Հայաստանի ու Իրանի միջև սահմանը խաղաղության սահման է. Խալիլ Շիրղոլամին այցելել է սահմանային անցակետ
Հայաստանում Իրանի արտակարգ և լիազոր դեսպան Խալիլ Շիրղոլամիի բնորոշմամբ՝ Հայաստանի ու Իրանի միջև սահմանը խաղաղության սահման է, հետևաբար այդ տեսանկյունից ունի կենսական նշանակություն։
«Արմենպրես»-ի հետ բացառիկ զրուցում Խալիլ Շիրղոլամին այդ կերպ է գնահատել երկու երկրների միջև պետական սահմանի նշանակությունը հատկապես վերջին օրերին Մերձավոր Արևելքում տեղի ունեցող զարգացումների ֆոնին։
«Անձամբ հանգստյան օրերին եղել եմ սահմանային անցակետում և իրանական կողմում հանդիպումներ եմ ունեցել սահմանային, անվտանգային ու մաքսային կառույցների ղեկավարների հետ։ Քննարկել ենք բազմաթիվ հարցեր, ընդ որում՝ անդրադարձել ենք ոչ միայն ներկա իրավիճակային խնդիրներին, այլև ընդհանուր առանցքային հարցերին, որոնք առնչվում են ցամաքային սահմանի հետ կապված որոշակի մարտահրավերներին։ Հայկական կողմն իր հերթին բարձրաձայնել էր մի քանի մտահոգություններ՝ կապված նույն մարտահրավերների հետ, հետևաբար քննարկեցինք այդ հարցերը։ Վստահ ենք, որ լուրջ խնդիրներ չկան և բոլոր հարցերը կլուծվեն»,- նշել է դիվանագետը։
Դեսպանը հավաստիացրել է, որ պարբերաբար խոսում է սահմանային ծառայության աշխատակիցների հետ և հավելել, որ այս ընթացքում որևէ արտառոց դեպք չի գրանցվել։
«Սահմանին խառնաշփոթ վիճակ կամ կուտակումներ չկան։ Վերջին օրերին Իրանից Հայաստան եկող բեռնատարների հոսքը նվազել է, բայց դա պայմանավորված է իրանական Նովրուզով։ Մարդիկ իրենց ընտանիքներով նշում են ազգային տոնը»,- վստահեցրել է Շիրղոլամին։
Դիվանագետը հայտնել է, որ հանդիպել է նաև Սյունիքի մարզպետ Ռոբերտ Ղուկասյանի հետ՝ ունենալով արդյունավետ քննարկում թե՛ մարզի, թե՛ անցակետի հետ կապված հարցերի վերաբերյալ։
«Առիթն օգտագործելով՝ տեղում ծանոթացա Ագարակ-Քաջարան 32 կիլոմետրանոց ճանապարհի շինաշխատանքների ընթացքին։ Ինչպես գիտեք, դրանցում ներգրավված է իրանական ընկերություններից մեկը։ Շատ ուրախ էի տեսնել, թե ինչ որակով ու արագությամբ են ընթանում շինաշխատանքները։ Հուսով եմ՝ մոտ ապագայում միասին կայցելենք ու կլուսաբանենք Քաջարանի թունելի շահագործման փաստաթղթի ստորագրման արարողությունը»,- ասել է Շիրղոլամին։

Armenia-Iran border is a border of peace: Khalil Shirgholami visits the border checkpoint
According to the definition of the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Iran to Armenia, Khalil Shirgholami, the border between Armenia and Iran is a border of peace, therefore, from that perspective, it is of vital importance.
In this way, in an exclusive interview with Armenpress, Khalil Shirgholami assessed the importance of the state border between the two countries, especially against the backdrop of recent developments in the Middle East.
“I personally visited the border checkpoint over the weekend and held meetings on the Iranian side with the heads of border, security, and customs agencies. We discussed a number of issues, addressing not only current situational problems but also broader key matters related to challenges concerning the land border. The Armenian side, in turn, had raised several concerns related to the same challenges, and we therefore discussed those issues as well. We are confident that there are no serious problems and that all issues will be resolved,” the ambassador said.
He added that he maintains regular contact with border service personnel and noted that no unusual incidents have been recorded during this period.
“There is no disorder or congestion at the border. In recent days, the flow of cargo trucks traveling from Iran to Armenia has decreased, but this is due to Nowruz in Iran. People are celebrating the national holiday with their families,” Shirgholami said.
He also noted that he met with the Governor of Syunik Province, Robert Ghukasyan, holding productive discussions on issues related to both the province and the checkpoint.
“Taking the opportunity, I also inspected on site the progress of construction work on the 32-kilometer Agarak–Kajaran road. As you know, an Iranian company is involved in this project. I was very pleased to see the quality and pace of construction. I hope that in the near future we will attend the signing ceremony of the commissioning agreement for the Kajaran tunnel,” the ambassador said.