500 հազար դոլար․ Փաշինյանը հայտարարագրել է «Զայեդ»-ի մրցանակը
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարագրել է «Զայեդ» մարդկային եղբայրության 2026 մրցանակաբաշխության շրջանակներում ստացած 500 հազար դոլարը (188,750,000 դրամ), գրում է Factor.am-ը։
Նա մրցանակը ստացել է Արաբական Միացյալ Էմիրություններում (Աբու Դաբի) 2026-ի փետրվարի 4-ին։ Այդ օրը Փաշինյանն ու Ալիևը միասին էին մասնակցում մրցանակաբաշխությանը: 1 մլն դոլար մրցանակային ֆոնդը կիսվել է Հայաստանի վարչապետի ու Ադրբեջանի նախագահի միջև։
Այս մրցանակը տրվում է այն անհատներին կամ կազմակերպություններին` անկախ նրանց ծագումից կամ գտնվելու վայրից, որոնք «անշահախնդիր և անձնվեր աշխատում են մարդկային եղբայրության առաջ և խաղաղ համակեցության ապահովման ուղղությամբ»:
Հիշեցնենք, որ «Հանրային ծառայության մասին» օրենքը սահմանում է հանրային ծառայողների կողմից նվերներ ընդունելու վերաբերյալ կանոններ։ Ըստ այդ կարգավորումների՝ պետությանը կամ համայնքին են հանձնվում պետական, պաշտոնական այցերի, միջոցառումների, ինչպես նաև աշխատանքային այցերի, գործուղումների շրջանակում տրվող նվերները, եթե դրանց արժեքը գերազանցում է 60,000 ՀՀ դրամը:
ԿԿՀ-ից փոխանցել են, որ նվերը հաշվառելուց հետո հանձնվում է պետգույք կառավարման կոմիտե։ Կոմիտեից Factor.am-ի հարցմանն ի պատասխան հայտնել են, որ նվերը դեռևս գույքի կառավարման կոմիտեին ամրացված չէ։
«Ներկայումս հարցը գտնվում է Կոմիտեի կողմից ՀՀ կառավարության 2024 թվականի հունիսի 20-ի թիվ 956 որոշմամբ հաստատված կարգով իրականացվող գործընթացների շրջանակում»,- հայտնել են կառույցից։
ԿԿՀ ներկայացրած ձևաթղթի համաձայն՝ Փաշինյանի ստացված գումարը դասակարգվել է որպես պաշտոնական պարտականությունների կատարման շրջանակում տրված նվեր։

500 тысяч долларов: Пашинян задекларировал премию «Заид»
Премьер-министр Армении Никол Пашинян задекларировал сумму в 500 тысяч долларов (188 750 000 драмов), полученную в рамках премии «Zayed» за человеческое братство 2026 года, сообщает Factor.am.
Премию он получил в Объединённых Арабских Эмиратах (Абу-Даби) 4 февраля 2026 года. В этот день Никол Пашинян и Ильхам Алиев вместе участвовали в церемонии награждения: призовой фонд в 1 млн долларов был разделён между премьер-министром Армении и президентом Азербайджана.
Эта премия присуждается лицам или организациям, независимо от их происхождения или места нахождения, которые «бескорыстно и преданно работают на благо человеческого братства и обеспечения мирного сосуществования».
Напомним, что Закон «О государственной службе» устанавливает правила получения подарков государственными служащими. В соответствии с этими правилами, подарки, полученные в рамках государственных или официальных визитов, мероприятий, рабочих поездок и командировок, стоимость которых превышает 60 000 драмов, передаются государству или сообществу.
По данным Комиссии по предотвращению коррупции (КПК), после учёта подарок передаётся в Комитет по управлению государственным имуществом. В ответ на запрос Factor.am в Комитете сообщили, что подарок пока ещё не закреплён за Комитетом.
«В настоящее время вопрос находится в рамках процедур, осуществляемых Комитетом согласно порядку, утверждённому постановлением Правительства Армении № 956 от 20 июня 2024 года», — сообщили в ведомстве.
Согласно предоставленным формам КПК, сумма, полученная Николом Пашиняном, классифицирована как подарок, полученный в рамках исполнения официальных обязанностей.