «հրդեհը» շարունակվում է տարածվել:
Արցախցի մեր հայրենակիցները որեւէ բան պարտք չեն հայաստանցիներին, ինչպես մարդու մարմնի որեւէ մաս պարտք չէ մեկ այլ մասի, որեւէ օրգան՝ պարտք չէ մեկ այլ օրգանի: Հայաստանն ու Արցախը եղել են անվտանգության մեկ ճարտարապետություն, ընդ որում, այդ բառի՝ ոչ միայն պաշտպանական-ռազմական իմաստով, այլ տնտեսական, քաղաքական, քաղաքակրթական, հոգեւոր-արժեքային:
Այդ օրգանիզմը ունեցե՞լ է «իդեալական առողջություն»: Իհարկե ոչ: Բայց ո՞րը պետք է լիներ Հայաստանում որեւէ բեկումնային, շրջադարձային փոփոխության իմաստ ու նպատակ՝ բերել անդամհատմա՞ն, թե՞ առավելագույնն անել օրգանիզմն առողջացնելու համար: Իսկ անդամհատումը լոկ ֆիզիկական կորուստը չէ: «Անդամհատման» պրոցեսը շարունակվում է մտավոր-հոգեբանական մակարդակում ու դրա ցավալիոորեն վառ դրսեւորումներից մեկը հենց այն մտայնության սնուցումն է, թե արցախցիները ինչ որ բան են պարտք հայաստանցիներին:
Եվ որեւէ կերպ կասկած իսկ չունենաք, որ այդ սնուցման համակարգի «ինժեներները»՝ հաջողության պատմություն ունենալու դեպքում, նույն անամոթ համառությամբ պատրաստ կլինեն, ըստ կոնյուկտուրային անհրաժեշտության, ասել նույնը «սյունեցիների» եւ «հայաստանցիների», «շիրակցիների» ու «հայաստանցիների», տո անգամ՝ «հայաստանցիների» ու «երեւանցիների» մասով»։

Арцахцы ничего не должны жителям Армении — Акоп Бадалян
Политолог Акоп Бадалян написал, что одним из самых неприятных и одновременно опасных явлений последних лет стало формирование в значительной части общества убеждения, будто жители Арцаха что-то должны жителям Армении.
«Это представление существовало давно, возможно всегда, однако очевидно, что после 2022 года оно последовательно подпитывалось, формировалось и генерировалось с вполне конкретными политическими целями, вплоть до государственного уровня, при этом с использованием довольно тонких технологий: разжечь огонь, затем "извиниться", хотя "пожар" продолжает распространяться.
Наши соотечественники из Арцаха ничего не должны жителям Армении, так же как ни одна часть человеческого тела не должна другой, ни один орган не должен другому. Армения и Арцах представляли собой единую архитектуру безопасности — причём не только в оборонно-военном смысле, но и в экономическом, политическом, цивилизационном и духовно-ценностном.
Была ли эта система в "идеальном здоровье"? Конечно, нет. Но в чём должен был заключаться смысл любых переломных, поворотных изменений в Армении — в ампутации или в том, чтобы сделать максимум для оздоровления организма? При этом ампутация — это не только физическая потеря. Процесс "ампутации" продолжается на интеллектуально-психологическом уровне, и одним из наиболее болезненных его проявлений является именно подпитывание представления о том, что арцахцы якобы что-то должны жителям Армении.
И не сомневайтесь, что "инженеры" этой системы подпитки, в случае успеха, с той же бесстыдной настойчивостью будут готовы, исходя из конъюнктурной необходимости, говорить то же самое уже применительно к "жителям Сюника" и "жителям Армении", "жителям Ширака" и "жителям Армении", а затем — даже к "жителям Армении" и "ереванцам"», — отметил Бадалян.