Հայաստանի ճակատագիրը որոշվելու է կա´մ Երևանում, կա´մ Բաքվում. Հովհաննիսյան
«Այլընտրանքային նախագծեր» խմբի անդամ Վահե Հովհաննիսյանը «Որտե՞ղ է որոշվելու Հայաստանի ճակատագիրը» վերտառությամբ հրապարակում է արել։
«Շատ հեշտ է որևէ հեռավոր որևէ երկրի մայրաքաղաքից (կլինի Մոսկվա, Վաշինգտոն, Բրյուսել, թե ցանկացած այլ ոչ հայաստանյան քաղաք) ասել, թե հունիսի 7-ի ընտրությունները որոշելու են Կովկասի ճակատագիրը, այս կամ այն գերտերության ազդեցության չափը այլն։ Սա ծայրահեղ վտանգավոր մոտեցում է, որին առաջատար ուժերը պետք է կոշտ արձագանքեն։ Չի կարելի Հայաստանը դարձնել օտար խաղերի փորձաքար, այսօրվա վտանգավոր իրավիճակում մեզ վերածել աշխարհաքաղաքական խաղալիքի։
Հունիսի 7-ի ընտրությունները բացառապես ներհայաստանյան ընտրություններ են։ Այդ ընտրությունների արդյունքում մենք պետք է վերականգնենք մեր երկրի ներքին խախտված հավասարակշռությունը, պիտի հասնենք բանականության վերադարձին պետական համակարգ, պիտի ներքին համերաշխության և համակեցության նոր կանոններ ստեղծենք, պիտի հասնենք հասնենք երաշխավորված խաղաղության և երկիրը տանենք զարգացման ճանապարհով։ Սրանք են այս ընտրությունների նպատակները։
Հայաստանի ճակատագիրը չի որոշվում ո´չ Մոսկվայում, ո´չ Վաշինգտոնում, ո´չ Բրյուսելում, ոչ էլ որևէ այլ տեղ։ Եթե շատ ենք ուզում մայրաքաղաքային հստակություն, ապա Հայաստանի ճակատագիրը որոշվելու է կա´մ Երևանում, կա´մ Բաքվում։ Եվ հունիսի 7-ի ընտրությունները հենց դրա մասին են»,- նշել է Հովհաննիսյանը։

Судьба Армении будет решаться либо в Ереване, либо в Баку — Ованнисян
Член группы «Альтернативные проекты» Ваге Ованнисян опубликовал материал под заголовком «Где будет решаться судьба Армении?».
«Очень легко из столицы какой-нибудь далёкой страны (будь то Москва, Вашингтон, Брюссель или любой другой неармянский город) заявлять, что выборы 7 июня определят судьбу Кавказа, степень влияния той или иной сверхдержавы и т. д. Это крайне опасный подход, на который ведущие силы должны жёстко реагировать. Нельзя превращать Армению в полигон для чужих игр, в нынешней опасной ситуации превращать нас в геополитическую игрушку.
Выборы 7 июня — исключительно внутриполитические выборы. По их итогам мы должны восстановить нарушенный внутренний баланс в нашей стране, добиться возвращения рациональности в государственную систему, создать новые правила внутреннего согласия и сосуществования, обеспечить гарантированный мир и направить страну по пути развития. Таковы цели этих выборов.
Судьба Армении не решается ни в Москве, ни в Вашингтоне, ни в Брюсселе и ни в каком-либо другом месте. Если говорить предельно ясно, судьба Армении будет решаться либо в Ереване, либо в Баку. И выборы 7 июня именно об этом», — отметил Ованнисян.