Թյուրիմացություն է, խնդրում եմ հնարավորություն տալ խնամել որդուս. Փաշինյանի մասնակցությամբ միջադեպի տղաների մայր (Տեսանյութ)
01/04/2026 12:10
Խնդրում եմ տվեք հնարավորություն՝ երեխայիս տիրություն անեմ մինչև քննության ավարտը, այս մասին դատարանի բակում լրագրողների հետ զրույցում ասաց Նիկոլ Փաշինյանի ներկայությամբ տեղի ունեցած միջադեպի գործով անցնող Դավիթ Մինասյանի մայրը՝ Գայանե Մինասյանը:
Նա տեղի ունեցածը թյուրիմացություն որակեց՝ նշելով, որ իր տղաներն ամեն կիրակի մասնակցում են պատարագների:
«Խնդրում եմ հնարավորություն տալ խնամել որդուս, իմ տղաները ամեն կիրակի պատարագի են մասնակցում: Ես խնդրում եմ ուղղակի անաչառ քննություն արվի, ես՝ որպես մայր, հնարավորություն ունենամ երեխայիս տանը իմ հսկողության տակ տիրություն անելու՝ մինչև դատարանն իր քննությունը կատարի, ամեն ինչ ըստ օրենքի արվի։ Գոնե առողջությունը, կյանքը չվտանգվի։ Մյուս տղաս էլ, կասկածում եմ, որ թոքաբորբ է»,- նշեց Դավիթի մայրը:
Նրա խոսքով՝ իր երեխաները զույգ տղաներ են, որոնց ունեցել է 33 տարեկանում, շատ դժվարությամբ է մեծացրել։ Հավատացրեց, որ իր տղաները կիրթ, դաստիարակված են։
«Ովքեր ճանաչում են, կասեն՝ կուլտուրական, կիրթ տղաներ են, տուն, դպրոց, պարապել, եկեղեցում՝ պատարագի: Տղայիս՝ Դավիթին խփեցին, բրթեցին եկեղեցում, հրմշտոց էր, ինքն էլ ուզում էր իր տեղում կանգնել, աղոթել»,- պատմեց, որ որդուն հրել են, ինքն ընկել, վեր է կացել, եղբայրն է օգնել:
Այսօր Գայանե Մինասյանը դեռ չի հասցրել տեսնել որդուն՝ Դավիթին։
Նշենք, որ քիչ անց կհրապարակվի Դավիթ Մինասյանի կալանքի վերաբերյալ որոշումը։
Հիշեցնենք, որ կիրակի Սուրբ Աննա եկեղեցում պատարագի ժամանակ, որին մասնակցում էր նաև վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, միջադեպ էր տեղի ունեցել։ Այն պահին, երբ Փաշինյանի անվտանգության աշխատակիցները ճանապարհ էին բացում, որպեսզի նա դուրս գար, մի երիտասարդ  փորձել է ձեռքով հարվածել վարչապետին։ Այս միջադեպի գործով անցնում է երեք անձ՝ Դավիթ և Միքայել Մինասյան եղբայրներն ու հասարակական գործիչ Գևորգ Գևորգյանը: Դավիթ Մինասյանը մեղադրվում է խուլիգանության և պաշտոնատար անձի օրինական ծառայողական կամ քաղաքական գործունեությանը միջամտելու համար։
Աղմկահարույց միջադեպի մյուս մասնակիցները՝ Դավիթ Մինասյանի եղբայր Միքայել Մինասյանն ու Գևորգ Գևորգյանն ազատ են արձակվել։  Գևորգյանի նկատմամբ կիրառվել է 5 մլն դրամ գրավ ու բացակայելու արգելք, իսկ Միքայել Մինասյանի նկատամամբ՝ միայն բացակայելու արգելք։ Նա մեղադրվում է այդ գործողություններին աջակցելու համար:
Հավելենք, որ Գևորգ Գևորգյանը մեղադրվում է միջադեպը կազմակերպելու համար։ Գևորգյանը, սակայն, հերքել է միջադեպի կազմակերպված լինելն ու հայտնել, որ չի ընդունում ներկայացված մեղադրանքները։

«Это недоразумение, прошу дать возможность ухаживать за сыном» — мать участников инцидента с участием Пашиняна (видео)
«Прошу дать возможность ухаживать за моим ребёнком до завершения расследования», — заявила на выходе из суда журналистам Гаяне Минасян, мать Давида Минасяна, проходящего по делу об инциденте с участием премьер-министра Николa Пашиняна.
Она охарактеризовала произошедшее как недоразумение, отметив, что её сыновья регулярно участвуют в воскресных литургиях.
«Прошу дать возможность ухаживать за моим сыном. Мои дети каждый воскресный день посещают литургию. Я лишь прошу провести беспристрастное расследование, предоставить мне, как матери, возможность оставить ребенка под своей опекой дома до завершения судебного разбирательства, и чтобы всё происходило в рамках закона. По крайней мере, чтобы не подвергать опасности здоровье и жизнь. Мой другой сын, к сожалению, возможно, болеет пневмонией», — добавила мать Давида.
По её словам, её дети — двойняшки, которых она родила в 33 года и воспитывала с большими трудностями. Она заверила, что её сыновья воспитанные и культурные.
«Те, кто их знают, скажут: это культурные, воспитанные мальчики. Дома, в школе, на занятиях и в церкви — на литургии. Моего сына Давида толкнули, он упал в церкви, поднялся, и ему помог брат», — рассказала Гаяне Минасян.
На данный момент мать ещё не успела увидеть Давида.
Отметим, что вскоре будет опубликовано решение о мере пресечения в отношении Давида Минасяна.
Напомним, что в воскресенье во время литургии в церкви Святой Анны, где также присутствовал премьер-министр Никол Пашинян, произошёл инцидент. Когда сотрудники службы безопасности Пашиняна открывали путь для его выхода, один из молодых людей попытался ударить премьер-министра рукой.
По делу проходят трое лиц: братья Давид и Микаел Минасяны и общественный деятель Геворг Геворгян. Давид Минасян обвиняется в хулиганстве и вмешательстве в законную служебную или политическую деятельность должностного лица.
Другие участники скандального инцидента — Микаел Минасян и Геворг Геворгян — были освобождены. В отношении Геворга Геворгяна применён залог в размере 5 млн драмов и запрет на выезд, а в отношении Микаела Минасяна — только запрет на выезд. Он обвиняется в содействии действиям своего брата.
Следует добавить, что Геворг Геворгян обвиняется в организации инцидента, однако он отверг эти обвинения, заявив, что инцидент не был организован и что он не признаёт предъявленные обвинения.