Մարտի 27–30-ը հանրապետության տարբեր շրջաններում տեղումների քանակը կազմել է 15–25 մմ, Սյունիքում՝ մինչև 49 մմ
Ինչպես նախապես կանխատեսել էր Շրջակա միջավայրի նախարարության «Հիդրոօդերևութաբանության և մոնիթորինգի կենտրոն» ՊՈԱԿ-ը՝ մարտի 27-ից Հայաստանը գտնվում է հարավից ներթափանցած ակտիվ ցիկլոնի ազդեցության տակ։
Դրա առավել ինտենսիվ փուլը գրանցվել է մարտի 27–28-ին, սակայն տեղումները շարունակվել են նաև հաջորդ օրերին՝ ընդգրկելով գրեթե ողջ երկրի տարածքը։
«Տեղումների բնույթը տարբեր է եղել՝ կախված տեղանքի բարձրությունից․ լեռնային շրջաններում հիմնականում տեղացել է ձյուն և ձնախառն անձրև, իսկ նախալեռնային և հովտային գոտիներում՝ անձրև։ Մի շարք հատվածներում տեղումները եղել են բավականին ինտենսիվ։
Ամենաբարձր ցուցանիշները գրանցվել են Սյունիքի մարզում։ Մարտի 27-ին Կապանում մեկ օրում տեղացել է 47 մմ տեղում, ինչը կազմում է մարտ ամսվա նորմայի շուրջ 75 տոկոսը․ այսինքն՝ գրեթե մեկ ամսվա տեղումները՝ մեկ օրում։ Մարզի մյուս բնակավայրերում նույն օրը գրանցվել է 15–32 մմ տեղում։
Ընդհանուր առմամբ, մարտի 27–30-ն ընկած ժամանակահատվածում հանրապետության տարբեր շրջաններում տեղումների քանակը կազմել է 15–25 մմ, Սյունիքում՝ մինչև 49 մմ։ Երևանում արձանագրվել է 19–22 մմ տեղում։ Հատկանշական է, որ մարտի 30-ի առավոտյան ընդամենը մեկ ժամում (07։30–08։30) մայրաքաղաքում տեղացել է 8–9 մմ անձրև, ինչը համարվում է հորդառատ։
Այս օրերի եղանակային պատկերը ևս մեկ անգամ ցույց է տալիս, թե որքան արագ և ինտենսիվ կարող են դրսևորվել կլիմայական գործընթացները մեր տարածաշրջանում»,- նշել է Շրջակա միջավայրի նախարար Համբարձում Մաթևոսյանը։

С 27 по 30 марта количество осадков в разных регионах Армении составило 15–25 мм, в Сюнике — до 49 мм
Как и прогнозировал ранее Центр гидрометеорологии и мониторинга, с 27 марта Армения находилась под влиянием активного циклона, проникшего с юга.
Наиболее интенсивная фаза наблюдалась 27–28 марта, однако осадки продолжались и в последующие дни, охватив практически всю территорию страны.
«Характер осадков был различным в зависимости от высоты местности: в горных районах в основном выпадал снег и мокрый снег, в предгорных и равнинных зонах — дождь. В некоторых районах осадки были довольно интенсивными.
Наибольшие показатели зафиксированы в Сюникской области. 27 марта в Капане за один день выпало 47 мм осадков, что составляет около 75% нормы за март — то есть почти месячная норма осадков выпала за один день. В других населённых пунктах области в тот же день зарегистрировано 15–32 мм.
В целом, за период с 27 по 30 марта в разных районах страны выпало 15–25 мм осадков, в Сюнике — до 49 мм. В Ереване зафиксировано 19–22 мм. Примечательно, что утром 30 марта всего за один час (07:30–08:30) в столице выпало 8–9 мм дождя, что считается проливным.
Метеорологическая картина этих дней ещё раз демонстрирует, насколько быстро и интенсивно могут проявляться климатические процессы в нашем регионе», — отметил министр окружающей среды Амбарцум Матевосян.