Հարվածը եղել է Փաշինյանի անվտանգության աշխատակցի կողմից․ Բողոքի ակցիայի մասնակից
«Պիտի հասկանային, որ առողջական խնդիր ունեցող երեխայի հետ այդպես չեն վարվում, չեն հասցնում այնպիսի վիճակի, որ ուշաթափվի, նույնիսկ չկարողանա ներս մտնել։ Ճիշտն ասած, որպես հայ մարդ, որպես ծնող, առավել ևս՝ բազմազավակ ծնող, կարծում էի, որ մի փոքր ավելի բարի և ներողամիտ մոտեցում կցուցաբերեին»,- այս մասին ի պաշտպանություն կալանավորված դպրոցական Դավիթ Մինասյանի բողոքի ակցիայի ժամանակ ասաց ցուցարարներից մեկը։
Հիշեցնենք՝ դպրոցական 18-ամյա Դավիթ Մինասյանը այսօր «Արմավիր» քրեակատարողական հիմնարկ մուտք չգործած՝ գիտակցությունը կորցրել էր, նրան տեղափոխել էին հիվանդանոց, շատ կարճ հետազոտել ու կրկին տարել քրեակատարողական հիմնարկ։
Բողոքի ակցիայի մասնակիցը, շարունակելով խոսքը, շեշտել է՝ իրենց պահանջն օբյեկտիվ մոտեցումն է։
«Ակնհայտ է, որ խոսքը երիտասարդների մասին է, ովքեր երբեմն ավելի բռնկուն են։ Գուցե տեղի ունեցածը եղել է ինչ-որ իրավիճակի պատասխան ռեակցիա։
Տեսանյութը բոլորս տեսել ենք, երևում է, որ առաջինը հարվածել է Նիկոլ Փաշինյանի անվտանգության աշխատակիցը, իսկ երեխայի արձագանքը, կարծում եմ, ավելի շատ եղել է ոչ միտումնավոր, այլ՝ ռեֆլեկսիվ։ Ես չեմ փորձում արդարացնել որևէ գործողություն, բայց, ինչպես ծնողներն են ասում, նա պարզապես հայտնվել է սխալ տեղում՝ սխալ ժամանակ։ Այնուամենայնիվ, հույս ունեմ, որ կցուցաբերվի որոշակի բարեխղճություն, և կալանքի միջնորդությունը կվերանայվի՝ փոխարինվելով, օրինակ, տնային կալանքով կամ այլ՝ ավելի մեղմ խափանման միջոցով»,- ասել է նա։

Удар был нанесён сотрудником охраны Пашиняна — участник акции протеста
«Они должны были понимать, что с ребёнком, имеющим проблемы со здоровьем, так не поступают, не доводят до состояния, когда он теряет сознание и даже не может войти внутрь. Честно говоря, как армянин, как родитель, тем более многодетный, я ожидал более доброго и снисходительного отношения», — заявил один из участников акции протеста в защиту арестованного школьника Давида Минасяна.
Напомним, что 18-летний школьник Давид Минасян сегодня, ещё не поступив в уголовно-исправительное учреждение «Армавир», потерял сознание, его госпитализировали, кратко обследовали и вновь перевезли в исправительное учреждение.
Участник акции, продолжая, подчеркнул, что их требование — объективный подход:
«Очевидно, речь идёт о молодых людях, которые иногда бывают более вспыльчивыми. Возможно, произошедшее стало реакцией на какую-то ситуацию.
Мы все видели видеозапись — видно, что первым удар нанес сотрудник охраны Николa Пашиняна, а реакция ребёнка, на мой взгляд, была скорее непроизвольной, рефлекторной, чем намеренной. Я не пытаюсь оправдать какие-либо действия, но, как говорят родители, он просто оказался не в том месте в не то время. Тем не менее, я надеюсь, что будет проявлено определённое благоразумие, и ходатайство о мере пресечения будет пересмотрено, например, с заменой на домашний арест или другую более мягкую меру», — отметил он.