Մեզ պետք է օրենք, որը պաշտպանում է քաղաքացուն, այդ թվում՝ հենց իշխանությունից. Թաթոյան
«Երկու 18 տարեկան դպրոցականներից հարգանք են պահանջում նրանք, ովքեր եկեղեցում հարգանք չեն դրսևորել տասնյակ հավատացյալների նկատմամբ՝ իրենց համար ամենանվիրական պահին։ Իրեն հավատացյալ հայտարարողը պատարագի կեսից, մարդկանց հրելով, իր թիկնազորով ու շքախմբով, ճեղքել է մարդկանց շարքերը՝ մոռանալով, որ խոնարհ հավատացյալը նման կերպ չի վարվում եկեղեցում:
Երրորդը՝ իրենց անծանոթ մարդ, չի դրսևորել «հարգանք» մեկ այլ վայրում, մեկ այլ ժամանակ այն տրանսպորտային միջոցի նկատմամբ, որով իշխանությունը տեղափոխում իր թիմակիցներին։
Տարբեր դրվագներով տարբեր մարդիկ այժմ քրեական վարույթով մեղադրյալ են։
Մեղադրանքները նախատեսում են ազատազրկում։ Այժմ քննվում է նրանցից մեկի խափանման միջոցի հարցը. միջնորդել են կալանք կիրառել:
Հենց այսպես է իրավունքը վերածվում գործիքի՝ թե՛ բացահայտ ճնշումների միջոցով, թե՛ իրավական տեխնիկայով։
Վերցվում է մի քանի դրվագ, ամեն կերպ փորձում միավորել մեկ գործի մեջ, կիրառվում է ծանր պատժամիջոց [ազատազրկում] նախատեսող հոդված, և ազդակը փոխանցվում է բոլոր մյուսներին։
Ես երկար տարիներ մասնագիտորեն զբաղվել եմ մարդու իրավունքների պաշտպանությամբ։ Ես գիտեմ տարբերությունը քրեական հետապնդման և քրեական ահաբեկման միջև։ Սա կոնկրետ քրեական ահաբեկում է:
Պետությունը, որն իշխանության դրդմամբ այսպես է կիրառում իրավունքը, հաստատում է մեկ բան․ վախենում է։
Վախենում է եկեղեցում գտնվող երիտասարդներից։ Վախենում է իրեն ուղղվող հարցերից։ Վախենում է այն քաղաքացիներից, որոնք ձևական հարգանք չեն ցուցադրում։
Մեզ պետք է այլ տրամաբանություն. ոչ թե իշխանություն, որը պաշտպանվում է օրենքով, այլ օրենք, որը պաշտպանում է քաղաքացուն։ Այդ թվում՝ հենց իշխանությունից»։

Нам нужен закон, который защищает гражданина, в том числе от самой власти — Татоян
«От двух 18-летних школьников требуют уважения те, кто в церкви не проявил уважения к десяткам верующих в самый значимый для них момент. Тот, кто объявил себя верующим, в середине литургии, расталкивая людей, со своей охраной и свитой прорвался через ряды, забыв, что смиренный верующий так в церкви не поступает.
В-третьих, незнакомый им человек не проявил «уважения» в другом месте и в другое время к транспортному средству, которым власть перевозит членов своей команды.
Разные люди по различным эпизодам сейчас проходят обвиняемыми в рамках уголовного производства.
Предъявленные обвинения предусматривают лишение свободы. В настоящее время рассматривается вопрос о мере пресечения в отношении одного из них: подано ходатайство о применении ареста.
Именно так право превращается в инструмент — как посредством прямого давления, так и с использованием правовой техники.
Берутся несколько эпизодов, их пытаются объединить в одно дело, применяется статья, предусматривающая тяжкое наказание [лишение свободы], и сигнал передается всем остальным.
Я много лет профессионально занимался защитой прав человека. Я знаю разницу между уголовным преследованием и уголовным запугиванием. Это конкретно уголовное запугивание.
Государство, которое по побуждению власти таким образом применяет право, подтверждает одно: оно боится.
Боится находящихся в церкви молодых людей. Боится адресованных ему вопросов. Боится граждан, которые не проявляют формального уважения.
Нам нужна иная логика: не власть, которая защищается законом, а закон, который защищает гражданина. В том числе — от самой власти».